Gradska galerija Fonticus Grožnjan predstavlja
nedjelja/domenica, 16. VIII. 2015. u 20.00 sati
Josip Mijić: ŽIVOT U KUTIJI II., samostalna izložba
Kustosi projekt: Ivana Lučić, Ivona Marendić i Eugen Borkovsky.
U suradnji sa festivalom 7 DANA STVARANJA Pazin, 2015.
Josip Mijić: ŽIVOT U KUTIJI II., samostalna izložba
predgovor
Josip Mijić predstavlja najnovije radove iz ciklusa Život u kutiji. U ovoj seriji donosi nam četrnaest radova izvedenih kombiniranom tehnikom i oblikovno ujednačenijih u odnosu na prethodni dio ciklusa. Autor nastavlja s promišljanjem pozicije suvremenog čovjeka. Iz ponuđenog čini se da ga doživljava kao otuđenog pojedinca. Ove, nove slikovno-reljefne scene bivaju drugačije oblikovane. Umanjene su i postavljene u nesrazmjeru s naglašeno moćnim okvirima. Tako dobivamo intimnije prikaze prepoznatljivih Mijićevih motiva minijaturnih kvadratnih oblika „kućica”.
Umjetnik nudi netipičnu prezentaciju radova, što u svijesti promatrača izaziva zanimanje. U radove implementira rasvjetna tijela, čime sam rad emanira svjetlo u prostor, a uobičajena galerijska rasvjeta biva izuzeta. Dolazi do inverzije prezentacije likovnog djela izvedene zamjenom pozicije izvora svjetla. Autor problematizira percepciju i recepciju likovnog djela, jer promatrač dobiva vizualne informacije iz neočekivanog izvora.
Autor oblikuje sasvim poseban ambijent. Prostor je zamračen, a crnina reljefnog okvira nastavlja se okomitim plohama koje završavaju na podu. One dodatno problematiziraju opremanje likovnog rada te stvaraju ritam u prostoru. Među ostalima, izdvaja se jedan rad. To je objekt, kubus koji na suprotni zid baca suptilni snop svjetla. Promatrač prolaskom stvara sjene. Time je publici dopušteno sudjelovanje u konstruiranju ambijenta pomoću igre svjetla i sjene.
Masivne forme okvira usmjeravaju pažnju na minijaturne scene postavljene i osvijetljene kao epicentar vizualnog doživljaja. Uočavamo poseban tretman promatrača koji preuzima ulogu “glavnoga aktera”. Radovi, scene, navode približavanju, fokusiranju, propitivanju, istraživanju… Unutar scena spomenute “kućice” samuju ili se nižu u kompozicije. Asociraju nas, s jedne strane, na konstruirano saće košnica (koje autor ponegdje i doslovno koristi), a s druge pak na dehumanizirane oblike čovjekova stanovanja u slamovima ili blokovima betonskih zgrada.
Vratimo se ovdje na naslov ciklusa Život u kutiji. Kutija ili škatula (ako si uzmemo slobodu korištenja lokalnog izraza) znan nam je predmet u kojem nešto čuvamo, pospremamo, klasificiramo. Autorov ciklus Život u kutiji referira se na aktualna socijalna pitanja skučenosti življenja, manjak temeljnih sloboda, društvenu, fizičku i emocionalnu isključenost… Život u kutiji, ukutijavanje i uokvirivanje, istodobno postaje likovna metafora za arhetipske obrasce mišljenja, osjećanja i ponašanja koji su nam nametnuti ili ih sami (ne)svjesno biramo.
Ovdje možemo iščitati poruku Mijićeve serije radova: Onaj tko poput projiciranoga svjetla prepoznaje sebe “izvan kutije” ondje ne nailazi nužno na prazninu i ništavilo. Ali, to iziskuje hrabrost.
Ivana Lučić, VIII. 2015., mentor Eugen Borkovsky
Josip Mijić rođen je 11. travnja 1975. godine u Travniku. Diplomirao je slikarstvo na ALU na Širokom Brijegu u klasi prof. Ante Kajinića 2002. gdje je završio i poslijediplomski studij Ars sacra 2005. Trenutno je na doktorskom studiju iste Akademije. Od 2003. do 2012. bio je viši asistent na kolegiju teorija prostora; od 2003. je viši asistent na kolegiju kompjutorska grafika, od 2013. na kolegiju mali akt četvrte godine i od 2014. na kolegiju mali akt treće godine na ALU na Širokom Brijegu. Za web mastera internet stranice Akademije likovnih umjetnosti na Širokom Brijegu imenovan je 2005. Sudjelovao na Workshopu Preventivna zaštita u muzejima; Njega i zaštita zbirki održanom u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine i u Umjetničkoj galeriji BiH 2008. u Sarajevu. Od 2006. do 2012. bio je član je uredništva časopisa Akademija, Akademije likovnih umjetnosti na Širokom Brijegu. Nagrade: -Druga nagrada na natječajnoj izložbi Pasionski motivi, muzej Mimara, Zagreb, 2005. -1. nagrada na 27. međunar. natječaju u mini-otisku, Cadaques, Barcelona, E, 2007.-Nagrada za slikarstvo na 6. bijenalu umjetnosti minijature BiH, Tuzla, 2011. -2. nagrada na međunar.izložbi minijature Minimum maximum 4, Banja Luka, (tema: KRIZA), 2013. Sudjelovao na interkontinentalnom, međucivilizacijskom, multimedijalnom likovnom projektu THE SAME WIND THE SAME RAIN održanom u Tajlandu (Chiang Mai) 2012. Boravio u CITE INTERNATIONALE DES ARTS u Parizu ispred Udruženja likovnih umjetnika BiH 2013. Bio je dio organizacijskog tima međunarodnog projekta BOMB GALLERY održanog u Mostaru 2014. Član je strukovnih udruženja: HULU SPLIT, HDLU Zagreb, ULUBiH, ULSLD, MULU.