Imate li problem, normalna je reakcija da ćete se nekome požaliti. No želite li biti sretniji, stručnjaci savjetuju da trošite manje vremena pričajući o svojim problemima. I upadate u začarani krug. Jer, što se više netko žali, manje su šanse da će riješiti problem, a nastavit će se loše osjećati
– Osjećamo li se nezadovoljno ili frustrirano uvijek ćemo reagirati na ljudski način – žalit ćemo se. Tako se žalimo na velike i male stvari i to vrlo često. To nikoga ne čudi. No ono što iznenađujuće je da, iako ulažemo ogromnu količinu vremena u jadanje, sve je to uzaludno. Jer time ništa ne radimo da bismo riješili problem zbog kojeg se žalimo – kaže psiholog Guy Vinch za PshologyToday.
Vinch to naziva "usvojena bespomoćnost" odnosno psihološko stanje u kojem ljudi vjeruju da nemaju kontrolu nad svojim okruženjem.
– Kada uvjerimo sami sebe da naši postupci i ponašanja nemaju utjecaj koji želimo, prekidamo sa svime i postajemo pasivni i bespomoćni – objašnjava Vinch te dodaje da to ne znači da sve emocije treba zadržavati u sebi. Naprotiv, nema ničeg lošeg u tome da se oslobodite malo pritiska požaleći se prijatelju, ali pokušajte postići onu finu granicu. Možda vam pomogne da se na par trenuraka zamislite u njegovoj situaciji i koliko informacija on može "primiti". Tako ćete izbjeći spiralu negativnosti koja vas vuče prema dolje. Umjesto jadanja unesite malo više zahvalnosti u svoj život jer je to jedna od najmoćnijih metoda podsticanja sreće.
Izvor: Vecernji.hr