Skip to content

Kako preživjeti slomljeno srce i umanjiti bol

Ljubavni slom ponekad izaziva pravu fizičku bol. Možete okrivljavati bivšega koliko god želite, ali to neće umanjiti bol i povrijeđenost
Otkad ste prekinuli vezu, osjećate se užasno i ponekad mislite da će vam glava eksplodirati. Boli vas želudac i niste oka sklopili već tjedan dana. Nije uopće upitno – bivši vam je slomio srce i izazvao totalnu katastrofu. Sve vas boli, a uzrok boli je u vašoj glavi.

Ako i inače smatrate da je grozno biti ostavljen, vaš mozak to doživljava još tragičnije. Dio mozga koji se aktivira kada ste u fizičkoj agoniji, aktivira se i prilikom socijalnog odbijanja, objašnjava profesorica psihologije Naomi Eisenberger sa sveučilišta California u Los Angelesu. Dakle, kad mozak signalizira tijelu da ste ostavljeni, to uistinu boli.

Šibani hormonima stresa
Vaš novi solo status također ne pomaže. Kada ste zaljubljeni, određena područja sive mase preplavljena su dopaminom i oksitocinom, hormonima koji stvaraju osjećaj užitka i zadovoljstva, kaže profesorica neurobiologije Lucy Brown sa sveučilišta za medicinu Albert Einstein u New Yorku. Kada vas partner ostavi, zaliha prirodnih kemikalija koje stvaraju osjećaj sreće naglo počne padati i tada postanete podložni utjecaju hormona stresa.
Tijekom bilo kakvog uznemirujućeg iskustva, mozak proizvodi kortizol, epinefrin i druge hormone stresa, koji nam, u ograničenoj količini, pomažu da brzo reagiramo u opasnim situacijama (primjerice, kada se neki automobil nepropisno i brzo ubacuje u vaš trak na autocesti). No, tijekom dulje traume, kao što je prekid veze, nakupljene količine tih hormona mogu postati štetne. Prevelika količina kortizola dovodi do prevelikog dotoka krvi u mišiće, što uzrokuje napetost i spremnost za brzu akciju. Ali budući da ne trebate brzo reagirati, da nigdje ne bježite i ne prijeti vam nikakva obasnost, pod utjecajem tog hormona može doći do oticanja mišića, glavobolje, ukočenosti vrata i neugodnih grčeva u prsima. Kortizol također preusmjerava krv iz probavnog trakta, stvarajući probavne probleme. Nepotrebno visoka razina hormona stresa može napasti imunološki sustav i smanjiti otpornost na bakterije i viruse, zato su prehlade nakon prekida tako česte.
Problemi ovise i o načinu na koji tijelo inače reagira na stres. Ako imate osjetljiv želudac, mogu se pojaviti grčevi, gubitak apetita ili proljev. Ako imate astmu, možda ćete češće trebati inhalator, jer hormoni stresa mogu previše opteretiti bronhijalne cijevi. Ako ste ovisnički tip, pojavit će se simptomi ovisnika na odvikavanju od droga. Prema nedavnom znanstvenom istraživanju, područje mozga koje stvara neopisivu želju za nečim i ovisnost također se može aktivirati prekidom ljubavne veze.
Nemojte se izolirati
No, postoji i dobra vijest! Iako ćete se neko vrijeme osjećati emocionalno slomljeni, možete barem umanjiti fizičku bol. Pritom ne predlažemo cjelonoćne izlaske, opijanje ili prejedanje i ostale hedonističke užitke koji, doduše, mogu pomoći da zaboravite na ljubavne patnje, ali isto tako mogu dovesti i do još goreg tjelesnog stanja, ubrzanog kucanja srca ili ekstremnog umora. Umjesto toga, u ljekarni kupite blage lijekove protiv glavobolje i bolova u trbuhu ili, još bolje, naučite neku tehniku opuštanja (kao što je duboko disanje) kako biste smirili živčani sustav. Obuzdajte podivljale hormone stresa, odvojite se od kreveta i počnite vježbati. Vježbanje potiče podizanje endorfina, hormona sreće. Povedite prijateljicu, druženje i razgovor potiču porast toliko potrebnog oksitocina.
– Nikako se ne smijete zatvoriti u stan – savjetuje profesor psihologije Gary Lewandowski sa sveučilišta Monmouth u New Jerseyju. – Izolacija koju ste sami izabrali samo će pogoršati stanje. Stoga predlaže da se ponovno počnete baviti svojim omiljenim aktivnostima, jer bilo što u čemu uživate može dovesti u ravnotežu sustav dopamina. Ako vas stari hobiji podsjećaju na trenutke provedene s bivšim partnerom, iskoristite priliku i isprobajte nešto potpuno novo što ste već dugo priželjkivali: sve što razvedri um može izliječiti tijelo!
Plakanje je zdravo
Kada smo preplavljeni osjećajima, ne možemo zaustaviti suze. Tijelo pomoću plača izbacuje nakupljeni stres koji u suprotnom može oslabiti imunološki sustav.
Suze šalju jasnu neverbalnu poruku "trebam pažnju!“ Osim toga, izazivaju suosjećanje kod drugih osoba.
Djeca oba spola plaču jednako često, ali zbog bioloških razloga žene plaču više od muškaraca. Nakon puberteta, naime, žensko tijelo sadrži puno više hormona prolaktina, koji je glavni sastojak suza. Stručnjaci zaključuju da žene mogu stvoriti suze i plakati puno brže i češće nego muškarci.

Važna faza tugovanja
Dugotrajno tugovanje i samosažalijevanje nastalo je kao zaštitni mehanizam koji je sprečavao naše pretke da u emocionalno teškim situacijama postupe nepromišljeno, smatraju znanstvenici. Tugovanje nakon prekinute ljubavne veze čovjekov je alat kojim ljubav održava živom – barem u vlastitoj glavi. Gledanje starih fotografija stvara osjećaj povezanosti s bivšim, čak i ako se više ne viđate. Dok gledate romantične filmove s tužnim svršetkom i slušate pjesme o nesretnoj ljubavi čini vam se da vas drugi razumiju i da niste sami. Prednost tugovanja je u tome što u toj fazi pomno secirate sve što ste napravili dobro, ali i uočavate ono što je moglo biti bolje. A to može poboljšati buduće veze.

Foto: Shutterstock
Izvor: Nina Čiča / Jutarnji.hr

Akademija-Art