LASLOVO
Laslovo, naselje u općini Ernestinovo, Osječko-baranjska županija, smješteno je na lijevoj obali rijeke Vuke, 6 km jugoistočno od Ernestinova
Boris Markuš
Obilježena 33. godišnjica okupacije Laslova
Samo koji dan nakon obilježavanja masakra u Škabrnji i Vukovaru, svojih se žrtava prisjeća i Laslovo. Laslovo je dugo vremena bilo prva crta južne obrane grada Osijeka. Laslovo je, osim Hrvata i Mađara, branila i skupina međunarodnih dragovoljaca iz raznih zemalja svijeta. Pred samu agresiju 1991. godine Laslovo je imalo 1298 stanovnika, od kojih je bilo 580 Mađara (44.7 %), 508 Hrvata (39.1 %), 81 Srba (6.2 %), te 129 ostalih (9.9 %).
Laslovo je tijekom Domovinskog rata postalo mjesto opjevano pričama o herojskoj borbi i nadljudskom otporu branitelja
Svi su objekti u Laslovu za vrijeme velikosrpske agresije 1991. godine do temelja razoreni. U sklopu mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, selo Laslovo vraćeno je u hrvatski pravni poredak 15. siječnja 1998. godine. Ladislav Kočiš, ratni zapovjednik obrane Laslova, zapisao je sva ona događanja što su hrabri branitelji doživjeli za 152 dana opsade sela. Nakladnik knjige pod nazivom „Laslovo 152“ je Demokratska zajednica Mađara Hrvatske. Knjizi su financijsku potporu pružili Savjet za nacionalne manjine, Ministarstvo hrvatskih branitelja, te Vlada Mađarske. Zahvaljujući naporima saborskog zastupnika mađarske nacionalne manjine Roberta Jankovicsa i Ureda za nacionalne manjine Vlade RH, u Laslovu je otvoren Muzej Domovinskog rata, koji je koncipiran tako da se što kvalitetnije prenese slika o Laslovu iz 1991.