Postavljanje rada Neli Ružić na zgradu Doma mladih u petak (15.studenog) u 19h, označava svršetak 42. Splitskog salona (u org. HULU Split) posvećenog temi Regeneracije i najavu festivalskih događanja Planet Dom (u org. MKC Split i partnerstvu s Platformom Doma mladih i Koalicijom udruga mladih), kojim se označava nova faza u radu korisnika Doma mladih na izmještenim (satelitskim) lokacijama u gradu budući da zgradi uskoro slijedi rekonstrukcija.
Dom mladih / MKC Split
Neli Ružić: Prekasno je za odustajanje / It’s Too Late to Give Up
svjetlosni natpis 2023/24
petak 15.11. u 19h
Organizacija: 𝗛𝗨𝗟𝗨 𝗦𝗽𝗹𝗶𝘁 𝗶 𝗠𝗞𝗖 𝗦𝗽𝗹𝗶𝘁
Umjetnička intervencija koju čini svjetlosni natpis od četiri riječi Prekasno je za odustajanje poziva na ustrajnosti, unosi rubni optimizam i nadu u vremenski procjep i prostorni kontekst upisujući se istovremeno u osobno i društveno, specifično i opće. Porozna na vremenski i prostorni kontekst, sintagma odjekuje na nepredvidive načine u javnom prostoru.
Fokus ovogodišnjeg Salona koji je započeo u rujnu otvorenjem skupne izložbe u galerijskom prostoru u Domu mladih bio je suočavanje s brojnim problemima od društveno političkih do onih ekoloških, pa i urbanističkih, vođen idejom kustosice Jasmine Šarić da predstavi radove koji ne samo oslikavaju i/ili kritiziraju trenutno stanje, već i nude rješenja s određenom dozom poetičnog pristupa – bila ona realna, idejna, pa čak i utopijska. Tema regeneracije i nagona za obnovom poslužila je kao poziv na promišljanje nekih drugačijih sadašnjosti i (bliskih) budućnosti. U intervenciji Neli Ružić “Prekasno je za odustajanje”, urgencija se može iščitati u odnosu na čitav niz spomenutih problematika, podsjećajući nas da smo odgovorni za svijet oko nas. U kontekstu 42. Splitskog salona, rad Neli Ružić označava poziv i poticaj na djelovanje – nudeći nadu da ono što radimo i za što se borimo, u konačnici, možda – ima smisla.
Inicijalna lokacija ove umjetničke intervencije „Prekasno je za odustajanje“ bila je fasada Željezničkog kolodvora u Zagrebu u organizaciji i produkciji Umjetničkog paviljona. Hrabrila je putnike, migrante, izbjeglice kao i brojne druge građane koji su se u njoj prepoznavali. Nakon pročelja Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, gdje se mogla vidjeti sve do 6.studenog ove godine, izmjestit će se na novu splitsku lokaciju Dom mladih.
Uslijed brojnih nesigurnosti vremena kojeg živimo radNeli Ružić „Prekasno je za odustajanje“ istovremeno može odražavati i osobno i kolektivno iskustvo, ali uvijek čini snažnu kontekstualnu cjelinu s mjestom postavljanja. Sintagma na fasadi zgrade nastoji osnažiti sve stanare Doma i ukazati na ustrajnost i zajedništvo. Po riječima same umjetnice „namjera rada je bila unijeti poetsku dimenziju u svakodnevicu, stvoriti prostor bliskosti i brige.“
Svjetleći natpis izokreće vremenske kategorije dovodeći u vezu nepredvidive spone prošlog i budućeg, povezujući različite trenutke povijesti i budućnosti Doma. Zaziva snagu solidarnosti u nesigurnom, iscrpljujućem vremenu koje dijelimo i koje nagriza spone zajednice. Svijetli ponajviše prema budućnosti nezavisne scene. „Prekasno je za odustajanje“ upućuje na promjene, na kraj jednog vremena, ali i na odgovornost prema generacijama koje dolaze.
Neli Ružić je multimedijalna umjetnica koja istražuje percepciju vremena i različite aspekte temporalnosti u odnosu na povijesne narative, preklapanje osobnog i kolektivnog sjećanja i migracije. U svojoj umjetničkoj praksi koristi različite medije i forme poput intervencija u javnom prostoru, objekata, instalacija, audio i video instalacija. Imala je veliki broj samostalnih izložbi i sudjelovala na brojnim izložbama i festivalima u Hrvatskoj, Europi, SAD-u i Latinskoj Americi. Dobila je niz nagrada i stipendija među kojima: godišnja nagrada “Slobodne Dalmacije” za umjetnost “Jure Kaštelan” (2024.), druga nagrada T-HTnagrada@msu.hr, MSU, Zagreb (2016.), stipendija Conacyt, Meksiko (2012.-2013.); stipendija ArtsLink (1996.) za rezidenciju u Headlands Center for the Arts, Sausalito, SAD. Njeni radovi se nalaze u kolekcijama Galerije umjetnina u Splitu, MMSU Rijeka, MSU Zagreb, Galerije Marino Cettina u Umagu, Canal Mediateca Caixa Forum, Barcelona. Diplomirala je slikarstvo na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu i magistrirala na Facultad de Artes, UAEM, Meksiko. Krajem devedesetih godina odlazi u Meksiko City gdje od 2003. do 2012. godine predaje na ENPEG La Esmeralda, Centro Nacional de las Artes. Od 2013. predaje u Školi likovnih umjetnosti u Splitu gdje 2014. osmišljava koncept i program Galerije Škola koju vodi do 2018. godine. Redovita je profesorice na Slikarskom odsjeku Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu. Uz umjetničke i obrazovne, povremeno se bavi i kustoskim praksama, između ostalog je 2020. godine bila kustosica Almissa Open Art Festivala u Omišu s temom Hitnost/Emergency. Članica je Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split. Živi i radi u Splitu.