Izložbom „Zagrebačka sinagoga 1867 – 1942 – 2015″ u Museo Ebraico u Veneciji Židovska općina Zagreb želi dati doprinos obilježavanju ovogodišnjeg Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust i sedamdesete obljetnice oslobođenja logora smrti Auschwitz
Židovska općina Zagreb predstavit će se u nedjelju, 18. siječnja 2015. u Veneciji, otvorenjem izložbe Zagrebačka sinagoga
Izraelitska vjerska općina Zagreba osnovana je 1806. godine, a sinagogu je sagradila 1867., kad je bila na početku svog društvenog i kulturnog uspona. Sinagoga je bila jedno od prvih javnih reprezentativnih zdanja novog središta Zagreba. Svi kroničari obilježavaju je kao znamenitost grada. Hram je bio i ostao duhovna i simbolička osovina zagrebačkog židovstva.
Odluku o rušenju sinagoge ustaška fašistička vlast donijela je s obrazloženjem da se „ne uklapa u urbanistički plan grada”. Rušena je od jeseni 1941. do kasnog proljeća 1942. primitivnim oruđem i gotovo golim rukama. Razaranje sinagoge simbol je tragedije Židova Zagreba i Hrvatske, za koje Holokaust započinje uspostavom Nezavisne države Hrvatske 10. travnja 1941. godine. U to doba u Zagrebu je bilo oko 11.000 Židova, a tek je petina preživjela najveću općežidovsku tragediju.
Povratnici iz logora smrti, antifašističke i oslobodilačke borbe, iz egzila svih vrsta, susreli su se u Zagrebu poslije svibnja 1945. doslovno na ruševinama svega. Strpljivo i uporno oni su postepeno obnavljali život male zajednice koja se još smanjila alijama u Izrael, neposredno poslije njegovog osnutka.
Devedesetih godina proteklog stoljeća doživjeli smo velike promjene, povezane s političkim i društvenim zbivanjima u svojoj domovini. Židovska općina Zagreb postala je okupljalištem samostalne židovske zajednice Republike Hrvatske. Danas ona čvrsto stoji u sadašnjosti i sa samopouzdanjem gleda u budućnost, a u duhu židovske tradicije njeguje sjećanje na svoju povijest, u prvom redu na žrtve Holokausta. Iako naša sinagoga već sedamdesetak godina nedostaje u slici grada, ona postoji u našem srcu i umu. Na njezinu mjestu planiramo sagraditi zgradu u kojoj će biti spojene prošlost, sadašnjost i budućnost.
Izložba se sastoji od dva dijela. Prvi dio sadrži izbor panoa izložbe „Zagrebačka sinagoga – reliquiae reliquiarum” (1996.) i obuhvaća razdoblje od osnutka Općine do rušenja sinagoge. Drugi dio donosi slikovnu kroniku razdoblja od 1945. do danas s težištem na memoriji i sinagogi. Dva dokumentarna filma posvećena su povijesti i sudbini sinagoge, treći predstavlja izbor judaice u posjedu ŽOZ-a. Izbor publikacija na engleskom jeziku predstavlja bogatu izdavačku aktivnost ŽOZ-a.
Dr. Ognjen Kraus
Predsjednik Židovske općine Zagreb i
Koordinacije židovskih općina u Republici Hrvatskoj