Skip to content

Obljetnica smrti slavnog Hunderwassera

Pregled cjelokupnog stvaralaštva ovog jedinstvenog umjetnika može se pogledati u bečkom muzeju KunstHaus, kojeg je Hundertwasser i zasnovao.


Spalionica otpada Spittelau

Osim slika stalna izložba Hunderwasserovog opusa obuhvaća i nacrte arhitektonskih projekata kojima se ovaj nekonvencionalni umjetnik, vizionar i ekološki aktivist proslavio. Korištenjem jarkih boja i ignoriranjem arhitektonskih pravila Hundertwasser je stekao svjetsku slavu.

Neki od njegovih najpoznatijih arhitektonskih projekata su stambena zgrada “Hunderwasserhaus” u Beču, bečka spalionica otpada Spittelau, spalionica otpada u Osaki, odmaralište Bad Fischau te toplice Blumau u Štajerskoj.

Friedensreich Hunderwasser je rođen 15. prosinca 1928. godine u Beču kao Friedrich Stowasser. Po završetku 2. svjetskog rata upisuje Bečku likovnu akademiju, koju nakon tri mjeseca napušta. Godinu dana kasnije uzima umjetničko ime Hunderwasser. 1951. godine se pridružuje bečkoj umjetničkoj udruzi Art Club Wien, a slijede i mnogobrojne izložbe u Tokiju, Hong Kongu, Cape Townu, Pretoriji, Rio de Janeiru, Brazilu, Sao Paolu u Caracasu.

Hunderwasser se od 1981. godine snažno zalaže za zaštitu okoliša, zbog čega 1983. pristaje i na izradu projekta za bečku spalionicu otpada Spittelau.


Hunderwasserhaus

Na svoje posljednje putovanje Hunderwasser kreće u veljači 2000. godine, ne znajući da je karta za krstarenje brodom Queen Elizabeth II. zapravo jednosmjerna karta u zagrobni svijet. Hunderwasser umire 19.veljače 2000. od zatajenja srca, a pokopan je na svojoj farmi na Novom Zelandu, gdje je najveći dio godine zapravo i živio.

Ivana Ćosić
ivana.cosic@compresspr.hr