Skip to content

Performans Ewe Partum u sklopu Umjetnika na odmoru u Valalmaru

Ewa Partum-Umjetnik na odmoru- performans u Poreču

„Umjetnik na odmoru” u Valamaru domaćin poznatoj poljskoj konceptualnoj umjetnici Ewi Partum

Poreč ugostio dosad najreprezentativnije izdanje ljetne kulturne manifestacije „Umjetnik na odmoru” u Valamaru, s nizom uglednih međunarodnih imena neo-avangarde i radikalne umjetničke prakse.

Dolazak poznate avangardne umjetnice Ewe Partum obilježio je ovogodišnju, već četvrtu po redu manifestaciju „Umjetnik na odmoru” u Valamaru, koja se odvija u Poreču. Do kraja ljeta, Valamar će ugostiti niz istaknutih imena neo-avangarde i radikalne umjetničke prakse, a dio projekta bit će i ekskluzivna jednodnevna izložba grupe Gorgona.

Poljska umjetnica koja danas djeluje u Njemačkoj izvela je sinoć performans u kojem je svoj poznati koncept „aktivne poezije”, bacanja slova sa stranice Joyceovog „Uliksa”, prilagodila kontekstu projekta „Umjetnik na odmoru”. Performans bacanjem slova dosad je izvela u brojnim svjetskim muzejima kao i na 18. bijenalu u Sydneyu 2012. godine.

„Zanimljiv mi je ovaj koncept odmora i koliko se zapravo umjetnik odmara pa sam svojim slovima koja obično plutaju i vraćaju se pridružila sebe i plivala među njima”, izjavila je Ewa Partum, kojoj je ovo prvi posjet Hrvatskoj. Sedamdesetih godina kontaktirala je s Tomom Gotovcem i grupom OHO, a kasnije sa Sanjom Iveković izlagala u pariškom centru Georges Pompidou. „Projekt mi se čini inspirativan, a u Poreču je prekrasno, ambijent je divan, zanimljiv i stimulativan”, rekla je umjetnica koja u Poreču ostaje do 12. srpnja.

Projekt „Umjetnik na odmoru” u Valamaru tijekom ljeta dovodi, ugošćuje i javnosti predstavlja ugledne pripadnike povijesne neo-avangarde i međunarodne umjetnike koji nastavljaju estetiku radikalne umjetničke prakse.

Projekt se ove godine predstavlja u dosad najreprezentativnijem izdanju i već je ugostio skupine Autopsia i Verbumprogram, kao i umjetnicu Teresu Tyszkiewicz. Valamar će u Poreču sljedećih tjedana biti domaćin uglednim umjetnicima kao što su Guia Rigvava (Gruzija, Austrija), Jan Steklik (Češka), Deimantas Narkevičius (Litva), Michail Grobman (Rusija, Izrael) Milan Adamčiak (Slovačka), Miloš Šejn (Češka), Vadim Fishkin (Rusija, Slovenija) i Przemysław Kwiek (Poljska), uz sudjelovanje poznatih povjesničara umjetnosti Ješe Denegrija, Karoline Mayewske i Lole Kantor-Kazovsky.

Dio projekta „Umjetnik na odmoru” u Valamaru svake godine je ekskluzivna jednodnevna izložba koja će ove godine predstaviti umjetnička djela i dokumentaciju grupe Gorgona, najpoznatije neo-avangardne grupe na ovim prostorima. Ove izložbe prošlih godina imale su i zavidan međunarodno odjek, 2012. izložena su djela Ivana Kožarića, 2013. Oleg Kulik i umjetnička grupa Plavi nosovi, s Josipom Vaništom nakon Poreča predstavili su se u budimpeštanskom Muzeju Ludwig, a radovi Borisa Bućana izloženi 2014. moći će se ponovno vidjeti na izložbi The World Goes Pop u londonskom muzeju Tate Modern u rujnu 2015. Skora izložba o grupi Gorgona će, nakon porečke Ville Polesini, također biti postavljena u jednom od svjetskih centara likovne umjetnosti.

Idejni autor projekta je kolekcionar Marinko Sudac, koji s Institutom za istraživanje avangarde i tvrtkom Valamar Riviera, te pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture želi redefinirati pojam odmora, umjetničkog stvaralaštva i turizma. Projekt nastoji stvoriti umjetničku platformu globalnog značaja, u opuštenoj ljetnoj atmosferi koja se oslanja na komparativne prednosti Poreča i podršku Valamar Rivijere, čime širi i produbljuje područje koje uvriježeno označava odrednica ljetne kulturne ponude.

Ewa Partum Poreč 2

Biografije sudionika

Institut za istraživanje avangarde
Kolekcija Marinko Sudac
Valamar Riviera d.d.
Muzej suvremene umjetnosti

Autopsia (r. Ujedinjeno Kraljevstvo, Češka)
Deimantas Narkevičius (Litva)
Ewa Partum (r. Poljska, Njemačka)
Guia Rigvava (r. Gruzija, Austrija)
Jan Steklik (Češka)
Michail Grobman (r. Rusija, Izrael)
Milan Adamčiak (Slovačka)
Miloš Šejn (Češka)
Przemysław Kwiek (Poljska)
Teresa Tyszkiewicz (r. Poljska, Francuska)
Vadim Fishkin (r. Rusija, Slovenija)
Verbumprogram (Srbija)

Autopsia je depersonalizirani umjetnički projekt koji se bavi glazbenim i likovnim stvaranjem. Okuplja autore različitih profesija u realizaciji multimedijskih projekata. Započet je u Londonu krajem 1970-ih, a u 1980-im nastavlja se u umjetničkim centrima bivše Jugoslavije. Od 1990. godine Autopsia djeluje iz Praga.
Njezina tema je Smrt, metoda Ponavljanje, a stil impersonalan. Autopsijina glazba može se kategorizirati kao eksperimentalna, breakcore, avangardna, ambijentalna ili industrijska. Nalazi se na brojnim svjetskim glazbenim kompilacijama. Metoda ponavljanja, recikliranja/ montaže slika i tekstualnih fragmenata, u jezgri je Autopsijinog načina djelovanja, stvarajući tako čak i „originalni palimpsest”, prizor koji je istovremeno jedinstven i brojan. Glazbena produkcija povezuje se s brojnim vizualnim ostvarenjima poput originalnih grafičkih objekata, dizajna letaka, brošura, CD-a i mrežne stranice autopsia.net, sa svojim izvedenicama: Autopsia TV i Illuminating Technologies.

Deimantas Narkevičius rođen je 1964. g. u Uteni u Litvi. Diplomirao je kiparstvo na Likovnoj akademiji u Vilnusu. Konceptualni je umjetnik, kritičar i kustos.
Stvara u mediju filma i videa, istražujući povijest sa suvremenog, subjektivnog gledišta. Umjetnik se neprestano prebacuje između događaja u prošlosti u budućnosti, stvarajući osjećaj déjà-vua. Narkevičius dekonstruira linearnu naraciju, stavlja priču istovremenu u sadašnjost i prošlost, koristeći iste tehnike i stilove koji se mogu vidjeti u amaterskim filmovima 1970-ih. Predstavljao je Litvu na 49. Venecijanskom bijenaleu 2001. g. i izlagao je na 50. Venecijanskom bijenaleu 2003. g. Živi i djeluje u Vilnusu u Litvi.

Ewa Partum rođena je 1945. g. u mjestu Grodzisk Mazowiecki u blizine Varšave u Poljskoj. Njezini radovi stvarani su u tehnikama vizualne poezije, performansa, filma, mail arta i konceptualne umjetnosti. Diplomirala je na Likovnoj akademiji u Varšavi 1965. g.
U svojim radovima, koji su često bili cenzurirani, bavi se temom feminizma i socijalnim komentarom. Rano u svojoj umjetničkoj karijeri počela je koristiti formu performansa i konceptualne poezije (Poems by Ewa, Active Poetry), kao i film, koji služi i kao dokumentacija njezinog rada i istraživanje samog medija. Partum je radila kao organizatorica i kustosica u mail art galeriji Galeria Adres u kojoj su izlagana djela Fluxsus umjetnika. Živi i djeluje u Berlinu u Njemačkoj.

Guia Rigvava rođen je 1956. g. u Tbilisiju u Gruziji. Diplomirao je na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose i Surikov državnom umjetničkom institutu u Moskvi. Radio je kao sveučilišni profesor i umjetnički voditelj na nekoliko filmova.
Njegovi radovi su u formi likovne umjetnosti, instalacija, video instalacija i performansa. Živi i djeluje u Beču u Austriji.

Jan Steklik češki je umjetnik rođen 1938. g. u mjestu Ústí nad Orlicí. Zajedno s Karelom Neprašem i Olagom Hanelom bio je dio Křížovnické škole čistog humora bez šale.
U ranim radovima bavio se land artom, mail artom i skulpturalnim projektima. Najpoznatiji je po svojim eksperimentalnim radovima paljenja papira. Steklikovi radovi uključuju elemente intelektualnog humora, povremeno ironije, poezije i igre. Steklik živi i djeluje u mjestu Ústí nad Orlicí u Češkoj.

Michail Grobman rođen je 1939. g. u Moskvi. Umjetnik je i pjesnik. U 60-tim godinama 20. stoljeća bio je aktivni član Druge ruske avangarde. Imigrirao je u Izrael 1971. g. Godine 1975. osniva grupu i umjetnički časopis Leviathan.
Grobmanovi radovi uključuje kolaže, slike, instalacije i objekte. Za Grobmanovu umjetnost važan je tekst, on piše minimalističke pjesme i „vizualne stihove” sastavljene od natpisa iz časopisa, transformira naslovnice starih knjiga u pjesnička djela. Grobman trenutačno živi i djeluje u Tel Avivu u Izraelu.

Milan Adamčiak rođen je 1946. g. u Ružomberoku u Slovačkoj. Diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Žilinu (čelo) i na Filozoskom fakultetu Sveučilišta Comenius u Bratislavi, gdje je kasnije i predavao. Od 1972. do 1991. kao dio Instituta za istraživanje glazbe Slovačke akademije znanosti istraživao je glazbu 20. st. i vezu glazbe i likovne umjetnosti.
Bavi se vizualnom poezijom, glazbenom grafikom, zvučnim objektima, akcijskom umjetnošću, performansom i eksperimentalno skladanje. Bio je dio raznih umjetničkih grupa i 1989. g. osnovao je Transmusic comp – ansambl nekonvencionalne glazbe. Godine 1990. s Júliusom Kollerom i Peterom Rónaijem osnovao je umjetničku grupu Nova ozbiljnost (New Seriousness) i pokrenuo FIT – Festival intermedijske kreativnosti (odražan u Bratislavi 1991. i 1992. g.). Od 2005. g. surađuje s Michalom Murinom na društvenom projektu Altruism as Arttruism. Adamčiak živi u mjestu Banská Belá u Slovačkoj.

Miloš Šejn rođen je 1947. g. u mjestu Jablonec nad Nisou u Češkoj. Diplomirao je povijest umjetnosti i likovnu umjetnost na Filozofskom fakulteta Sveučilišta Charles u Pragu 1975. g. Obranio je doktorat 1976. g. Radio je kao sveučilišni professor i direktor Odsjeka za intermedijalnu umjetnost na Likovnoj akademiji u Pragu.
Šejn stvara u području likovne umjetnosti, performansa i studija vizualne percepcije. Svjesno stvara u području ekspresivnog jezika u tekstu, likovnim pokretima, tjelesnim kretnjama, glasu i prostornoj ekspanziji. Živi i djeluje u Jičinu u Češkoj.

Przemysław Kwiek rođen je 1945. g. u Varšavi u Poljskoj. Kipar je, radi instalacije, snimatelj,organizator različitih intervencija, izvodi performanse, akcije.
Između 1963. i 1970. g. sa Zofiom Kulik bio je dio umjetničke grupe KwieKulik. Od 1987. g. djeluje sam, temeljeći svoj rad na formalnim i konceptualnim stavovima KwieKulik grupe. Kwiek promatra sve događaje u životu kao materijal za svoju umjetnost. Njegovi projekti su multimedijalni i različitih formi. U kasnijim godinama počinje se baviti i slikarstvom. Sudjelovao je u stvaranju Udruge umjetnika alternativne umjetnosti SASI. Živi i djeluje u Varšavi u Poljskoj.

Teresa Tyszkiewicz rođena je 1953. g. u Ciechanówu u Poljskoj. Stvara u mediju fotografije, eksperimentalnog filma, crteža, performansa, slika, 3D objekta i skulpture. Najpoznatija je po upotrebi pribadača u raznim umjetničkim projektima kao što su pribadače pribijene na papir, tkaninu, postavljene na metalnu mrežu ili stavljene u odnos s fotografijama lica umjetnice.
Svoje eksperimentalne filmove opisuje kao „pokretne slike mašte”. Njezin rad istražuje žensku seksualnost i često se povezuje s feminističkom umjetnošću. Teresa je u svijet umjetnosti ušla poziranjem za svog supruga Zdzisława Sosnowskog. Od 1982. g. živi i djeluje u Parizu.

Vadim Fishkin rođen je 1965. g. u Penzu u Rusiji. Diplomirao je na Moskovskom arhitektonskom institutu 1986. g.
Mnoge Fishkinove instalacije, skulpture, fotografije i crteži (koji se bave temama poput geografije, vremena, svjetla, aeronautike i meteorologije), proteže su njegovim smislom za humor. Fishkinovi radovi istražuju odnos znanosti, osobnog iskustva, žudnje i mašte, između metafizike i pragmatizma, između umjetnog i stvarnog. Živi i djeluje u Ljubljani u Sloveniji.

Umjetnici koji su dosad sudjelovali u projektu Umjetnik na odmoru su:
U 2012. godini: Attila Csernik (Srbija), Era Milivojević (Srbija), Radomir Damnjanović Damnjan (Italija), Ilija Šoškić (Italija), Ivan Kožarić (Hrvatska), János Sugár (Mađarska), Vlado Martek (Hrvatska), Sándor Pinczehelyi (Mađarska), Bálint Szombathy (Mađarska), Romelo Pervolovici (Rumunjska) i Željko Kipke (Hrvatska).
Nakon projekta održana je izložba u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.
U 2013. godini: Željko Kipke (Hrvatska), Dan Perjovschi (Rumunjska), Rudolf Sikora (Slovenija), Zdislaw Sosnowski (Poljska), Blue Noses – Alexandr Shaburov and Vyacheslav Mizin (Rusija), Oleg Kulik (Rusija), Eric Andersen (Danska), Marko Pogačnik (Slovenija), Živko Grozdanić (Srbija), Bálint Szombathy (Mađarska) i Ben Patterson (SAD).
Nakon projekta održana je izložba u Galeriji grada Poreča i u Ludwig muzeju u Budimpešti.
U 2014. godini: Dragomir Ugren (Srbija), Gergelj Urkom (Srbija), Ulay (Njemačka), Era Milivojević (Srbija), Andraž Šalamun (Slovenija), David Nez (SAD), Jiří Valoch (Češka), Sven Stilinović (Hrvatska), Igor Grubić (Hrvatska). Osim umjetnika, prisustvovali su i teoretičari Ješa Denegri (Srbija) i povjesničarka umjetnosti Lina Đuverović (Hrvatska).