Engleski znanstvenici su objavili rezultate 3D skeniranja napravljenog laserskom tehnologijom na lokalitetu Stonehengea, te otkrili kako misle da je misteriozna megalitska građevina bila svojevrsna umjetnička galerija
Naime, nove snimke su otkrile kako su klesari pažljivo birali koji materijal stavljaju na koju stranu kamenih stupova, kako bi osvijetlili njihove dijelove u određeno doba dana, prenosi Guardian.
Na preostala 83 stupa na lokalitetu lasersko skeniranje je otkrilo slike nevidljive golom oku, koje bi postale vidljive kada bi ih Sunce osvijetlilo pod određenim kutem. Otkriveno je 71 dosad neviđenih uklesanih slika i simbola, što njihov ukupan broj podiže na 115.
“Neke su prilično vidljive i već su zabilježene, ali za mene je iznenađenje bilo da gdje god smo pogledali, na svakoj površini, čak i na onim stupovima koje je nagrizlo vrijeme i koji leže već stoljećima, postoje dokazi klesanja. Na nekima od njih možete vidjeti kako su različite grupe radile na različitim dijelovima istog kamena”, kazala je Susan Greaney iz English heritagea i stručnjakinja za Stonegenge, prenosinet.hr.
Snimke su također otkrile kako su prvi tragovi alata na kamenim stupovima stari 4.500 godina, da ima tragova alata iz vremena kad je Stonehenge imao 1.000 godina, a identificirana su i oštećenja nastala za viktorijansko doba.
Foto: English-heritage.org.uk