Skip to content

Radionica Re: Obr(a)t dizajnom

Tatjana Bartaković, NARATIV, Menadžment dizajna & Odnosi s javnošću
press@narativ.hr

Radionica Re: Obr(a)t dizajnom – proces održana u sklopu ReAktorovih događanja Reality Check u MSZ Zagreb
12. 05. 2011.

Dizajn može pokrenuti uspavane obrte

ReAktor je u suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom u MSU Zagreb, ovog tjedna završio prvu radionicu Re:Obr(a)t dizajnom, kojom se je zainteresiranim obrtnicima predstavio način primjene dizajna za inovaciju proizvoda. Radionicu je vodio Nikola Radeljković (Numen/ForUse), a u njoj je sudjelovao tim iskusnih produkt dizajnera okupljenih u ReAktoru. Radionici su se priključili obrti Notos (proizvodnja namještaja i građevne stolarije iz Rakitja) i kartonaža Vlašić (proizvodnja proizvoda od kartona i ljepenka iz Prudnica). U radionici su sudjelovali dizajneri Ivana Borovnjak, Roberta Bratović, Lucija Frgačić, Mirna Grubišić, Filip Gordon Frank, Nikolina Jelić, Ksenija Jurinec, Maja Mesić, Mirna Reinprecht, Marko Pavlović, Matija Raos.

ReAktor je ovime predstavio prvu iz serije radionica za repozicioniranje obrta u proizvodnu djelatnost veće dodane vrijednosti kroz primjenu menadžmenta dizajna i strategije proizvoda inovacijom kroz dizajn na postojećoj tehnologiji. Svrha radionice je otvaranje novih tržišnih situacija kombiniranjem tradicionalnih iskustva obrtništva i metode dizajna za današnjeg korisnika koji teži unikatnim uporabnim predmetima i iskustvima.

Vlado Vlašić iz kartonaže Vlašić tom je prilikom izjavio: „Oduševljeni smo rezultatom održavanja ove radionice. Vidljivo je da ReAktor posjeduje dizajnersku logiku, kriterije, kreativnost, sistematičnost i tržišnu retoriku. Namjeravam započeti suradnju s dizajnerima na jednom od mojih proizvoda jer vjerujem da ću otkriti nova rješenja za naše proizvode. Dizajn može pokrenuti uspavane obrte, na obostranu korist.“
U uvodnom dijelu radionice obrtnici su prezentirali svoje tehnološke mogućnosti, iskustva rada s materijalima, te mogućnosti završne obrade. Nakon toga je uslijedio uvod u osnove potrebnog menadžmenta dizajna (Narativ d.o.o.), neizostavnog dijela prilikom uvođenja dizajna u poslovni proces. Na tim osnovama dizajneri su započeli proces definiranja novih tipologija proizvoda za obrte Notos i Vlašić. Podijeljeni u grupe, dizajneri su u nekoliko sati istraživali potencijalne smjerove za inovaciju proizvoda dizajnom i time pridruženo tržišno repozicioniranje. Na završnoj prezentaciji predstavili su naznake mogućnosti razvoja novih linija proizvoda prema određenom ključu – ciljnoj skupini ili odgovoru na neki relevantan problem iz okoline.
Nikola Radeljković, ispred dizajnerskog tima predstavio je tijek i rezultate radionice: „Pošli smo od poznatih točaka, prirodnih kvaliteta materijala koje ovi obrti koriste u svojem radu. U slučaju obrta Notos riječ je o drvu, a kod Vlašića o kartonu. Razmotrili smo njihove proizvodne mogućnosti i počeli istraživati koji bi novi smjer razvoja temeljem toga oni mogli zauzeti. Istaknuli smo primjere novih mogućnosti. Za obrt Notos ukazali smo na moguć smjer upotrebe tradicionalnih tehnika obrade drva na suvremen način za izradu ekskluzivnih drvenih detalja. Za kartonažu Vlašić naznačena su moguća tri smjera razvoja. Prvi se bavi sezonskim problemom nedostatka sjene u javnom prostoru te predlaže razvoj laganih potrošnih proizvoda za kreiranje modularne osobne ili gradske sjene. U sklopu koncepta rješenja za uzgoj bilja, predloženo je korištenje kartona kao materijala za modularne pergole, razgradive tegle i razgradivu ambalažu za sjeme. Jednako modularni, lagani i prenosivi bili bi i elementi igračaka i opreme za prostore koje koriste djeca. Visoka mogućnost personalizacije predmeta od kartona primjenom grafike ili osobnom intervencijom korisnika čini sva potencijalna rješenja dodatno atraktivnima.“
Tomislav Novoselec iz obrta Notos naglasio je svoje iznenađenje prijedlozima dizajnera: „Prezentacija proizvoda iz segmenta drva bila je zaista iznenađujuća. U vrlo kratkom vremenu istražili su inovativan smjer mogućeg razvoja s primjerima mogućih proizvoda koji na njega ukazuju, a pri čemu se štedi na materijalu. Vjerujem da ćemo imati priliku surađivati s dzajnerima, i to kao prvi koji smo sudjelovali u ovoj radionici.“ 
Ivica Štambuk, voditelj Odjela za organizaciju rada cehova HOK-a povodom održavanja ove radionice je naglasio: „ Nadamo se da je ova radionica početak puno šire i uspješne suradnje, kako za male proizvođače obrtnike, tako i za dizajnere. Mali proizvođači imaju mali broj ljudi koji obavljaju više različitih funkcija u proizvodnji, što može biti i prednost u nekim situacijama, dajući im okretnost i omogućava brže mijenjanje proizvodnje te prilagođavanje novim proizvodima za razliku od tromijih velikih sustava. Pitanje je u kojoj će se mjeri pojedini obrtnik odlučiti za novi smjer razvoja i biti u mogućnosti u njega uložiti. Smatramo da je to jedini put za konkurentost malih proizvođača pred navalom masovne, jeftine (često i upitne kvalitete) proizvodnje, koja nudi unificirane proizvode.“
Akademija-Art.hr
12.05.2011.