Skip to content

Vodič za godišnju poreznu prijavu

Još 25 tisuća građana čeka povrat poreza na dohodak za 2011. godinu

 
Do roka za prijavu prošlogodišnjeg poreza na dohodak ostalo je još malo više od mjesec dana, no tisuće građana kojima poslodavci u 2011. godini nisu uopće uplaćivali poreze, po novim pravilima i ne mogu dobiti povrat poreza, iako su na njega imali pravo
Iako je do početka prijava poreza na dohodak za 2012. godinu ostalo tek nešto više od mjesec dana (28. veljače), Porezna uprava još uvijek nije obradila 25.230 prijava koje se odnose na povrat poreza za 2011. godinu. Ako se uzme da po prijavi ide barem tisuću kuna povrata, ispada da država građanima još uvijek nije isplatila najmanje 25 milijuna kuna. I kada to dobiju na račun, neće im biti plaćene nikakve zatezne kamate, što znači da na neki način građani kreditiraju državu jer nije rijetkost da povrat poreza stigne i do godinu i pol nakon što je prijavljen. Premda su poreznici dužni izdati porezno rješenje do kraja tekuće godine u kojoj se porez prijavljuje, nekima za 2012. godinu još uvijek nije stiglo. Prema podacima Porezne uprave, od 672.813 prijave poreza na dohodak za 2011. godinu, obrađeno ih je 647.496, odnosno 96,25 posto.

Nepotpune prijave
Ukupno je ostvareno pravo na povrat više uplaćenog poreza i prireza na dohodak u 533.891 prijavi, a država je građanima do sada isplatila 1,065 milijardi kuna. S obzirom na to da nije bilo znatnijih promjena, slična se situacija može očekivati i ove godine.“Najčešći razlozi neobrađenih prijava su neisplata poreza i prireza na dohodak od poslodavaca, nepotpune prijave te nedostupnost obveznika za dostavu potrebne dokumentacije za obradu prijava”, pojašnjavaju u Poreznoj upravi zašto još više od 25 tisuća prijava stoji neobrađeno.U Hrvatskoj je bilo na desetke tisuća radnika kojima poslodavci nisu podmirivali doprinose na plaće, prije nego što je lani od 1. travnja država uvela pravilo da bez isplate doprinosa nema ni isplate plaća.

Tisuće u stečaju
No, posljedica strože kontrole Ministarstva financija su tisuće tvrtki koje su lani otišle u stečaj ili su u blokadi. Dobra je vijest da povrat poreza za radnike koji su radili kod takvih poslodavaca ipak nije unaprijed izgubljen.Kako pojašnjavaju u Poreznoj upravi, prema Zakonu o porezu na dohodak, porezni obveznici mogu tražiti povrat poreza na dohodak čak i kada poslodavac nije uplatio obračunati porez na dohodak, ali samo u izričito propisanim slučajevima.Prvi je kada je naknadno nad poslodavcem otvoren postupak stečaja ili sanacije, a drugi kada je zaključen ugovor o nagodbi prema Zakonu o naplati dospjelih nenaplaćenih poreza, odnosno kada je dug prema državi reprogramiran i kada se plaća u ratama. U tim slučajevima, dakle, radnik može na temelju podnesene godišnje porezne prijave zahtijevati povrat obračunatog i obustavljenog poreza na dohodak.Za one kojima povrat poreza još nije uplaćen, a podnijeli su prijavu, također nije sve izgubljeno. Naime, Općim poreznim zakonom propisano je da pravo poreznog obveznika na povrat poreza zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći. Primjerice, ako je porezni obveznik podnio prijavu poreza na dohodak za 2011. godinu u veljači 2012., trogodišnji rok nakon kojeg nastupa zastara počinje teći od 1. siječnja 2013. godine.
Foto: Poslovni-savjetnik.com
Izvor: 21stoljece.hr