U varaždinskoj Galeriji Kovačić-Macolić, 17. rujna 2009. godine, u 19.00 sati, otvorena retrospektivna izložba Ivana Obsiegera pod nazivom „Ljestve do sunca" .
Uz mnogo posjetitelja, otvorenje je bilo vrlo svečano, lijepo i bogato. Uz retrospektivu Ivana Obsiegera odlično se uklapao i neponovljivi Kvartet Rucner (Snježana Rucner, violončelo; Dragan Rucner, viola; Sidonija Lebar, violina i Ana Paula Knapić Franković, violina), koji su oplemenili inače poseban ugođaj otvaranja. Svirali su ruske i latinoameričke kompozitore.
Izložbu je najavio domaćin Slaven Macolić, a otvorio povjesničar umjetnosti Marijan Špoljar. Predgovor u katalogu izložbe napisao je akademik Tonko Maroević.
Autor izložbe Ivan Obsieger i likovni kritičar Marijan Špoljar
Izložba je posvećeno baki Viktoriji (1870-1917) i djedu Mihaelu (1865-1927) Grahovac te vlasnicima hotela JANJE, omami Marie (1869-1950) i otati Josefu
(1858-1921) Obsieger, starim Varaždincima.
IVAN OBSIEGER
Svaka čast Ivanu Obsiegeru! S tolikom vjerom i tolikom predanošću desetljećima već vodi gotovo svakodnevni dijalog s platnom ili papirom, ispisuje svoj dnevnik akcija i reakcija na uskom polju slikarskog kadra, bilježi i evocira svjetlosne doživljaje ili unutarnje drhtaje bića, gradi i razgrađuje oblikovne mreže, spliće i raspliće dinamične niti neposrednih otisaka, slaže i razlaže treperave membrane kromatskih suglasja i preljeva… Jednom riječju, s nadom i povjerenjem unosi se u svoj posao, iščekujući da tvar odgovori, da površina odjekne, da se svi odnosi usklade u neponovljiv ishod slike gotovo apsolutnih svojstava.
Ljestve do sunca
Dugo, dugo već na Obsiegerovim radovima nema izravnih aluzija ili sugestija na svijet izvan kadra. A ipak bih se usudio kazati kako ispod njegovih nakupina mrlja i crta stoji iskustvo gledanja i viđenja, pa čak i odmjeravanja sa svijetom prirode. U nekom idealnom smislu njegovo aktualno, odavno nefigurativno, apstraktno slikarstvo jest svojevrstan palimpsest, rad po prebrisanom predlošku. Ako u donjem sloju konkretnog platna ili papira i nemamo neki obris po modelu ili zapis po naravi, kronološki možemo podrazumijevati kako su ranije, (dapače: najranije) slikareve faze postavile temelje na kojima sada djeluje. Zrelost i zahtjevnost novijih slika oslanja se na prtljag i baštinu "minulog rada".
Igra, 1993.
Sjećam se jedne od prvih Obsiegerovih izložbi, one iz siječnja 1969. (dakle prije punih četrdeset godina). Naravno, bila je riječ o poslijeakademskom snalaženju, traženju, morfološkom obilaženju oko mogućih uzora. Još i sad pamtim napor da se povežu organske asocijacije antropomorfnoga podrijetla s geometrizirajućim elementima raspodjele pozadine. Ta aporija, pomalo nalik problematici kvadrature kruga, kao da je odredila sva buduća slikareva nastojanja. Naime, kako istodobno izraziti živi oblik i mrtvu tvar, kako koherentno predstaviti nešto što je bujno i nešto što je sasušeno, kako istim likovnim rječnikom obuhvatiti ono što žari i ono što je ohlađeno?
Velika fuga, 1996.
Rješenje je Obsieger potražio i našao u ozračju, atmosferi, kupki svjetlosti koja suvereno prelazi preko pojedinačnih manifestacija i izdvojenih fenomena, koja doista sama "apstrahira", poopćuje i svodi na bitno. Od toga trenutka više ne slika aktove ni mrtve prirode, ni vedute ni krajolike. Istina jest da je zapamtio i pamti emanacije mnogih ambijenata i predmeta, da i nehotice u svoje slike unosi zračenje okoline koja ga okružuje ili bljeskanje morske površine na kojoj je plovio. Kolikogod bio autonoman u svojoj ateljejskoj izolaciji, u njegove kadrove i nagonski ulaze svjetlosne vibracije memoriranih opusa drugih likovnih majstora. Stoga povremeno čak osjeća potrebu odužiti se takvim poticajima, samom sebi i drugima osvijestiti moguće dugove i tako odati počast, izraziti duboko poštovanje (hommage) velikim prethodnicima.
Kolikogod Obsiegerovi kadrovi, dakle, bili elitno izdvojeni iz mimetičkog, ikoničkog obzorja, samosvojni, i čak autotelični u svojoj metjerskoj ekskluzivnosti, oni su ispunjeni također vrlo određenim latentnim "sadržajem". Ali svi izvanjski poticaji i pobude nužno prolaze kroz filtar kromatsko-tonskog pročišćenja i gestualno-kaligrafskog ujednačavanja, sve dok ne dođe do odgovarajuće gustine i zasićenja površine (dakako, ne i do zagušenja linearnog protoka i zamiranja titravih mrlja). Koordinatni sustav svojih nakupina pigmenta i karbona sam autor najčešće određuje prostornim i vremenskim kategorijama. Mjesto i trenutak stvaranja (hic et nunc) postaje nužnim presjecištem prošlosnih akumulacija i budućnosnih projekcija, odnosno ograničenim poljem u kojem se na trenutak zadržava iluzija beskonačnosti.
Pod zvijezdama, 1973.
Sa svoje strane život Obsiegerovih oblika najradije bih usporedio s izdisanjem i udisanjem, sa sistolama i dijastolama, s arzama i tezama, s izranjanjem i uranjanjem, sa zorom i sutonom. U jednom trenutku, naime, svi sastojci slike teže gustom ulančavanju da bi u sljedećem nastojali izbiti iz pozadine živom nervaturom dinamičnih oscilograma. Pa dok ih slikar povremeno nastoji pokoriti, uklopiti, podvrgnuti ujednačenoj ritmizaciji, povremeno pak pušta elastične akcione tragove da se iživljavaju po površini žestokim iskoracima iz jezgre.
Ne znam, na koncu, da li slikaru Obsiegeru radije poželjeti smiraj i ravnotežu usklađenih dijelova ili pak stimulirati nekontroliranu vitalnost akcionog predznaka. Razumije se, on će sam odlučivati o disciplini i prepuštanju izazovima samog prosedea, ali jest neosporno da raspolaže potencijalom da ustraje u daljnjem "obrađivanju svojeg vrta", u motiviranom bavljenju najimanentnijim svojstvima "čistog", nekompromisnog slikarstva.
Akademik Tonko Maroević
Prostor (ritam), 2009.
SAMOSTALNE IZLOŽBE
1969. Gradski muzej, Koprivnica
Galerija ULUH-a, Zagreb
1972. Galerija Vladimir Nazor, Zagreb
1979. Galerija Spektar, Zagreb
1981. Centar za kulturu Peščenica, Zagreb
1991. Salon galerije Karas, Zagreb
1992. Salon Galić, Split
1993. Galerija S, Koprivnica
Salon Muzeja Međimurja, Čakovec
1994. Galerija INA, Zagreb
1996. Salon galerije Karas, Zagreb
Europski dom, Zagreb
1998. Galerija Koprivnica, Koprivnica
Galerija Filodrammatica, Rijeka
Salon Izidor Kršnjavi
2000. Galerija Sveti Nikola, Malinska
Atelijer Lučko, Zagreb
Galerija Turnac, Novi Vinodolski
2003. Galerija Barun, Zagreb
2005. Atelijer Lučko, Zagreb
2006. Galerija Ulrich, Zagreb
2008. Atelijer Lučko, Zagreb
Izložbeni prostor Porezne uprave, Zagreb
Galerija Vladimir Bužančić, Zagreb
Bol na Braču (kompozicija), 1968
SKUPNE IZLOŽBE (IZBOR)
1966. Galerija umjetnina, Bol
1967. Izložba članova kandidata ULUH-a, Zagreb
1968. Drugi salon mladih, Zagreb
1969. Mali Kalemegdan, Beograd
Četvrti zagrebački salon, Zagreb
1970. Jubilarna izložba ULUH-a, Zagreb
1974. XIV. porečki annale, Poreč
1974. Galerija dvorca Brezovica,
I. izložba Atelijera Brezovica, Zagreb
1975. Galerija dvorca Brezovica i Knjižnica Zapruđe,
II. izložba Atelijera Brezovica, Zagreb
1978. XIV. zagrebački salon, Zagreb
Izložbeni prostor tvornice Karbon
III. izložba Atelijera Brezovica, Zaprešić
1979. Galerija Spektar, Zagreb
1980. Galerija Vladimir Nazor, Zagreb
1981. Salon galerije Karas
IV. izložba Atelijera Brezovica, Zagreb
1990. XXV. zagrebački salon, Zagreb
1997. Galerija Koprivnica, Dvadeset godina 1977-1997. Koprivnica
Vaszary, Keptar, Kaproncai Tarlat, Kaposvar
2005. Galerija umjetnina Slavonskog Broda,
Atelijer Brezovica – Lučko, Slavonski Brod
Pod zvijezdama II, 1973.
ŽIVLENJE TER STERPLENJE PEDESET LET TERPENTINA OKOLI SEBE ŠNOFATI
Z mamom sem se pervi put videl siječnja jedanajstega triesdevete vu Križevačkoj vulici na broju 10, di me je rodila v materinoj hiži v Koprivnici. I ne znam jeli je to koincidencija ali nenamerno skup složen kup slučajnosti, ali ja odgdar znam sebe i za sebe navek križeve nosim sikakšnih fela i vu koprive se z požirakom dosti puti zaleteti znam, a i sikakšne sekire korenje moje tu i tam zaseči znaju, no poseči me još nigdar nišče ni uspel, a štelo im se, znam da im se štelo.
Vu Ivanec su me odnesli kak malog dečeca vu mlina japinog, pod Ivanščicom z koje se potok kristalni zleval po kolu i delal kaplice vu sim farbama ovega sveta i tam sem se ja zatelebal i dopovedal si kaj je to svetlo i sunce i boja. Potlam sem vu mlinu gledel koprene od bele mele, nulera kak joj veliju i od črne i smeđe i žute kaj se kuružnjak od nje pekel i najfinejši žganci sokali, dišeči, pušeči ter špekom i lukom cvrlječi, i kak gdo vu toj divoti ne bi biti štel, Slikar biti.
Potlam sme vu Varaždina živeti prešli vu Blažekovu vulicu i tam sem sikakih čudaj mel za videti i bombarderanja medtemtega, gda sem se straha fest naužival i mam sme vu dvorca Nade Putar Gold na Varaždin brega vušli na neko vreme ja, mama i mlajša sestra, japa je ostal vu Varaždinu posle okoli mele i sikakšnih drugih štacunarskih stvari tirati.
Prostor (grave), 2009.
Tam sem metule po goricah naganjal i poredil tersje tak lepo da sem špota dobil, kajti metulčeki su bili tak lepi tak da mi ništ ni bilo žal, kaj sem fasoval. Gda je rat završil, japi su mi kaj je partizane hranil i pomagal, oni za falu rekli da je bedak i da ga buju prek reda vu raja svetom Petru poslali. Kaj neje tifusa vu bolnici di su ga „vračili" dobil ter prek reda zbilam z ovoga sveta odišel. I tak sem ja, mali dečec brez jape ostal i vu Varaždinskom Ivancu v školu krenul. Je i starešem bratu su mi apartmana v Lepoglavi na pet let priskrbeli, dve je odgulil, pak smo opet mama, ja i sestra štiridesetsedme vu Koprivnicu prešli nazaj vu hižu živeti kre parka di sem zopet metule po parku naganjal. Navek sem metule naganjal, zato kaj su tak lepo pofarbana krila meli i same sem slikal i crtal ter su se vsi bojali da kaj bu z mene bilo, kajti same rišeeeeem a matematiku i ruski se vučiti nečem. I kaj me nisu z tega zrušili vu nižoj gimnaziji, več se ne zmislim jeli jemput ili morti dva, same znam da su mi dve lete nekam pobegle a ja ih nis videl kak bežiju, kajti sem riiisal. Je nemre se reči da nis videl mamu kak se žalosti i za glavu derži i kriči, Jezuš Kristuš dete drago kaj bu z tebe, a i brati nisu bili ništ menjše veseli od mojega dragega i tak dobrega mameka.
Fala dragemu Bogu kaj je bilo i spametnih profesorof vu toj gimnaziji pa su sebe i mene pameti zezvali ter me poslali z sedmega razreda na prijemni ispit vu Školu primijenjenih umjetnosti vu Zagreba. Z šuba sem položil i upisal slikarstvo pri velikom horvatskom sinu i meštru Ivi Šebalju, Bog mu duši daj lehko. Čudaj me tega navčil, i kaj je to slikarstvo, i kak se z pemzlom pemzla ili ak baš hočete slika i kak vu svemu temu biti i ostati čovek.
Gda sem več vu velikega dvometarskega hahara zrasel, koli pedesetosme, vrag mi ni dal mira ter me zatelebal vu črne škatule kaj se z filmom puniju i tak sem se vu Kino-kluba Zagreb vpisal i do dana današnjega fotograferam i z filmom filmam.
Je i Novi val mi je z Francuske hrpta zaplusnul pak sem znoreval za Truffautom i Resnaisom i njegvom Hirošimom i Godardom, nemrem reči da mi nisu bili dragi Michelangelo A., Federico F., Roman P. i Wajda ali ne onaj z Čakovca, tak da sem mam tri filma snimil, sako leto jeden, se dok nis maturiral šezdesetperve. "Obična priča", "Bijele međe" i "Dani" se zoveju. Nekakšne perve peneze zaslužil sem z filmom o Komunalnoj banki v mojemu rodnemu gradu, di najbolšu juhu z kopriva znaju narediti.
Gda sem maturiral i perve cikluse o Čoveku i svetom Franji i o Njegvom Silasku naslikal, kaj me nisu vu vojsku mam šupirali, no i to sem z Božjom pomoči i svetoga Vlade Gotovca zbavil, daj mu Bog duši lehko. Jošče imam Vladinu posvetu vu njegvoj knjigi gda sme skup služili i možđane si nisme dali oprati.
Fugato, 1998.
Onda sem se tak fejst zmazanega mozga na Akademiju upisal pri Magisterima Ludi, Miljenku Stančiću i Raoulu Goldoniju. Je, ali zvun Sartrea, Camusa ter Becketta vezda su me i čučice počele zanimati, a di ima lepših i bolših čučic za študjerati neg vu Parizu kam me je moj profesor Mica Stančić poslal na studijsko putovanje. Da si ga još bolše upoznam, gledel sem ga z visine, z pariških krovov di sem si z meštrima peneze služil pokrivajuči Pariza ter Nantesa da bi se po noči Pigalom mogel z raznobojnim damicama kakti Lautrec provoditi i isprobavati kak moj „pemzl" fukcionjera vu stranjskome svetu. Je i portrete sem medtemtega malal po Montmartreu. Gda se zišlo leto te pariške šezdesettretje sem se nazaj povrnul z Goldonijem o semu temu prodiskutjerat i za štafelajom se dale vučiti.
Natašu sem kčerkicu dobil, kaj mi ju je na sveta donesla moja žena Branka L. šezdesetpete, kak da je bilo včera se zmislim, i da je Danko Grlić estetiku propovedal, ter si Nietzschea i denes volim prebrati.
Profesor Goldoni mi je diplomu dal i rekel, sinek vezda buš videl kaj znači z pemzlom tikve saditi, idi i muči se, zakaj bi se samo ja nočima žderal. I odišel sem se žderati na Brača, v Bol z pajdašima to leto v Galeriji umjetnina izlagati i z vincem se natakati, črnim kak naše črne egzistencijalistične sartrovske duše. Potlam su mi v Koprivnici naredili prvu samostalku vu Muzeju grada Koprivnice čez mesec mertvih, leta gospodnjega šezdesetšestega. No zato sem ja bil jako živ i okoli mene je bilo se preživo. Najme kaj, drugo sem leto brezovičku decu počel vučiti risati i tak triejst let ž njima vu školi biti. Ni mi žal, denes si z tom „decom" kupicu spijem gda svoju decu nekom drugom profesoru šaljeju risati.
No nis ja prestal slikati i izlagati, bilo je čudaj tega vu ovemu sedemdesetletnom živlenju. Kak mladi sem velka platna slikal z ženskim aktovima ter sem i egzistencijalistične lubanje slikal vu sartrovskim pejzažima, je pral me Soutine i Kokoška me fejst pral, ali jim se nis štel celi dati oprati neg sem jim uspel pobeči, vu Atelijeru Brezovica se skriti, kaj sem ga z pajdaši i pajdašicam po kistu osnoval pri dvorcu Brezovica med brezami i čist sem nekaj novega svojega obsigerovskega počel z nova slikati.
Drugi put sem prešel do Pariza šezdesetosme glasovite i do Ronchampa sem prešel Le Corbusierovo svetlo si pogledati i tak me ovračal da z njegvim svetlom slikam do den denešnjega dena.
Dosti sem čez lete izlagal vu Galeriji ULUH-a v Praškoj 4 i salona smo izložbenoga napravili v Atelijeru v Brezovici šezdesetdevete nas sedem pajdašov i pajdašic, ter sem na četrtom Zagrebačkom salonu v Umjetničkom paviljonu takaj izlagal.
A onda je SEDEMDESETPERVA dohajala, dosti pajdaša su pozapirali a ja sem im slike namalal kak se „Spominaju pod zvezdama" gda im nikak drugač nis mogel pomoči.
Vu Wiena i Budima ter Peštu sem si odišel slike študjerat naslednjega leta i Michelangelo me sebi zezval vu Firencu i v Sikstinu, spiti si kupicu chiantija kaj bi se streznil od te lepote kaj me fejst za vuho šupila.
I tak sem se streznil da sem mam apstraktne slike počel slikati, Bacha slušati, z Beethovenom razmišlati, Mozarta i Mahlera o životu a bormeš i smrti spitavati, prvu izložbu nas sedem u novoj galeriji dvorca Brezovica otpreti i u Poreč na 14. Annale sliku poslati.
Bol na Braču, 1968.
Megle sem si londonske i škotske vrištine i engleske klifove takaj obiskal sedemdesetpete, normalno i Tate Gallery i još čudaj tega, tak gda sem se vrnul vu svojega ateljea mam su z mene novi ciklusi počeli frcati, " Otiskival sem tela i psihograme predosečal u bliskim krajolicima".
Navek sem volel okupljati dobre ljude, z devizom "daj nam Bog veči kup" naredil sem programa kulturnih dogajanja koli dvorca Brezovica, no zvun dve izložbe, se lepoga kaj sem namislil z ljudima delati ni mi uspelo vu živlenje pustiti.
Z Fochtom sem gljivaril čist onak estetike radi, a bormeš i iz nutricionističko-gurmansko-požirakovskih guštov.
I tak sem se najel gljiva, morti i onih od Castanede, kajti ga ja znam, ali znam da sem novega sebe zopet našel, veliju ključnega, a ja ključe nigde ne vidim i nedaj Bog da bi me negdo ž njima zaklenuti probal. Te sedemdesetsedme gda mi je več prava brada zrasla, hitil sem se med morske vukove i broda si z sestrom Janjom kaj je brodogradnju zaštudirala izgradil ze svojimi žulji i još nekaj pajdašov kaj su pripomogli. Onda sem z "Žijom 77" dvajst let sako leto plovil. Se sem oplovil kaj je bilo moguče oploviti v najlepšemu moru tak da sem i slikati počel plavo.
Čarobnjak Goldoni, ali ne onaj kaj je napisal "Ribarske svađe" jer se svaditi ni znal, me zezval da mu pomorem velikoga staklenoga murala vu Privrednoj banki v Rijeki narediti.
Šteli su nas stirati te sedemdesetdevete iz Atelijera Brezovica, ali nisme se dali, novine sme zvali, na suda išli, v rit su nas pišli, ali dvajsti leta mi vun nisme zišli.
Bužančić Vlado, kaj se po njemu denes galerija Spektar zove, tega leta mi je tam izložbu otprl i eseja napisal "Svrhovita ljepota slike", makar da je nekaj lepo. Bormeš, lepo smo skup delali koli vumetnosti, i njega više nije, dej mu Bog.
I onda sem se po drugi put uda-dal ali oženil po domače i tak mi je lepo bilo da sem, kak veliju, mam antologijskoga triptiha naslikal, denes bi ga nazval "Tri boje sivo i Višnja K.".
Titija više nie na Brijunima, odišel je svetog Petra zajebavat da ga v purgatorija pošle, ali ne onega Danteovega, tam bi mu bilo preliepe.
Parafraktalni prostor, 2009.
OSAMDESETDRUGE, FILIPA SEM SINA DOBIL, A I LOVRU MLAJŠEGA OSAMDESETTREČE MI JE VIŠNJA RODILA. ONDA NEKAJ LET NIS SLIKAL, NEČEM VAM REČI ZAKAJ!
Jasmina K. i Emily D. i Thomas Stearns E. su me znova zdigli i za štafelaja naterali ter sem po tretji put krenul znova, ak more Picasso morem i ja, zakaj ne?
Veliju da sem puno tega dobrega naslikal te osamdesetdevete i od onda nemrem stati.
Potlam velikega sunca navek i dežđi, zdeni i žalosni dojdeju. Bormeš je i meni takvi dežđ došel da me fejst po sercu ohladil. Brez matere dobre sem ostal, moje drage Marije kaj je zanavek na vanjkuša dišla pri Jezušu vu raju si leči.
No zato se je dragi Bog pobrinul da sem vnučicu dobil Elu, Nataša ju je na svet donesla v jesen smeđu, po barutu dišeču, te devedesetperve gda je Hudi med nami hodal.
Protuletje sem zato proslavil z izložbom vu Salonu galerije Karas vu Zagrebu, hudom vetru rata v truc, i devedesetdruge takaj v truc, vu Splita sem slike odnesel da se samostalno izlože vu Marmonta vulici v Galića salonu. Gda sem se vu Zagreba povrnul, brez stana sem ostal i odišel z decom vu svoga Atelijera Brezovica živet i tak dve lete. Ali medtem sega tega, deci sem naredil hižicu EKO da si v miru spiju mleko vu toj "kuči nad kučama" i čtel sem im "Pjesmu nad pjesmama".
Kvartet Rucner
V rodnoga grada sem se povrnul, istinabog samo z slikami vu Galeriji S ter do Čakovca s prešel vu Muzeja Međimurja, pastele kaj jih je od 75. – 93. Vladek Bužančić zebral, po steni obesiti.
Čudaj ljudi dnevnike piše, a meni se ni pisalo te devedesetpete, samo mi se dnevnika risalo i pastela suhoga prašinu mirisalo i veliju ljudi kak je to dobre bile da jim se zdisalo, gda se to vu Salonu galerije Karas devedesetšeste na stenu zvesilo ter Obsiegerova slikarska 1995. godina na plakata napisalo. Jošče povedati moram da se je i z Rimbaudom te lete čudaj pijače posisalo.
Je, i onda sem devedesetsedme postal profesor CRTANJA I SLIKANJA točno tam di me je moj najdrajši profesor i potlam pajdaš Ivek Šebalj zdavnja vučil.
Da se bude još lepše, vu Kapošvara mađarskog su me pozvali vu Kulturni centar izlagat z još devet mojih kolega z Koprivnice kaj su rodom.
Kak to zna biti lepo gda te dragi Bog z krilom ajngela čuvara malo pošmajhla. Tak se je zgodilo da su meni moji Koprivničanci MONOGRAFIJU objavili, a ja sem bil tak veseli da sem komaj vulicom hodal od nabreknuča adrenalinskog, da nekaj prostega nedajbog nebi rekel.
I onda je došlo da su nas ipak v rit pišili, kajti sme se sejeno vsemu morali z Atelijera Brezovica vun pobrati, ipak nas je uspela vun sterati bulumenta birtijaša ter njihova bratija kaj jim je od slikara draža puna čaša, da svetu reč kupica ne velim. Kriesa sme zakurili gda sme odlazili, jeziki su jognja po vumetnosti plazili, pripovedalo se o Smaku Svieta kajti bila je devedesetdeveta.
Kak na svetu od goršega navek nekaj bolšeg ima, kak veli veliki vučitel Sun Tzu, tak sem i ja odišel prema suncu v svojega novega Atelijera Lučko, i veliju ljudi da sem kakti štiglec fučk’o i jošče veliju da sem z tega kultno mesto naredil za Le esprit belle, ter drage mi ljude sikakšne fele, kaj mi dojdeju gda izložbe pajdašima delam, z menom se družiti, dušu drugoj duši na dlenu pružiti i tak vre deset let skupaj z menom i Kenom Vilberom duha vumetnosti vužigati ter se sega lepega navužiti.
I jošče bum vam same nekaj rekel!
Zakaj sem ovu izložbu vu Varaždinu naredil?
Zato kaj mi je deda zadnji gazda glasovitega i najstarešega hotela Lamm iliti Janje kak mu Varaždinci veliju, bil.
Bile je to zdavnja dvadesete prošloga stoletja.
Ter zato ja v čast svojemu dedeku i baki Grahovcima i Obsiegerima ovu izložbu otpiram!
Post scriptum
Vse te fakte mojega živlenja kaj ste si jih totu mogli prečteti, vkup zložil je ter jih napisal,
moj amice D. Ž. Žito
Autoportret, 1967. (uništen)
Ivan Obsieger je rođen 1939. godine u Koprivnici. Godine 1961. završio je u Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu, slikarski odjel u klasi prof. Ive Šebalja. Godine 1966. diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi prof. Raula Goldonija. Studijski je boravio u Parizu, Londonu, Rimu i Budimpešti. Kroz svoj rado bio je učitelj likovnog odgoja u osnovnoj školi u Brezovici te profesor slikanja i crtanja na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu. U mirovini je od 2004. godine. Piše likovne eseje te je objavio knjigu „U pitanju je odgovor", u izdanju Matice hrvatske Koprivnica. Od 2000. godine u novom atelijeru u Lučkom organizira izložbe i kulturna događanja pod nazivom „Dani otvorenog atelijera" okupljajući Brezovčane, kolege iz Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, te mnoge druge ne samo likovne umjetnike.