Da biste trebali koristiti kreme za sunčanje svaki dan, vjerojatno već znate. Odgovarajuća i kvalitetna zaštita smanjuje rizik od raka kože, smanjuje nastanak bora, pojavu tamnih mrlja i drugih znakova preranog starenja kože
Ponekad zaboravimo neka osnovna pravila za nanošenje kreme za sunčanje koja mogu dugoročno naštetiti našu kožu. U nastavku smo pripremili popis najčešćih pogrešaka prilikom nanošenja kreme za sunčanje.
Zaštitu od sunca nanosite na kožu tek na plaži
Hodate do plaže, zauzimate mjesto, skidate se u kupaći kostim i počinjete nanositi kremu za sunčanje. Zvuči poznato? Ovako izgleda gotovo svačiji odlazak na plažu. No, takav način nije i najbolji. Kremu za sunčanje treba nanijeti najmanje 30 minuta prije izlaganja suncu. Na taj se način krema u potpunosti upije u kožu i počinje pravilno djelovati. Zaključak: kremu za sunčanje potrebno je nanijeti na kožu prije odlaska na plažu jer smo i na putu do nje izloženi sunčevim zrakama.
Zaboravljate zaštititi usne
Usne su osjetljive baš kao i bilo koji drugi dio tijela. Vrlo su osjetljive na UV zrake, stoga je iznimno važno da su prikladno zaštićene. Za usne nemojte koristiti preparate koje koristite za ostatak kože. Koristite balzam za usne sa zaštitnim faktorom koji je prilagođen teksturi vaših usana. Usne je potrebno češće mazati jer zaštita brže nestane zbog konzumiranja jela i pića.
Kod nanošenja kreme za sunčanje zaboravljate ključne dijelove tijela
Na manje očite dijelove tijela u potpunosti zaboravljamo kada nanosimo kreme za sunčanje. To su najčešće nožni prsti, pazuh, stražnji dio vrata ispod kose, uši, kapci i unutarnji dijelovi nadlaktice. Obratite pozornost na ove dijelove tijela jer vrlo lako mogu izgoriti!
Zaštitu od sunca za tijelo koristite i za lice
Ne, to nije marketinška prevara kako bi kupili što više proizvoda za sunčanje. Razlika između preparata za zaštitu tijela i lica zaista postoji. Koža lica je obično mnogo osjetljivija, pa zbog toga zaštitni preparati moraju biti puno blaži, a u isto vrijeme dovoljno „jaki“. Ova vrsta ravnoteže u kremama za tijelo nije pronađena. Teška tekstura kreme za sunčanje može začepiti pore na licu i uzrokovati pojavu akni.
Ne nanosite kremu za sunčanje dok je oblačno
UV zračenje je prisutno kada je sunčano ali i kada je oblačno. 80% UV zraka prodire kroz oblake i tako vas bez problema uhvati nespremne. Odlučite li ostati na plaži kada se pojave oblaci, obavezno i dalje nastavite s nanošenjem kreme sa sunčanje.
Mislite da ste u autu sigurni od sunca
UV zračenju ste izloženi cijelo vrijeme. Kao primjer možemo navesti vožnju automobilom. Možda su prozori i vjetrobransko staklo između vas i sunca, no to ne znači da ste zaštićeni od UVA i UVB zraka. Kreme za sunčanje su i u ovoj situaciji poželjne.
Kremu za sunčanje ne nanosite dovoljno često
Jednom naneste kremu za sunčanje i osjećate se sigurno tokom cjelodnevnog boravka na plaži? Pogreška! Dermatolozi napominju da je zaštitnu kremu potrebno obnavljati svakih 80 minuta, čak i ako je vodootporna.
Koristite nizak faktor zaštite jer želite više potamniti
Naravno da su preparati za sunčanje s nižim zaštitnim faktorom također korisni za zaštitu od sunca. No, u većini slučajeva nisu dovoljni. Trebali bi koristiti barem SPF 30, čak i ako je vaša koža malo tamnija. kiwi.hr