U Zagrebu je, u subotu 3. prosinca, u 88-oj godini života umro Hanibal Salvaro Hani, suvremeni hrvatski umjetnik i jedan od međunarodno najpriznatijih hrvatskih keramičara. Pogreb je u četvrtak, 8. prosinca 2022. u 12:40 na Krematoriju Mirogoj
Široj javnosti je poznat kao utemeljitelj Svjetskog triennala male keramike u Zagrebu (1984.-1997.) i kasnije Svjetske izložbe male i minijaturne keramike “Lilliput ceramics” u brojnim hrvatskim gradovima (2007.-2016.) koja je s preko 300 umjetnika iz 70 zemalja sa svih kontinenata bila jedna od najvećih izložbi suvremene umjetničke keramike na svijetu.
Tokom Domovinskog rata je osnovao Antiratnu likovnu keramičku radionicu “ALKER” (1991.-1993.) s kojom je preko 60 umjetnika iz 5 zemalja radilo na umjetničkoj revitalizaciji i donacijama za razminiranje ratom pogođenih područja u Lijepoj našoj.
Kasnije je sa svojim projektom “Bijeli Zagreb” dugi niz godina pozivao na kulturnu revitalizaciju hrvatske metropole kroz umjetničke instalacije diljem najznačajnijih javnih prostora u Zagrebu, uključujući Trg bana Jelačića, Kvaternikov trg, Meštrovićev paviljon pa i čak na rijeci Savi.
Umjetničkoj javnosti Hanibal Salvaro Hani je poznat od 1958. godine kada ga njegova sestra Lidija Salvaro uvodi u svijet likovnih umjetnosti. Izlagao je na preko 300 samostalnih i selekcioniranih izložaba u Hrvatskoj i inozemstvu, u preko 30 zemalja na svim kontinentima, i bio likovno aktivan preko 60 godina. Najnagrađivaniji je hrvatski umjetnik u Faenzi (Italija) i prvi hrvatski umjetnik koji je postao član Međunarodne akademije za keramiku (AIC) u Ženevi (Švicarska). Dobitnik je nagrade “Premio Carriera” za životno djelo u Gualdo Tadinu (Italija). Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU), Društva keramikov in lončarjev Slovenije i Katalonskog društva za keramiku. Radovi su mu publicirani u monografijama i stručnim časopisima diljem svijeta. Djela mu se nalaze u muzejima SAD-a, Japana, Koreje, Italije, Kanade, Njemačke, Egipta, Australije, Rusije, Španjolske i drugdje. Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada. Prije trajnog odlaska u umjetnost studirao je na Građevinskom fakultetu u Zagrebu.
U užem smislu umjetničkog djelovanja, u polju kreativne keramike, zaslužan je za otkriće tehnike koju je nazvao “termičke formacije”, o kojoj je zatim držao pozvana predavanja i seminare diljem Europe i Amerike (1977.-1987.). Istim imenom označio je i ciklus umjetnina ostvaren u toj tehnici.
Prijateljima i kolegama ostati će u sjećanju kao čovjek nepokolebljiva duha koji je uvijek pronalazio nove metode, ideje i mogućnosti revitaliziranja ovog svijeta sa umjetnošću.
Posljednji ispraćaj ovog važnog umjetnika bit će u četvrtak 8.12.2022. u 12:40 sati u krematoriju na Mirogoju: https://www.inmemoriam.hr/osmrtnice/salvaro-hanibal-34562