U nedjelju, 17. svibnja u 88-oj godini života preminuo je dr. Bruno Šišić, ugledan znanstvenik, član ULUPUH-ove Sekcije za vrtnu i pejzažnu arhitekturu, dobitnik brojnih nagrada i priznanja, među ostalima i Velike nagrade ULUPUH-a za životno djelo (2012.)
Komemoracija će se održati u srijedu, 20. svibnja 2015. u 11 sati u konferencijskoj dvorani Poslijediplomskog središta Dubrovnik (Don Frana Bulića 4).
Životno djelo dr. sc. Brune Šišića može se najkraće opisati kao stalna briga za afirmacijom, očuvanjem i obnovom dubrovačkog renesansnog vrtnog nasljeđa.
Rođen je u Dubrovniku 3. lipnja 1927. godine. Diplomirao je 1950. godine na tadašnjem Poljoprivredno-šumarskom fakultetu u Zagrebu. Već je svoj poslijediplomski studij Oblikovanja pejzaža završio magistarskim radom Restauracija i revitalizacija dubrovačkog renesansnog vrta (1974.) – bila je to prva autorska objava znanstvenog pojma „dubrovački renesansni vrt”. Istu temu je odabrao i proširio u doktorskoj disertaciji Dubrovački vrt – tipološka osobitost u vrtnoj umjetnosti renesanse (1986.), postavljajući načela obnove ove vrijedne baštine. Za mnoge vrtove je izradio projekte obnove (Lokrum, Trsteno, Sorkočević u Komolcu, Hektorović u Starom gradu na Hvaru, Sorkočević na Lapadu u Dubrovniku i dr.), a 1977. je na skupu ICOMOS prvi put predstavio dubrovačke renesansne vrtove međunarodnoj javnosti. Nastavio je znanstveni rad u Centru za povijesne vrtove i razvoj krajobraza u Dubrovniku čiji je osnivač 1982. i kojega je bio dugogodišnji voditelj. U prosincu 1991.g., za vrijeme bombardiranja Dubrovnika, Centar je izgorio zajedno sa čitavom građom i sredstvima no 1997.g. obnovio ga je i nastavio ga voditi.
Pored brojnih radnih skica i crteža, Bruno Šišić izradio je više od stotinu projekata vrtne i krajobrazne arhitekture za javne vrtove i perivoje u Dubrovniku, za zelene prostore stambenih odnosno turističkih objekata i zona na dubrovačkom i širem području. Kroz rad i projektiranje produbljivao je spoznaje o primorskim i posebno južnojadranskim krajobrazima te na tome temeljio pristup oblikovanju i uređivanju dubrovačkih vrtova, i krajobraza uopće. Od pisanih radova objavio je stotinjak stručnih i znanstvenih članaka i studija s područja krajobraznog oblikovanja, zaštite krajobraza, istraživanja povijesnih vrtova te povijesnog vrtnog urbanizma.
Taj plodan znanstveni rad rezultirao je zaista nezaobilaznim knjigama: Obnova dubrovačkog renesansnog vrta (1981.), Dubrovački renesansni vrt (1991.), Vrtovi prostori povijesnog predgrađa grada Dubrovnika od Pila do Boninova (2003.), Dubrovnik Renaisance Gardens (2008.). Bio je aktivan u borbi da se naša vrtna arhitektura prepozna i unaprijedi, te je stalno upozoravao na neosjetljivost javnosti, uprave i investitora, na kulturne vrijednosti nekadašnjih umjetnički oblikovanih parkova, koji nebrigom propadaju, a time se gubi i ukupno kulturno ozračje prostora.
Od 1955.-1997.g. Bruno Šišić bio je član Hrvatskog hortikulturnog udruženja i njegovih tijela. Jedan je od osnivača (Dubrovnik, 1983.) te član predsjedništva Društva krajobraznih arhitekata Jugoslavije do njegova raspuštanja 1991. Bio je član Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata od osnivanja 1991. Član je ULUPUH-a bio od 1978. godine (Sekcija za krajobraznu arhitekturu) – 35 godina.
Za stručni i znanstveni doprinos primio je više priznanja, među kojima, Diploma Turističkog saveza Hrvatske (1973), Orden za zasluge sa srebrnim zracima (1979), Priznanje Fakulteta Poljoprivrednih znanosti (1989), Nagrada Ministarstva zaštite okoliša prostornog uređenja RH t.zv. “Eko-Oskar” (2001), Priznanje Grada Dubrovnika za osnivanje i obnovu Centra za povijesne vrtove i razvoj krajobraza(2002), Zahvalnica ULUPUH-a (2003), Priznanje Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku (2009), Nagrada za životno djelo Dubrovačko-neretvanske županije (2010.), proglašen Počasnim članom Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata(HDKA- 2012.g.), proglašen Počasnim članom Hrvatske komore arhitekata (HKA- 2012.g.), Velika nagrada ULUPUH-a za životno djelo (2012.). Godine 2014. odlikovan je od Predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića, za osobite i višegodišnje zasluge za kulturu i hortikulturnu umjetnost te njeno promicanje u Republici Hrvatskoj i u svijetu.