Ulaskom Hrvatske u EU neće se riješiti svi problemi, tu nema čarobnog štapića, ali su zemlje koje su prije ušle u EU ostvarile velik napredak u gospodarskom, socijalnom i reformskom smislu, a to se već događa i u Hrvatskoj otkako je istaknula kandidaturu za članstvo u Europskoj uniji, rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso u razgovoru za Dnevnik HTV-a
Prednosti koje dobiva ulaskom u EU za Hrvatsku su velike, jer će kao razmjerno mala zemlja biti na istoj razini s drugima i sudjelovati u donošenju odluka, rekao je predsjednik EK te spomenuo i strukturne fondove koji su iznimno važni jer je riječ o konkretnom obliku suradnje koji omogućuje financijsku potporu Hrvatskoj za regije, poljoprivredu, investicije, okoliš, što je od velike pomoći u stvarnom životu građana Hrvatske.
Govoreći o problemu korupcije, Barroso je napomenuo da je tijekom pregovora ostvaren napredak, jer se od RH nije tražio samo čvrsti novi pravni okvir nego i provedba, konkretni rezultati u borbi protiv korupcije, a s hrvatskim je vlastima dogovoreno i to da se istim putem nastavi i nakon pristupa Uniji.
Treba napomenuti da korupcija nije problem samo u Hrvatskoj, i druge zemlje su suočene s istim izazovima, u svim demokratskim državama vidjeli smo slučajeve korupcije, rekao je Barroso u razgovoru, odbivši komentirati pojedinačne slučajeve, pa tako ni onaj bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, napomenuvši tek da je važno boriti se protiv svakog slučaja korupcije koji postoji.
Riječ je o borbi koja nikad ne prestaje i važno je da je neka država pripremljena za borbu protiv ma kojeg slučaja korupcije, dodao je.
Europska komisija, prema riječima njezinog predsjednika, uvijek se snažno zalaže za slobodan protok ljudi, uključujući i radnika, na teritoriju EU, jer je to jedno od najvećih dostignuća europskog projekta. No istina je da je u pregovorima dogovoreno prijelazno razdoblje od najviše sedam godina prije nego što na snagu stupi puna sloboda protoka radnika iz Hrvatske u sve zemlje EU. Sedam godina će, međutim, proći vrlo brzo, a važno je da svi uživamo u perspektivi koja će doći, kao što će i ljudi iz Europe uživati u životu u Hrvatskoj, vrlo gostoljubivoj zemlji, rekao je Barroso na temu zatvaranja tržišta rada koje su neke zemlje članice EU-a proglasile za hrvatske građane za prve dvije godine. (HRT)