Muzej za umjetnost i obrt (MUO) i Galerije naivne umjetnosti Hlebine postali su, zahvaljujući projektu Google Cultural, dostupni za razgledavanje diljem svijeta, kroz virtualne muzejske ture s uslugom Street Viewa
Na stranici Googleova instituta možete uživati u virtualnim izložbama i vidjeti izbor slika visoke rezolucije, izložaka iz stalne postave i kolekciju ručni satova, virtualne ture s uslugom Street View, dvije digitalne izložbe kao i mnoga druga kulturna blaga MUO-a, dok će posjetitelji izložbe Galerije naivne umjetnosti Hlebine biti u mogućnosti vidjeti djela kao što su Ples v Goricaj autora Ivana Generalića te Lončar u selu autora Marka Viriusa
Fotografije odabranih galerija od 360 stupnjeva omogućuju jednostavnu navigaciju kroz više od 25 soba u MUO-u, uključivši gornji kat s kolekcijama keramike, satova, bjelokosti, metala i tekstila.
‘Online’ posjetitelji mogu razgledati i dvije interaktivne izložbe MUO-a, uz pomoć izložaka iz stalnog postava prikazuju promjenu stilskih razdoblja od gotike do grafičkog i produkt dizajna devedesetih, te priču o stogodišnjem razvoju ručnih satova, izvijestio je taj zagrebački muzej.
Neki od najvažnijih izložaka online izložbe MUO-a su pladanj s prikazom trijumfa Bakha i Arijadne, izuzetno reprezentativan primjerak engleskog srebrnarstva inspiriran motivima klasične antike, sat kojim je obilježen prvi let balona koji su 1783. konstruirala braća Montgolfier te djela, među ostalima, Tomislava Krizmana, Roberta Frangeša Mihanovića, Raoula Goldonija, Borisa Bućana, Ljube Babića, Ivana Picelja, Ede Murtića.
“Stalni postav na tri kata svjedoči o umjetnosti i obrtu u Hrvatskoj od gotike do suvremenosti prikazujući više od tri tisuće predmeta, od remek djela do javnosti manje poznatih izložaka”, rekao je ravnatelj MUO-a Miroslav Gašparović, ocijenivši kako je značaj njihova uvrštenja u projekt u tome što će sada diljem svijeta biti dostupni izlošci i zbirke jednog od vodećih hrvatskih muzeja.
Među izlošcima Galerije naivne umjetnosti Hlebine ističu se slike Ivana Generalića, koji je na platformi predstavljen vlastitom donacijom iz 1980. i Mirka Viriusa, također pripadnika prve generacije Hlebinske škole
Po riječima Marijana Špoljara, ravnatelja Muzeja grada Koprivnice, čiji je Galerija sastavni dio, smatra kako je izbor njihove galerije dokaz o zanimljivosti i aktualnosti fenomena kojim se bavi, o prepoznatom organskom jedinstvu teme, prostora i društvenog konteksta, dinamičnosti i otvorenosti te institucije te njezinom potencijalu.
Google Cultural Institute izrađuje alate koji omogućavaju kulturnom sektoru dijeljenje različitog naslijeđa na internetu, a u partnerstvu je s više od tisuću institucija pružajući platformu više od 200 tisuća umjetničkih radova te šest milijuna fotografija, videa, rukopisa i drugih dokumenata s područja umjetnosti, kulture i povijesti. (Hina/VL)