Jubilarni 5. dani fotografije Arhiva Toše Dabca otvaraju se izložbom fotografija „Tošo Dabac – Uhvatiti pokret”, 22. studenog 2013. u 18 sati, No galerija, MSU
Peta je to izložba koja tematizira raznovrsnost i svestranost Dabčeva opusa i otkriva manje poznate segmente njegova rada. Ovogodišnja izložba tematski sažima motive plesa, kazališnih predstava, sportskih događanja…Odabrani radovi koji su nastajali od 1935. do 1950-ih godina kontekstualizirat će primjenjenu fotografiju ovog autora na suvremenoj fotografskoj sceni.
Citirano iz predgovora katalogu:
Navedeni tematski fotografski podžanr podrazumijeva trenutačan, gotovo intuitivan, munjevit osjećaj za okidanje u iznimno kratkom vremenu, a izložen je često i neočekivanim ometanjima pri snimanju. Dabac je ostvario niz impresivnih snimki plesačica, sportaša, atletičara, scena ulovljenih na kazališnim predstavama, kao i fotografija teatarske off scene (publika koja gleda predstavu).
Fotografije plesa datiraju iz ranijeg razdoblja Dabčeve fotografske djelatnosti, iz tridesetih i četrdesetih godina prošloga stoljeća.
Karijeru fotografa počeo je kao fotoreporter, no vrlo je brzo svladao metierske zakonitosti poziva te se zarana, kao dvadesetšestogodišnji mladić, počeo pojavljivati na međunarodnim izložbama uz bok već etabliranih fotografskih imena poput Margareth Bourke-White, Laszla Moholy-Nagya, Henryja Cartier- Bressona… Još je kao mladić bio „inficiran” fotografijom, vjerojatno djelomice i zato što je radnu karijeru počeo u poduzećima koja su se bavila filmskom distribucijom. Početkom tridesetih godina radio je kao prevoditelj i voditelj Presbiroa za Metro-Goldwyn-Mayer. Možda odatle Dabčeva sklonost fotografiji, a poslije se razvila i snimateljska virtuoznost, očita u snimkama rasplesanih mladih dama, plesačica koje su pred objektivom katkad i u akrobatskim pozama.”
„Teatarskoj fotografiji je, poput plesne, osnovna zadaća fokusirati umjetničku formu definiranu pokretom. Fotografija kazališne predstave zahtijeva umjetničku interpretaciju danog trenutka predstave, kazališne priredbe na pozornici, u sinkretičkom doživljaju s publikom koja je uglavnom u nefokusiranom, neosvijetljenom dijelu snimke. Te su snimke ujedno i refleks autorove intime.”
Kustosica: Marina Benažić
5. dani fotografije Arhiva Tošo Dabac
Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac manifestacija su motivirana i vođena idejom promoviranja umjetnosti fotografije. Od početka, a prvi Dani fotografije održani su 2007. godine o stotoj obljetnici Dabčeva rođenja, u fokusu nije samo slavni Tošo, nego i vizualne umjetnosti općenito (fotografija, film, video), ali i aspekti zaštite, čuvanja i vrednovanja fotografije u muzejskim foto zbirkama.
Do sada su na Danima fotografije održana brojna stručna predavanja te tridesetak fotografskih radionica pod vodstvom eminentnih umjetnika fotografije na kojima su polaznicima teorijski i praktično pokazani različiti fotografski modusi i izričaji.
Program Dana fotografije kroz niz stručnih predavanja i foto radionica nastoji popularizirati fotografiju kao relevantnu umjetničku granu, budući da se manifestacija odvija mjesec dana, prerasla je u svojevrsni zagrebački mjesec fotografije.
Jubilarni 5. dani fotografije Arhiva TD otvaraju se izložbom fotografija „Tošo Dabac – Uhvatiti pokret” u No galeriji Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb.
Peta je to izložba koja tematizira raznovrsnost i svestranost Dabčeva opusa i otkriva manje poznate segmente njegova rada. Ovogodišnja izložba tematski sažima motive plesa, kazališnih predstava, sportskih događanja…Odabrani radovi koji su nastajali od 1935. do 1950-ih godina kontekstualizirat će primjenjenu fotografiju ovog autora na suvremenoj fotografskoj sceni.
Pokret će biti nit vodilja u većini popratnih programa- nizu predavanja i foto radionica, a što je sastavni dio manifestacije.
Ove godine nas posebno vesele gosti predavači iz Hrvatske i inozemstva od kojih će neki po prvi put predstaviti svoj rad našoj publici. Kustosica fotografske zbirke u mađarskom nacionalnom muzeju u Budimpešti Etelka Baji predstavit će njihovu zbirku, Christine Frisinghelli, osnivačica foto časopisa Camera Austria govoriti će o položaju suvremene fotografije i radu u galeriji Camera Austria u Grazu, Brian Rašić će govoriti o vlastitim iskustvima rock fotografa. Rašić je u bogatoj karijeri surađivao s najvećima poput Muddyja Watersa, Sinatre, Beyonce, Coldplayja, te je bio službeni fotograf Rolling Stonesa, Davida Bowiea i Davida Gilmoura. Maja Đurinović, povjesničarka plesa, zanimljivim će predavanjem približiti publici ples kroz aspekt umjetničke fotografije.
Po prvi puta održat će se fotografska radionica u suradnji s Kazalištem slijepih i slabovidnih Novi život gdje će polaznici, pod vodstvom fotografa Jasenka Rasola, fotografirati kazališnu predstavu ‘po sluhu’. Hvaljena Ionescova predstava „Ćelava pjevačica” odigrat će se u dvorani Gorgona / MSU a biti će otvorena svim zainteresiranim posjetiteljima. Predavanja stručnjaka s područja fotografije : Marije Tonković (MUO), Ive Prosoli (MGZ), Leile Topić (MSU) te Hrvoja Gržine (Hrvatski državni arhiv) koji će o fotografiji govoriti s muzeološkog aspekta približit će publici rad s ovom specifičnom umjetničkom građom. Želimir Koščević programski savjetnik Foto galerije Lang u Samoboru govorit će o desetogodišnjoj djelatnosti ove galerije.
Posebna atrakcija bit će fotografska radionica pod vodstvom „austrijskog Japanca” Seiichia Furuye, fotografa koji se nedavno predstavio zagrebačkoj publici u galeriji Greta. Polaznici radionice će pod Furuyinim vodstvom snimati „akrobatski rad” profesionalnih perača prozora na zgradi Arhiva u Ilici 17.
Fotografska radionica pod vodstvom Marka Ercegovića naučiti će polaznike svemu što trebaju znati o fotografiranju pokreta na sceni, a posjetitelji će imati priliku vidjeti autorski performance i plesni solo umjetnica Josipe Bubaš i Maje Marjančić.
Fotograf Srđan Šarić će u Plesnom centru, voditi radionicu fotografiranja scenskog pokreta na plesnoj predstavi autorice Adreje Široki, a voditelj foto radionice za najmlađe bit će Luka Kedžo
Predstavit ćemo nekoliko hrvatskih umjetnika fotografije (Sandra Vitaljić,SofijaSilvia Luka Kedžo, Boris Cvjetanović, Sandro Đukić) te Centar za fotografiju, film i multimediju (fotografe Ervina Berbića i Dženata Drekovića koji će kroz prizmu aktivnosti sarajevskog Centra za fotografiju predstaviti aktualno stanje i trendove u bosanskohercegovačkoj fotografiji.
Sva predavanja i radionice otvoreni su svim ljubiteljima fotografske umjetnosti!
Zbog ograničenog broja polaznika molimo zainteresirane da se prijave za radionice na adresu elektroničke pošte arhiv.toso.dabac@msu.hr.
Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac, 22. 11. – 22. 12. 2013. (Dvorana Gorgona, MSU; Arhiv Tošo Dabac, Zagreb, Ilica 17)
Izložba fotografija „Tošo Dabac – Uhvatiti pokret”, 22. 11. – 8. 12. 2013. (No galerija, MSU, Avenija Dubrovnik 17, Zagreb)
Program 5.dana fotografije Arhiva TD moći će se pratiti na web stranicama Muzeja suvremene umjetnosti, http.//www.msu.hr