Kada je riječ o povijesti, najčešće se spominju isključivo osobe i događaji koji su u svoje vrijeme pobudili veliku pažnju javnosti ili doprinijeli promjenama bitnim za daljnji tijek civilizacijskog razvoja.
Rijetko u centar pažnje stupaju ljudi i situacije koji pripadaju normalnoj svakodnevici. No upravo te svakodnevne situacija čine jedan neizostavan dio povijesti čovječanstva.
Aktualna izložba u Muzeju papirusa Austrijske nacionale knjižnice u Beču koja će pod nazivom "Glasovi iz pijeska" publici biti predstavljena od 10. lipnja 2010. do 15.02.2011. godine u središte pažnje stavlja upravo "obične" ljude i njihove živote.
Pokazna će biti privatna pisma antičkog Egipta nastala u razdoblju od 3. st. prije Krista do 9. st. nakon Krista.
Riječ je o jednom iznimno zanimljivom tekstualnom žanru kroz koji, za razliku od pisama visoko obrazovanih osoba, progovaraju obični i jednostavni drevni ljudi. Žene, djeca i socijalno ugrožene grupe za koje u pisanoj antičkoj kulturi nije bilo mjesta odjednom dolaze do riječi. Misli i brige koje dolaze do izražaja u ovim pismima nisu samo vrijedne povijesne činjenice, nego još i danas izazivaju emocionalni učinak kod svojih čitatelja.
Osim privatnih pisama izložba obuhvaća i službenu korespondenciju tog doba u kojoj se održava odnos vladajuće strukture prema običnom puku.
Pored pisma na grčkom i latinskom izložba će predstaviti i tekstove na koptskom i arapskom pismu.