Dionizijevo ludilo ili svetost
Iva Tuđa
Prošlog tjedna, u neodvojivom spoju vina, umjetnosti, povijesti, mita i religijskog propitivanja, razgovarali smo s Umjetnikom Dimitrijem Popovićevim u Vinariji Kota, vinariji smještenoj na zagorskim brežuljcima, čiji vlasnik, inž. Tihomir Kota godinama stvara, ispituje, istražuje i hrani naša osjetila vrhunskim pjenušcima i vinima.
Dioniz, Bog i Čovjek, ponovno rođen zahvaljujući ocu Zeusu nakon nasilne smrti, onaj koji nam je najpoznatiji kroz Vino.
Isus Krist, Bog i Čovjek, ponovno rođen zahvaljujući Ocu nakon nasilne smrti, koji je vodu pretvorio u vino, vino koje postade krv Njegova.
Sveti Gral, mit ili stvarnost, vječna potraga za blaženstvom i srećom, Kalež krvi Kristove…
I Žena! Žena kao živo biće ljubavi, mistična i fatalna od Zeusa do Krista, od prapovijesti do danas.
Kako su povezane kroz riječ i djelo jednog od najvećih imena likovne i književne scene, Dimitrija Popovića?!
U razgovoru s Popovićem, čije se stvaranje događanja više od pola stoljeća i koji je kroz svoja djela, bilo književna, bilo ona likovna, sakralne i svjetovne tematike, ovim temama posvetio godine kontemplacije i razrade, uživali su birani uzvanici, prijatelji umjetnosti i vina.
Popović svojim djelima izaziva na razmišljanje, potiče um i maštu, izaziva na raspravu, s dodirom nadrealnog i nadnaravnog, od studentskih dana i rada s velikanima svjetske scene nadrealne umjetnosti. I danas još uvijek stvara i piše jednakim mladenačkim žarom i znatiželjom te obrađuje uvijek aktualna pitanja smisla postojanja i uloge smrti, prožimajući kroz djela simboliku, religiju i aktualna društvena poimanja. Erotika i krv, jednako su prisutni kao i svetost, bez obzira da li je tematika djela sakralna ili svjetovna i da li je izražena slikom ili riječi.
Jer, jedno iz drugoga proizlazi. Kao što riječ potiče na sliku, tako i slika stvara riječ…
Koncept eventa i sam višesatni razgovor, vodila je Andrea Perkov, ljubiteljica umjetnosti i vina, prijateljica umjetnika i vinara te povela publika u antiku, otkrila mitove Bogova i Ljudi, i one i onih koje umjetnika fasciniraju kroz čitavo stvaralačko razdoblje, žene…od Marije iz Magdale, Salome, Judite. Svaka je od njih imala neodvojivu poveznicu s vinom, svaka je ostavila neizbrisiv trag u povijesti.
Čuli smo razmišljanja nekih filozofa, od Nietzschea do Hamvaša, koji su vinu posvetili misli i djela, u zalasku sunca uživali u pjenušcima jednako tako interesantnih imena, mirisa i boja, okusa i mjehura.
Vinarija Kota, u Zlataru u Zagorju obrađuje vinograde chardonnaya i sauvignon blanca te se zbog volumena proizvodnje, ali i vrlo individualiziranog pristupa klijentu naziva “boutique” vinarija.
Tihomir Kota, po struci inženjer strojarstva svoju primarnu viziju kontinuirano i predano održava, kako kroz samo vino, tako i kroz razna događanja u samoj vinariji poput ovoga.
„Vino je tekuća ljubav, dragi kamen je kristalizirana ljubav, žena je živo biće ljubavi. Ako tome dodam cvijeće i glazbu, tada ljubav treperi u bojama, pjeva i živi. Mogu je pojesti i popiti“, napisao je Bella Hamvaš u Filozofiji vina, a prisutni na događanju su je upravo tako i doživjeli i upravo je živa, treptava i tekuća ljubav spojila Popovića, Kotu i Perkov da stvore i daruju nam ovaj neponovljivi doživljaj.