Skip to content

Ukorak s čovjekom


Autorice izložbe:
Nina Sivec, kustos, Tiflološki muzej
dr. sc. Morana Vouk, muzejski savjetnik, Tiflološki muzej

20-godišnjica postojanja Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet je povod izložbi pod nazivom „Ukorak s čovjekom“. Ona je značajan društveni čimbenik i svojim je radom utjecala, a to će zasigurno činiti i u buduće, na senzibilizaciju društvene zajednice prema osobama s invaliditetom. Također pridonosi upoznavanju zajednice sa životom osoba s invaliditetom oko nas, s potrebom uvažavanja njihovih prava, a rad na povećanju mobilnosti, bilo korištenjem bijelog štapa bilo psa vodiča, pruža im šansu za samostalnost i potpunu društvenu afirmaciju.

U središtu izložbe „Ukorak s čovjekom“ je pas. Bliskost između psa čovjeka postoji od najranijih dana. Zbog svojih osobina, osobito vjernosti i privrženosti, pas je osigurao svoje mjesto u zajednici s ljudima te se pokazao vrlo korisnim. Pratio je čovjeka u lovu, čuvao njegovo stado, pratio ga u ratnim i istraživalačkim pohodima… Važnost pasa za ljude potvrđuje činjenica da se psi pojavljuju u mitologiji, legendama, religiji i umjetnosti gotovo svih kultura. Često možemo čuti Žedan kao pas, ljut kao pas, umoran kao pas, lažljiv kao pas, ljubomoran kao pas, vjeran kao pas…. Riječ pas, kao i on sam, sveprisutni su u životu ljudi. Iako su sve ove usporedbe zapravo češće negativna predznaka, postoji jedna uzrečica, lijepa i istinita: pas je čovjekov najbolji prijatelj. Motiv psa blizak nam je svima, svakodnevno ih susrećemo, nekima su čak i dio obitelji. Dakle, tema bliska mnogima. No, glavni akter ove izložbe nije tek običan pas, kućni ljubimac, čistokrvni ili mješanac. Središnji lik izložbe je pas vodič, ali također i terapijski i rehabilitacijski pas. Izložbom smo željeli prikazati tisućljetnu povezanost čovjeka i psa u kojoj je čovjek ovoj izuzetnoj životinji namjenjivao različite uloge ili je koristio u razne svrhe. A jedna od možda najljepših je ova, humana uloga psa u životu osoba s invaliditetom, gdje pas nije tek sredstvo ili pomagalo, već postaje suputnikom i svjedokom nečijeg života i puta u samostalan i jednakopravan život.

U svojoj izložbenoj djelatnosti Tiflološki muzej se do sada nije sustavno bavio ovim područjem, a budući da svojim djelovanjem nastojimo upoznati društvenu zajednicu sa svijetom osoba oštećena vida, te afirmirati harmonične i tolerantne odnose među ljudima, u skladu sa svojim poslanjem, i ovom izložbom želimo potaknuti zajednicu da ispravi i promijeni moguće negativne predodžbe o osobama s invaliditetom. Izložba je namijenjena svima, a zahvaljujući katalogu u digitalnom formatu i audio katalogu, pristupačna je i onima koji imaju poteškoća s vidom.

Zavirimo, dakle, u svijet ovih izuzetnih pasa.

Akademija-Art.hr

16. 05. 2010.
Optimized by Optimole