Skip to content

U HAZU govorio mr. sc. Rudolf Stracaboško o ulozi liderstva i menadžmenta u razvoju Hrvatske

Znanstveno vijeće za tehnološki razvoj Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti organiziralo je zapaženo predavanje Uloga liderstva i menadžmenta u razvoju Hrvatske mr. sc. Rudolfa Stracaboška koje je održano u četvrtak 14. siječnja 2016. u Knjižnici HAZU u Zagrebu, na kojemu je na osnovu svog iskustva u vođenju međunarodnih tvrtki i projekata govorio o mogućnostima razvoja Hrvatske zasnovanog na inovacijama i novim tehnologijama

Stracabosko 020

Govorći kao predavač mr. sc. Stracaboško istaknuo je „Hrvatska treba iskoristiti svoje komparativne prednosti, pa čak i neke navodne nedostatke, kao što je dobra izobrazba koja danas može biti prednost jer se traži multidisciplinarnost. Vjerujem da u Hrvatskoj postoje kapaciteti za ravnopravno uključivanje u natjecanje na otvorenom međupovezanom, međuovisnom svjetskom tržištu. Za ravnopravno natjecanje na svjetskoj sceni svi dionici hrvatskog društva, od vlade preko tvrtki do pojedinaca, moraju odmah i bitno poboljšati svoju učinkovitost. Imamo kvalitetne ljude, ali nedostaje nam liderstvo i menadžment. Iskustva pokazuju da čak i najbolja strategija i akcijski planovi budu neuspješni ako njihovu implementaciju ne nadgledaju oni koji su ih postavili i ako za provedbu nitko ne odgovara. Potrebno je izabrati jedan model i krenuti i to će pokrenuti sve ostalo“. Pritom je Stracaboško ukazao posjetiteljima na primjere poslovanja uspješnih pojedinih tvrtki koje počivaju na strukovnom znanju i iskustvu ustvrdivši. „Proizvodi se mogu kupiti, ali ne može se kupiti motivacija i inovativnost. Tvrtke se ne smiju oslanjati na staru slavu i primjenjivati rješenja koja su vrjedila jučer smatrajući da će vrjediti i sutra“. Stracaboško govoreći o uspjehu Sjedinjenih Američkih Država, kazao je da se u toj velikoj državi poglavito poštuje kreativan duh pojedinaca, jer postoji veća spremnost za preuzimanje rizika nego drugdje, a inovacije brzo nalaze primjenu na tržištu.

Kao uvodničar predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić u svom uvodnom izlaganju je ustvrdio, razvoj Hrvatske i svake druge države povezan je s tehničkom inteligencijom koja je oduvijek bila nositelj razvoja civilizacije i kulture. „U SAD-u i Japanu 40 posto menadžera su inženjeri. Riječ je o ljudima koji drugačije razmišljaju i koji su bitni za razvoj društva, a u Hrvatskoj su u zadnjih 25 godina, s nestankom velikih industrijskih pogona, inženjeri iščeznuli s društvene scene i iz upravljačkih struktura, u kojima su nekad bili značajno zastupljeni. Kaže se da krizu ne mogu riješiti stručnjaci, nego državnici, a čini se da mi po svom mentalnom sklopu više volimo državnike od kojih očekujemo magična rješenja“, rekao je akademik Kusić. Istaknuo je i značaj izobrazbe u kojoj će bitnu ulogu imati predmeti iz STEM područja (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika).

Predsjednik Znanstvenog vijeća za tehnološki razvoj HAZU akademik Marin Hraste istaknuo je bitište rasprava o ovakvim temama za cijelo društvo i njihovu popularizaciju, čemu svoj primjetan prilog daje i Hrvatska akademija kroz dijalog s javnošću.

Rudolf Stracaboško diplomirao je na studiju strojarstva, smjer termotehnika, na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, na kojemu je i magistrirao na području energetike. Radio je u tvrtkama Jugoturbina – Trgovina i inženjering u Karlovcu, Končar – Generatori i motori u Zagrebu, a deset je godina bio asistent na strojarskoj grupi predmeta na Tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Karijeru je nastavio u inozemstvu, radeći djelatno i na upravljačkim položajima u velikim tvrtkama ABB, kako na Novom Zelandu, tako i u Švicarskoj. Potom u ALSTOM-u u Švicarskoj i Nizozemskoj. Tijekom karijere iskazao se sudjelujući sveprimjetno na gotovo 150 većih svjetskih električnih projekata.