Skip to content

Spoj duha olimpizma i kulture

– olimpijada bi svake četiri godine okupljala oko četiri tisuće kulturnjaka iz svijeta
Svake četiri godine umjesto klasičnih manifestacija poput raznih festivala, biennala i koncerata, koje pokrivaju samo jednu umjetničku disciplinu, u Hrvatskoj će se održati olimpijada kulture. To podrazumijeva da se umjetnici u raznim granama i izričajima umjetničke i kreativne aktivnosti bore tijekom dva tjedna na istom prostoru poput sportaša za zlatnu, srebrnu i brončanu medalju u raznim disciplinama.

Tim kratkim uvodom hrvatski slikar Peter Weisz objašnjava svoju ideju natjecanja u kulturnim disciplinama umjesto u sportskim – filmu, kazalištu, glazbi, slikarstvu, kiparstvu, fotografiji, književnosti, modi – nastalu još prije desetak godina, a koja ga osobito zaokuplja u posljednje vrijeme nakon što je osnovao udrugu »Olimpijada kulture« i pokrenuo niz kulturnih događanja kako bi predstavio svoj projekt. Sve u susret glavnom događanju – olimpijadi kulture, koja bi se trebala održati 2012. godine u više hrvatskih gradova.

Za sada je osigurao domaćinstvo Osijeka, Vukovara, Ludbrega i Bizovca, dok u ostalim gradovima još traju pregovori. Prema njegovim riječima Istra je pokazala veliki interes i očekuje da će u Puli dobiti potrebnu potporu, te da će se i taj grad naći na listi olimpijskih gradova kulture.

Riječ je o vrlo ambicioznom projektu koji spaja duh olimpizma i kulture, a trebao bi uključivati više gradova u Hrvatskoj. Olimpijada bi se trebala održavati svake četiri godine uz sudjelovanje oko četiri tisuće kulturnjaka iz svih krajeva svijeta odnosno najmanje četrdesetak država.

Među ciljevima projekta su, među ostalim, »nacionalno i globalno promicati kulturu Hrvatske i drugih zemalja svijeta, zatim promidžba u domaćim i svjetskim medijima te poticanje turizma i otvaranje novih radnih mjesta«.

Zemlje sudionice, objašnjava Weisz, pokrivaju 75 posto troškova, dok bi ostala sredstva trebalo osigurati preko sponzora te samih gradova, županija i ministarstava.

Odaziv veleposlanstava je, ističe Weisz, više nego pozitivan, no tek iduće godine znat će se koliko zemalja sudjeluje u tom projektu.

Trenutno se osnivaju nacionalni odbori, te je prvi takav odbor osnovan u Norveškoj, gdje mu je na čelu norveški književnik Mathis Mathisen. Kada je riječ o Hrvatskome nacionalnom odboru, poznata su, za sada, dva člana – glumica Ana Karić i pjesnik Enes Kišević. Glavni zadatak tih odbora je biranje kulturne reprezentacije vlastite zemlje, kaže Weisz.

Dok je sudbina održavanja glavnog događaja još uvijek neizvjesna, udruga »Olimpijada kulture«, čiji je Weisz predsjednik, intenzivno radi na promociji svoga projekta diljem Hrvatske. U rujnu je organiziran tzv. Kulturni autobus – brojni inozemni umjetnici obilazili si Hrvatsku s ciljem da po povratku u svoju domovinu promiču putem medija ideju olimpijade kulture.

Kulturni autobus trebao bi dvaput godišnje obilaziti hrvatske gradove, te na taj način upoznavati inozemne goste s kulturnim i drugim bogatstvima zemlje domaćina.

Udruga »Olimpijada kulture« dobila je i svoj izlagački prostor u Osijeku, galeriju »Oko«, gdje se upriličuje program izložaba, koncerata i drugih kulturnih susreta.

Moguć i drugi naziv
Peter Weisz otkriva kako je vrlo izgledno da se cijela inicijativa nazove drugim imenom kako bi se napravila razlika sa sportskom olimpijadom. Tako da ako ona i uspije, Hrvatska će biti prije domaćin svjetskih umjetničkih susreta nego olimpijade kulture, kako je dosad taj projekt predstavljan.

Romina Peritz

Vjesnik.hr

Akademija-Art.net