Skip to content

IZLOŽBA DIJANE NAZOR ČORDA “VIDLJIVO – NEVIDLJIVI ANĐELI”

Autorica povezuje apstraktno, suvremeno slikarstvo s vlastitom duhovnošću

U  Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu, 3. prosinca 2024. godine, otvorena je izložba „Vidljivo-nevidljivi anđeli“, profesorice likovne kulture i više konzervatorice-restauratorice, dr. art. Dijane Nazor Čorda

Na početku programa u ime organizatora izložbe Hrvatskog kulturnog društva Napredak i Napretkovog kulturnog centra sve prisutne je pozdravila prof. dr. sc. Vanda Babić Galić koja je ove večeri bila i voditeljice programa. Uz brojne uzvanike, prijatelje i ljubitelje umjetnosti otvorenju izložbe prisustvovao je i Gordan Grlić-Radman, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske. Izložbu je otvorio Stanko Špoljarić, povjesničar umjetnosti i likovni kritičar, koji je u predgovoru kataloga napisao između ostalog napisao: „Dijana anđelima pristupa više emocionalnom bliskošću nego pukom činjeničnošću. Oblikuje ih linijama slikarske melodioznosti, sugerirajući njihovu lakoću lebdenja, letenja. Jednostavnost poetičnosti sigurno vođenog crtovlja odražava svoju suprotnost, bogatstvo značenjskog sloja izraza ispunjenog meditativnošću i umjetničkom mudrošću. (…) Prikazuje anđele u laganom prepletu trija ili para u prostoru s dubinom nemjerljivog. Donosi ih osnovnom siluetom, vidom stilizacije, bez detaljne figurativne razrade, s njihovim osnovnim atributima, krilima i aureolom. Konačno s likovne strane maštom se i oblikuju s uprisutnjenom ljepotom utkane svetosti.“ Kao gost večeri u glazbenom dijelu programa nastupio je Hari Gusek, istaknuti zagrebački pijanista i dugogodišnji profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu koji je oduševio prisutne s kompozicijama Franza Liszta, Johana Brahmsa i Frédérica Chopina. Grafički dizajn kataloga, plakata i bannera potpisuje arhitekt, umjetnik i voditelj likovnog programa u Napretkovom kulturnom centru Damir Barešić.

Na kraju službenog dijela programa slikarica Dijana Nazor Čorda zahvalila je prisutnima na dolasku kao i svim onima koji su na bilo koji način doprinijeli realizaciji ove izložbe. Izložba predstavlja ciklus minijatura, slika srednjih i većih formata, dva stolca/objekta te dva tepiha. Na ovoj izložbi je prvi put objedinjeno 57 autoričinih radova s motivom anđela. Djela su rađena u različitim tehnikama ulja i akrila na platnu, kartonu, vuni, kolažu, drvu i kombiniranom tehnikom s pozlatom, koji su nastali od 2002. do 2024. godine. Izloženo je nekoliko radova s dvostrukom IR slikom na kojima su sakralni motivi, stihovi tradicionalnih božićnih pjesama i stilizirani anđeli u vuni. U većim formatima autorica povezuje apstraktno, suvremeno slikarstvo s vlastitom duhovnošću. Uz slike su postavljeni i drveni stolci pod nazivom „Sjednite molim, ispunjavam želje“ i „Stolac za razgovor s anđelima“ koji krije u bliskom infracrvenom području skriveni natpis „Sretan Božić“. Gledatelji mogu pomoću pokretne IR kamere samostalno otkrivati skrivene slojeve, što dualnim radovima daje auru transcendentalnosti i tajanstvenosti. Na izložbi prvi put u Zagrebu Dijana izlaže svoju inovaciju, „Plavi nevidljivi čuvari tepihu“ izrađenu u infracrvenom spektru s motivom anđela. Koliko je poznato, to je prva na svijetu izvedba dualnog tepiha u istom sloju. Tepih je autorica predstavila,  27. prosinca ove godine u Beču na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji SWS Vienna Art „Kad znanost susretne umjetnost“. I plavi i zeleni tepih su izrađeni po predlošku infrared slika „Nevidljivi čuvari I i III“ u suradnji s reGalerijom i dizajnericama Helenom Bacinger Škrlec i Karmen Telišman iz Zaboka 2022. godine. Umjetnica je započela istraživanje infracrvenog slikarstva u sklopu doktorskog studija na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.  Infrared metodom se koristila na temelju inovacije InfraReDesign InfraRedArt prof. emer. Vilka Žiljaka i njegovog tima. Od 2014. kontinuirano nastavlja daljnje višeslojno istraživanje svojstva pigmenata/boje u dvama spektrima.

Izložba je otvorena u prostoru Napretkovog kulturnog centra u Zagrebu, Bogovićeva 1/I i može se pogledati do 31. siječnja 2024. godine svakim radnim danom u vremenskom terminu od 10 do 17 sati.