Europska pravoslavna crkva u Hrvatskoj – Hrvatska pravoslavna crkva
Nadopuna otvorenog pisma Arsenu Bauku, ministru uprave od 6. rujna 2014. godine
Poštovani gospodine ministre uprave!
Na djelu je najveća diskriminacija iz razloga što se Hrvatskim pravoslavcima kao skupini koja je četvrta po broju vjerskog opredjeljenja u Republici Hrvatskoj ne da da se mole Bogu i da imaju svoju crkvu. SVI OSIM HRVATSKIH PRAVOSLAVACA MOGU IMATI SVOJU CRKVU.
Europska pravoslavna crkva sa sjedištem u Parizu osnovala je u prosincu 2013. godine crkvu u Hrvatskoj, a koja je nazvana Europska pravoslavna crkva u Hrvatskoj – Hrvatska pravoslavna crkva. I dalje se odugovlači postupak upisa u Evidenciju na štetu Hrvatske pravoslavne crkve gdje se na popisu stanovništva 2011. godine izjasnilo 16.647 ljudi kao Hrvati pravoslavne vjere.
Hrvatska Vlada čiji ste i Vi član ulazi u sukob s EU i svijetom u vezi upisa u evidenciju vjerskih zajednica Hrvatske pravoslavne crkve, a koju su priznale 36 vjerske organizacije i 33 zemlje iz EU i svijeta.
Poštovani ministre u Uredu Komisije za odnose s vjerskim zajednicama nema niti jedan stručnjak – teolog koji bi dao stručno mišljenje i razjasnio da crkva ne može postati udruga. Zatražite STRUČNO mišljene od teologa (može i katolički) za način na koji se može stvoriti pravoslavna crkva, a kad bi Vi tražili da Europska pravoslavna crkva u Hrvatskoj – Hrvatska pravoslavna postane udruga Vi tražite da bude uništena Europska pravoslavna crkva (Eglise Orthodoxe d’ Europe) što nije moguće.
U Pravoslavnoj crkvi postoji crkvena hijerarhija, a bez koje nema crkve. Ta hijerarhija se temelji na povezanosti s apostolskim nasljeđem ( kao i u Katoličkoj crkvi ). Udruga nema otkud dobiti to apostolsko nasljeđe.
Nažalost, izgleda da nema niti stručnjaka pravnika, koji bi mogao lijepo pročitati Zakon po kojem vjerska zajednica i zajednica vjernika nije isto. Pročitajte bar Vi.
CRKVA ili VJERSKA ZAJEDNICA drukčijeg naziva (u daljnjem tekstu: vjerska zajednica)… To je početak Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica.
Ne možete poistovjećivati naziv ZAJEDNICE VJERNIKA (članak 5.st.2) i VJERSKE ZAJEDNICE (članak 21.st.2) i tražiti da Europska pravoslavna crkva koja je osnovala crkvu u Hrvatskoj, a koja je nazvana Europska pravoslavna crkva u Hrvatskoj – Hrvatska pravoslavna crkva gdje je Patrijarh Nicolas I odobrio Statut i za predstavnika izabran episkop Aleksandar Radoev Ivanov da postane UDRUGA.
U članku 5. st. 2. piše: …Zahtjev za upis u Evidenciju mogu podnijeti one ZAJEDNICE VJERNIKA koje su do dana podnošenja zahtjeva najmanje pet godina djelovale kao udruge s pravnom osobnošću.
Članak 21. st. 2. kaže: Ako je novoosnovana vjerska zajednica dio VJERSKE ZAJEDNICE sa sjedištem u inozemstvu prema pravu te VJERSKE ZAJEDNICE, zahtjevu za upis u Evidenciju mora priložiti suglasnost nadležnoga središnjeg tijela VJERSKE ZAJEDNICE sa sjedištem u inozemstvu.
Ništa više jer postojeća CRKVA ne može biti ZAJEDNICA VJERNIKA
Prvog travnja 2014. godine smo Ministarstvu uprave podnjeli zahtjev i suglasnost za Evidenciju i još čekamo.
Blagodat Gospoda našeg Isusa Hrista i ljubav Boga Oca i zajednica Svetoga Duha neka je sa svima vama.
Prilog:
Otvoreno pismo Arsenu Bauku, ministru uprave, od 06.09.2014.
http://hpcrkva.blogspot.com/2014/09/otvoreno-pismo-arsenu-bauku-ministru.html
http://hrvatska-pravoslavna-crkva.com/?p=378
NA ZNANJE:
1. Europskoj pravoslavnoj crkvi, Europska patrijarhija, Nicolas I (Nikola I), nadbiskup Pariza, mitropolit Europe i patrijarh Europske pravoslavne crkve
2. Jaen Cloude Juncker, Präsident der EU, Brüssel
3. Predsjedniku Hrvatskog sabora
4. Predsjedniku Republike Hrvatske
5. Vladi Republike Hrvatske
6. Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske
7. Ministarstvu unutarnjih poslova RH
8. Državnom odvjetništvu RH
9. Ministarstvu uprave RH
10. Ministarstvu kulture RH
11. Uredu zastupnika RH pred Europskim sudom za ljudska prava
12. Uredu Komisije Vlade Republike Hrvatske za odnose s vjerskim zajednicama
13. Veleposlanstvo Republike Bugarske u Republici Hrvatskoj
U Zadru, 17. listopada 2014. godine
Hrvatski episkop + Aleksandar
Predsjednik Svetog Sinoda Europske pravoslavne crkve u Hrvatskoj – Hrvatska pravoslavna crkva i član Svetog Sinoda Europske pravoslavne crkve sa sjedištem u Parizu
foto: MP