Skip to content

Izložba fotografij​a Višnje Makek

visnja makek 4

U petak, 27. rujna, u 19.00 sati, u Caffe baru LP, Račkoga 11, u Zagrebu, u organizaciji Udruge za promicanje likovnog, dramskog i glazbenog amaterizma – Fijaker, otvara se prva samostalna izložba fotografija Višnje Makek pod nazivom: “Sipar i žalo moje carstvo malo”

“Vi ne znate Sipar i žalo
moje carstvo malo …”
(Rikard Katalinić Jeretov
Barba Rike g. 1940.)

Samostalna izložba fotografija Višnje Makek, pod nazivom: «Sipar i žalo moje carstvo malo « u organizaciji udruge «Fijaker», otvara se u petak, 27. rujna, u 19 sati u Caffe baru LP u Zagrebu, Račkoga 11.

visnja makek 1

Preko aktualnih i povijesnih fotografija, koje čine ovu izložbu, Višnja Makek vraća pogled u prošlost i bilježi sadašnjost Sipara, njene omiljene plaže u Mošćeničkoj Dragi. Naslov izložbe posudila je iz pjesme «Sipar» poznatog hrvatskog književnika i publiciste Rikarda Katalinića Jeretova-Barba Rike. Na izložbi se pored njenih 17 aktualnih autorskih fotografija, nastalih u posljednjih nekoliko godina, nalaze i povijesne fotografije Sipara. To su – originalna fotografija ove plaže iz 1914. godine, čiji je autor njen djed Karlo Wilcke, zatim pano sa starim razglednicama Sipara, njene slike iz djetinjstva i na kraju fotografija granitne ploče na šetalištu na kraju plaže na kojoj su uklesani Barba Rikini stihovi o Siparu.

visnja makek 2

O svojoj vezanosti za Sipar I Dragu Višnja Makek kaže: ” Moj pradjed bio je iz Brna. Oženio se Riječankom koja je uvijek «švermala» za morem, te je 1905. sagradio kuću za odmor u Mošćeničkoj Dragi. S njom je imao jedanaestoro djece. Jedno od te djece bio je moj djed Karl ( Carl), koji je jedini ostao živjeti u bivšoj Jugoslaviji. Drugi su ostali u Austriji i Njemačkoj. Kasnije je moja baka, pored ove pradjedove kuće dobila kućicu, u kojoj od tada kao obitelj ljetujemo svake godine, uživajući u pogledu na Dragu, plažu i more. Puno je mojih impresija i emocija vezano za to mjesto i plažu. Naravno da smo tamo naučili plivati i ja i naš sin i naša unuka. Jedna slika koja mi je ostala u trajnom sjećanju je ona, kako moj djed stoji na terasi i ja vičem: «Deda, ja znam plivati».”

Valja reći i to da na ovoj izložbi možemo prepoznati i izvore njenog umjetničkog identiteta i njenog likovnog rukopisa. Gradi ga na osnovama fotografije sedamdesetih godina prošlog stoljeća kojeg nadograđuje svojim spoznajama suvremene fotografije. U tim njenim fotografijama dominira ljepota prizora i njen emotivni doživljaj Sipara. Sama će reći : „Znam da je ljepota u oku promatrača, pa je zato subjektivna. Volim fotografirati ono što je meni lijepo i što mogu uvijek iznova pogledati sa zadovoljstvom i pri tome se sjetiti trenutka kada sam uhvatila taj prizor u svome srcu i objektivom ga ovjekovječila”.

visnja makek 3

Emocije su samo umjetniku uhvatljive. On će u svijetu prepunom raznih motiva i prizora prepoznati pravu emociju i nastojati je zarobiti u svom umjetničkom djelu. Cjelovitu impresiju sačinjenu od vrtloga emocija i doživljenih trenutka na Siparu, Višnja Makek je prenijela na svoje fotografije, nastojeći pritom očuvati njenu istinitost i njenu ljepotu. Otuda su njene fotografije pravi foto-eseji, zapravo esejističke etide, likovno jednostavno strukturirane jednom novom semantičkom strukturom, fotografije grupirane u tematske cjeline starog i novog. Njima na poetski način autorica pronalazi veze u relaciji prostora i vremena, na relaciji ljubavi i emocija, na relaciji djetinjstva, mladosti i zrelih godina, na relaciji čovjeka i njegovog trajanja.

Višnja Makek je rođena u Zagrebu na Badnjak 1942.g. gdje se i školovala i gdje danas živi. Diplomirala je anglistiku i germanistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i radila kao profesorica engleskog i njemačkog jezika u Školi stranih jezika u Varšavskoj 14 u Zagrebu.

visnja makek 5

Članica je poznatih zagrebačkih fotografskih udruga – Zagi foto, Fotokluba Zagreb i udruge Fotogard. Ljubav prema fotografskom dokumentiranju života i stvarnosti naslijedila je od obitelji, pa je tako počela fotografirati sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Bile su to uglavnom obiteljske fotografije i fotografije reporterskog bilježenja raznih prizora I događaja na njenim putovanjima. Mnoge je fotografije i dijapozitive sa tih putovanja, posebno iz Britanije, Amerike i Kanade, pokazivala svojim učenicima u razredu, a neke je objavila u jednom od udžbenika za engleski jezik koji je napisala.

Dolaskom u Fotoklub Zagreb i druge fotografske udruge njena senzibilnost, znatiželja, žeđ za novim znanjima i traganje za osobnim umjetničkim identitetom donose nove vrijednosti u njenoj autorskoj fotografiji. Sudjelovala na više od dvadeset skupnih izložbi u Zagrebu, Rijeci, Đurđevcu, Splitu, Rovinju, Kukljici, Belom Manastiru i Bihaću. Ovo je njena prva samostalna izložba.

visnja makek 7

Umjetnost je upravo takva, ona ne zna za ljudsko poimanje vremena. Pablo Picasso je jednom rekao da je fotografija oduvijek bila medij koji najbolje bilježi sjećanja i prošlost ali i sredstvo za samoanalizu koje je efektnije od pogleda u ogledalo.

Autoričine se reminiscencije na doba djetinjstva, mladosti i sadašnjosti ogledaju u izloženim fotografijama, pa su se tako Višnja Makek i Rikard Katalinić Jeretov našli svaki u svoje vrijeme upravo tamo gdje pripadaju, na predivnoj plaži Sipar.

Vinko Šebrek