Tema novog broja su Fragmenti kustoskog diskursa, a koncepciju potpisuju gošće urednice Ivana Meštrov i Mihaela Richter.
Čitajte ŽU! je kampanja koja će se u veljači održati na nekoliko lokacija u Zagrebu: Nacionalna i sveučilišna knjižnica, Knjižnica Filozofskog fakulteta, Arhitektonski fakultet (aula), Akademija likovnih umjetnosti, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Galerija Miroslav Kraljević, Galerija VN, Hrvatsko dizajnersko društvo, Booksa, Društvo arhitekata Zagreb, Galerija Nova, Studentski centar (Teatar &TD). Na ovim će lokacijama biti dostupna za čitanje četiri posljednja broja časopisa Život umjetnosti.
ŽIVOT UMJETNOSTI 85/2009.
časopis za suvremena likovna zbivanja
magazine for contemporary visual arts
Fragmenti kustoskog diskursa
Kustoska profesija oblik je kulturalne prakse vrlo fleksibilnog tipa, a ono što unutar nje možemo označiti kao ‘fiksno’ jest to da se bavi umjetničkim praksama i pritom upisuje u ono što nazivamo umjetnički sistem, koji je dio kulturnog i društvenog polja.
Za neke je kustos/ica službenik/ica umjetnosti/umjetnika, katalizator/ica, medijator/ica, kritičar/ka, po drugima povjesničar/ka umjetnosti, krijumčar/ka, teoretičar/ka, aktivist/ica, menadžer/ica, kulturalni/a radnik/ica. Svi ti denominatori istovremeno opisuju kontradikcije, potencijale i paradokse prakse. No, bez obzira na to koji termin upotrebljavali, odgovornost i otprije definiran zadatak isti su, a to je odabrati ‘što će kao (umjetničko djelo) izdržati test vremena, te kako će se na taj rezidij gledati’.
Kustoske prakse danas su rastuće polje znanja, na što ukazuje i proliferacija kustoskih programa i publikacija koje ponajprije u ciklusima razgovora donose fragmente o onome što bi moglo predstavljati tu profesiju. No, gotovo većina tih izdanja preispituje prostor bavljenja ‘zapadne’ scene u koju se ne uklapaju lokalne prakse kustosa s naših prostora. Zbog toga i u ovom broju časopisa Život umjetnosti donosimo niz priloga koji doprinose široj lokalnoj kulturnoj sceni u ciklusu intervjua pod nazivom ‘Razgovori – strategija približavanja kustoskih praksi’, unutar kojih sugovornici odgovaraju na određeni broj pitanja, što ukazuje na višeslojnost i višeglasnost njihovih pozicija i pristupa, ali i na specifičnost konteksta u kojem rade.
Da li je odgovornost kustosa formirati i određivati poziciju umjetnosti? Koliko umjetnost možemo održavati političnom ukoliko njezine strukture podrške, ali i opće javno mnijenje nameću strogu depolitizaciju? U ovom broju Života umjetnosti fokus usmjeravamo na razmjenu iskustava uz inzistiranje na singularnim pristupima, koji ponekad dovode do određenih preklapanja. ‘Stoga vjerujmo umjetnosti, ne diskursima koji ju navodno generiraju. Pitajmo se koji potencijal umjetnost nosi ne svodeći ju na tržište, trendove i brendiranje. Vježbajmo našu intuiciju i stavimo se u poziciju nepripremljenog gledatelja. I ne zaboravimo, avantura tek započinje s izložbom.’
Autori u broju: Ana Dević, Ana Janevski, Irit Rogoff, Ann Demeester, Petja Grafenauer, Ana Nikitović, Jasna Jakšić, Sandra Križić Roban.
Suradnici u broju: Irena Gessner, Jelena Graovac, Sanja Horvatinčić, Ana Kovačić, Petra Krolo, Ana Kutleša, Ivana Peleh, Nina Pisk, Karla Pudar, Marijana Rimanić, Zana Šaškin, Tanja Špoljar, Vanja Žanko
Nela Gubić
ngubic@hart.hr
Akademija-Art.net