Koraljka Kovač
Od 26. do 30. 06. 2010.
U Omišlju, na otoku Krku, kao i svake godine krajem lipnja, a ove godine od 26. do 30. lipnja, održava se 11. saziv likovne kolonije „Fulfinum“. Organizator kolonije je Centar za kulturu Općine Omišalj, suorganizator Turistička zajednica Općine Omišalj, a pokrovitelji Općina Omišalj i Primorsko-goranska županija. Uz stručno vodstvo povjesničarske umjetnosti i likovne kritičarke Višnje Slavice Gabout, na koloniji će ove godine raditi, družiti se i izmjenjivati iskustva Dragutin Dado Barac (Omišalj), Elvis Berton (Pazin), Silvija Đolonga (Rijeka), Đena Đonlagić (Zagreb), Mirjana Matić (Višnjan), Ana Schaub (Zagreb), Mirna Sišul (Rijeka), Bojan Tankosić (Vrsar) i Željko Zima (Zagreb).
Bruno Paladin
Umjetnici dolaze u Omišalj u subotu, 26. lipnja 2010. oko 13 sati, a početak rada na koloniji obilježit će zajedničkim druženjem i upoznavanjem, u konobi „Ulikva“ na starom trgu u centru Omišlja, gdje će ih, uz „Koktel dobrodošlice“, dočekati domaćini. Umjetnici, kao i svake godine, „zaposjedaju“ za vrijeme kolonije privatni pansion – tradicionalnu kuću u staroj gradskoj jezgri, gdje im je omogućen rad na velikoj natkritoj terasi, ali ćete ih tih dana moći vidjeti kako slikaju i na trgovima i ulicama Omišlja, kao i na obližnjem arheološkom nalazištu Fulfinum-Mirine, koje je uvijek svima izuzetno inspirativno. Stvarat će se na nekoliko ponuđenih tema: TEHNOOMIŠALJ, GRAD IZMEĐU NEBA I MORA, FRANKOPANSKE PRIČE I SLOBODNA TEMA.
Kruno Međimorec
Radovi nastali na koloniji bit će posljednjeg dana boravka sudionika u Omišlju postavljeni na izložbi u Galeriji „Vjećnica“. Izložbu će, uz popratni katalog kolonije, pripremiti organizator uz stručnu pomoć voditeljice kolonije. Svečano otvorenje izložbe je u srijedu, 30. lipnja 2010. u 20.00 sati u Galeriji „Vijećnica, Prikešte 13, Omišalj.
Na otvorenju izložbe bit će održan koncert na Panovoj flauti. Izvođač: JANOS KEGYE (Mađarska).
Izložba se može razgledati do 10. srpnja 2010, u radno vrijeme galerije: 10-12 i 19-21 sati. Ulaz je slobodan.
Dalibor Laginja
Likovna kolonija „Fulfinum“ svojim jedanaestim sazivom i ovaj puta dokazuje neophodnost dijaloga i blagotvornost međusobnih utjecaja umjetnika na grad/ambijent i grada/ambijenta na umjetnike. Umjetnike koji se, dolazeći tu i radeći nekoliko dana na likovnoj koloniji, napajaju na izvorima inspiracije podneblja punog povijesti i kulture. A grada koji, s druge strane, tih dana u svim svojim gradskim prostorima oživi likovnošću, pomlađujući se umjetnošću današnjice i širom otvarajući svoja drevna vrata suvremenosti. Otvarajući ih (kao što to čini i ove godine) grupi umjetnika koja tu dolazi zajednički stvarati, te tako zbližiti različita podneblja sadašnjosti i uspostaviti kreativne kontakte unutar pristupa suvremenosti, ali i sinergijski izmiješati niti prošlosti i sadašnjosti. Na taj način koncentrirati, u jednom kratkom vremenu, na jednom malom prostoru, svoje stvaralačke energije pričajući „multidimenzionalne“ prostorno – vremenske likovne priče. Pritom dokazujući da kolonije ne moraju biti i nisu uvijek samo „dolasci umjetnika na godišnji odmor“ (kako ih mnogi danas percipiraju), nego mogu, kao ovdje, biti istinske, inspirativne umjetničke „radionice“ („workshops“), koje su jednaki doživljaj i izazov za domaćine koji ih organiziraju i koji za njih imaju sluha (a to je slučaj u Omišlju), kao i za umjetnike spremne da se na tu vrstu „radionica“ odazovu. Da se odazovu izazovu drukčijem od uobičajenog – onom koji ispunjava duh i budi znatiželju. Umjetnici koji takvom pozivu odgovaraju, poput ovih 11.saziva Likovne kolonije „Fulfinum“, kreativci su čija inspiracija buja i pršti kad se nađe u komunikaciji s kolegama; s ambijentom; s prirodom. Kad se nađe u komunikaciji sa životom punim značenja i sedimenata, reagirajući senzibilnije i snažnije na onaj zov koji pokreće unutrašnje vibracije i aktivira na stvaranje umjetničkih djela naglašeno nabijenih energijom. U cjelini, na stvaranje djela koja su uvijek mala svečanost likovnosti.
Željko Kranjčević
Biografije
ANA SCHAUB rođena je 1983. godine u Zagrebu, gdje je 2001. godine završila Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, a 2007. godine diplomirala kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi Stjepana Gračana. Za vrijeme studija usavršavala se, unutar programa studentske razmjene, na Indiana Universitiy of Pennsylvania (SAD), gdje je ostvarila seriju javnih performansa. Godine 2005. i 2006. živjela je u Francuskoj, surađujući s nekoliko francuskih institucija i udruga. Trenutno je na poslijediplomskom studiju (smjer Video) na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani (Slovenija). Izlaže od 2007. u zemlji i inozemstvu (Zagreb, Paris). Radi brojne performanse, akcije, multimedijske instalacije, strip, animaciju i fotografiju. Javne skulpture joj se nalaze u Češkoj (Zlin) i na otoku Ugljanu – Kali (Hrvatska). Dobitnica je nekoliko međunarodnih nagrada.
Član je HDLU-a Zagreb. Živi i stvara u Pazinu.
Aleksandra Rotar
Fulfinum
U uvali Sepen na otoku Krku kod Omišlja nastao je u prvom stoljeću poslije Krista novoplanirani rimski grad Fulfinum, za potrebe veterana careva Flavijevaca. Municipium Flavium Fulfinum realiziran je prema tada uhodanoj urbanističkoj shemi: na ravnom prostoru, u pravokutnoj mreži komunikacija. Maritimno pogodna uvala omogućila je izgradnju dobro zaštićene luke, a plodno tlo s obiljem vode podlogu sudjelovanju grada u životu klasične antike. Grad je posjedovao sve osnovne pretpostavke ovakvom načinu života: forum s kapitolijem i gradskom bazilikom, lučke instalacije s trgovačkim kvartom uz more, terme, prigradske komunikacije s grobljima i dvije faze vodovoda. Zamišljen kao grad vrhunskih civilizacijskih dosega, otvoren i nježan, osjetljiv na najmanje udare u standard urbanog života, tijekom rasapa antičke civilizacije Fulfinum je vjerojatno bio jedna od prvih žrtava.
Etko Tutta
Anivija Baldigara, ravnateljica Centra za kulturu Općine Omišalj
Akademija-Art.hr
22.06.2010.