Austrijska metropola veliku pažnju posvećuje zaštiti okoliša i kružnom gospodarstvu i u području građevinarstva
Matea Čuljak
Tako je početkom kolovoza ove godine održana svečanost postavljanja zadnjeg dijela prve javne zgrade u vlasništvu Grada Beča prilikom čije je gradnje korišten reciklirani beton. Nova je zgrada namijenjena za smještaj oko 250 zaposlenika bečkog Magistratskog odjela za gospodarenje otpadom, čistoću i vozni park (MA 48). Prilikom gradnje nove zgrade naglasak je stavljen na kružno gospodarstvo i koncept koji promovira život bez stvaranja ikakvog otpada. Osim ozelenjene fasade zgrada će dobiti solarne panele na krovu, dvanaest punionica električnih vozila i ventilacijski sustav s povratom topline, a opskrba toplom vodom bit će ekološki prihvatljiva zahvaljujući dizalicama topline i korištenju podzemnih voda kao izvora topline.
Novi život za građevni otpad
Pri rušenju građevinskih objekata svake godine nastane velika količina građevinske šute i odlomljenog betona koja se djelomično reciklira, no velik dio završi u otpadu. Obradom građevnog otpada nastaje reciklirani agregat koji služi za proizvodnju recikliranog betona. Taj se beton može ponovno upotrijebiti za nove zgrade.
Kružno gospodarstvo i smanjenje otpada
Aktualnim građevinskim projektom u austrijskoj se metropoli želi podići svijest o temi kružnog gospodarstva i pokazati da reciklirani beton može poslužiti kao zamjena za obični beton. Brojne građevinske firme libe se koristiti reciklirani beton pa trenutačno ne vlada velika potražnja za njime. No u Beču ističu da upotreba ovog materijala ima brojne dugotrajne prednosti za okoliš jer se, između ostaloga, smanjuje količina otpada i štede se prirodni resursi, a pronalazi se način za recikliranje i ponovnu upotrebu postojećeg otpada.
Slijedi nastavak radova na zgradi i različite inspekcije te provjera kvalitete korištenog betona. Predviđa se da će zgrada biti završena sredinom 2024. godine.