Novi drevni izgubljeni grad otkriven je u amazonskoj prašumi u Ekvadoru. Mogao je imati i do stotine tisuća stanovnika i postojao je prije 2500 do 1500 godina
Ovo je mjesto bilo naseljeno od oko 500. godine prije Krista do oko 500.-600. godine nove ere. To znači da je ova mreža gradova i naselja počela cvjetati u isto vrijeme kad i Carstvo Maurya u Indiji, a na vrhuncu je bila tijekom Rimskog Carstva u Europi i dinastije Han u Kini.
Ta su naselja povezana s narodom Upano, koji je gradio ceremonijalne građevine na uzdignutim humcima. Oko njih su bila poljoprivredna polja koja su bila dovoljno napredna da su imala odvodne kanale. Ljudi su živjeli u raštrkanim gradovima i naseljima povezanim cestama dugim do 10-20 km/6-12 milja i širokim do 10 metara/33 stope. Bilo je prijelaza preko rijeke Upano koja se ulijeva u Amazonu.
Informacije o ovom otkriću pojavile su se u mnogim izvorima, a neki navode skromnije desetke tisuća stanovnika, a neki čak i stotine tisuća. Društvo Upano moralo je biti vrlo dobro organizirano za izgradnju tako široke mreže cesta, riječnih prijelaza i gradova. Ova razina sofisticiranosti je nečuvena u ovom dijelu svijeta i razdoblju. Nažalost, nisu imali kamena za izgradnju svojih zgrada i koristili su blato.
Amazona je sada vrlo vruća za pronalaženje izgubljenih civilizacija, budući da su druga nalazišta relativno naprednih društava otkrivena u Brazilu i Boliviji. Ovaj dio svijeta morao je imati mnogo veću populaciju nego što se prije vjerovalo prije dolaska Europljana u Ameriku, a vjerojatno ćemo pronaći još fascinantnih mjesta poput ovog.
Pitanje je bilo: Koliko je vjerojatno da postoje još drevni “izgubljeni gradovi” koje još nismo otkrili? Quora
