Skip to content

Akademska slikarica i muralistica, Jadranka Lacković otvara izložbu u Šibeniku

Akademska slikarica i muralistica, Riječanka Jadranka Lacković, koju je publika upoznala i kao ilustratoricu ojoMAGico, u subotu 8. ožujka u Galeriji kluba Azimut otvorit će izložbu ‘Arijadnina nit’

Snježana Klarić

Otvorenje izložbe je u 20 sati, svi su pozvani. Prema riječima autorice, šibenskoj će publici predstaviti prizore, odnosno ilustracije iz istoimenog projekta na kojemu radi posljednjih godina u suradnji s riječkom udrugom SOS. Riječ je o radovima koji će finalni oblik dobiti u obliku špila asocijativnih karti. Zato ‘Arijadnina nit’ nije samo još jedna izložba priznate hrvatske umjetnice.

Treća sreća za Dan žena

Šibenska je publika, osobito ona najmlađa, Jadranku Lacković upoznala kroz njen rad u likovnom programu Međunarodnog dječjeg festivala Šibenik – Hrvatska. Ovog puta, Jadranka se u Šibenik vraća izložbom koju će biti otvorena u subotu u Azimutovoj Galeriji. Otkriva da je svoju izložbu u Šibeniku trebala imati ranije, u jesen 2024. no splet okolnosti u Šibenik ju dovodi ovog ožujka. „Spletom okolnosti smo morali dvaputa mijenjati datum, treća sreća je bio 8.užujak! Na prvu nisam išla za tim koji datum je u pitanju, shvatila sam tek kada sam išla upisati u kalendar i čim sam vidjela, odmah sam predložila Megi (Magdalena Šetka Jelković, urednica likovnog programa, op.a.) da dođem s ovom pričom! Šibenik mi se jako brzo uvukao pod kožu, imala sam priliku tri ljeta stvarati sa vašim klincima i uvijek me raduje doći opet“, priznala je riječka umjetnica.

Tema ženske podrške

‘Arijadnina nit’, dakle, nije samo još jedan izložba umjetnice, već je riječ o radovima gdje umjetnost nije sama sebi svrha. Riječ je o ilustracijama u službi tzv. asocijativnih karti koje se mogu smatrati i ekspresivno tehnikom. „Ilustracije istražuju teme ženske podrške, osnaživanja i povezanosti s prirodom. Crtam ih ‘crno – bijelo’, namjerno izostavljam boju, smatram kako je ‘goli crtež’ sam po sebi dovoljan da izazove određenu emociju“, uvodi nas umjetnica u svoj rad. Prvih deset ilustracija izloženo je i predstavljeno na izložbi u Caffe baru Dnevni boravak u Rijeci povodom Međunarodnog dana žena 2023 godine. „I silno me veseli što ove godine imam priliku pokazati dio ove naše priče i šibenskoj publici“, otkriva Lacković.

Proces izrade

Ističe kako ne voli izlaziti u javnost s radovima u tijeku procesa izrade, ali da u stvaranju uvijek osluškuje sebe i stanje oko sebe. „I zapravo sam s prošlogodišnjom izložbom uvidjela kako je zapravo divan aspekt ove priče činjenica što imam priliku uključiti i druge ljude i dobiti direktnu povratnu informaciju i čuti interpretacije ilustracija“, dodaje umjetnica.

Tko želi vidjeti o čemu se točno radi, i podržati likovni rad i umjetnicu, to može učiniti već ove subote 8. ožujka, na otvorenju izložbe ‘Arijadnina nit’ u Galeriji Azimuta u Šibeniku. Tamo vas od 20 sati čeka jedna od najzanimljivijih domaćih umjetnica nove generacije, Jadranka Lacković.

Udruga SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava najstarija je udrugu za pomoć žrtvama nasilja u Rijeci, koja djeluje od 1991. godine. Udruga provodi četiri međusobno povezana i kroz projekte isprepletena programska područja, koja temelji na vlastitim vrijednostima, misiji i viziji. Pružanje pomoći i podrške žrtvama obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja oživotvoruje se prvenstveno kroz naše Savjetovalište. Ovdje osobe mogu primiti besplatnu psihološku i primarnu pravnu pomoć i podršku na jednom mjestu, u sigurnoj i povjerljivoj okolini. Jedine smo pružateljice usluga žrtvama seksualnog nasilja na području Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Preventivni i edukativni program nastao je s ciljem smanjenja pojavnosti nasilja u budućnosti. Iskustvo našeg rada usmjerilo nas je prema zaključku da je izravan rad sa žrtvama svojevrsno ‘gašenje požara’, dok stvarna društvena promjena ovisi o sustavnom preventivnom radu, kako do nasilja ne bi ni došlo. Zagovaranje i lobiranje za društvene promjene provodimo kroz međusektorsku suradnju s institucijama s jedne strane te feministički i ljudskopravaški aktivizam s druge. Kroz participativno građanstvo, aktivno sudjelovanje civilnog sektora u donošenju odluka te takozvanu watchdog ulogu, doprinosimo demokratizaciji i društvenom razvoju. Društvo nenasilja programski je pravac kroz koji nastojimo povećati razinu svijesti i kapacitet građanstva za prepoznavanje nasilja, reagiranje na nasilje te pružanje podrške žrtvama nasilja. To postižemo kroz aktivističke intervencije u javnom prostoru, zajedničke projekte s kulturnim i umjetničkim sektorom te suradnju s medijima.