
Želimo pokazati korisnicima i ulagačima kako je voda u boci i ona u čaši potpuno ista, samo je ambalaža drukčija, kaže D. Paulić
Ponosni na vodu
– Nekim je čudom jednostavno tako. Arsena i mangana u toj vodi uopće nema, dok s njima pravu muku muče u cijeloj Istočnoj Hrvatskoj – priča Damir Paulić, direktor Baranjskog vodovoda. Zaslužan je za to, nastavlja, geološki raspored tla na crpilištu. Iako je dopuštena količina asrena u vodi 50 miligrama, u čašama iz kojih pije približno pet tisuća stanovnika Belog Manastira i okolice nema ga “ni trunke”. No, zato ima 90 miligrama kalcija i 48 magnezija, po čemu je izuzetno bogata mineralima.
– Praktički je to izvorska voda. No, ne možemo ju takvom tretirati jer nam to administrativno uređenje ne dopušta – pojašnjava. Ponosni na svoju vodu, žele ju brendirat. Dosjetili su se stoga nasuti ju u plastične boce. Flaširanu vodu nazvali su Livada. No, ona neće stajati na policama trgovina. “Mamac” je to za investitore.
– Želimo pokazati korisnicima i ulagačima kako je voda u boci i ona u čaši potpuno ista, samo je ambalaža drukčija. Poručujemo im tako da ne kupuju vodu, nego uzimaju onu iz slavine – ističe Paulić, dodajući kako će se boce poklanjati u promotivne svrhe. Svjesni koliko je teško danas privući ulagače, krenuli su agresivno. “Nasrnuli” su prvo na Agrokor koji već ima gospodarske kapacitete na tom području, odnosno tvrtku Belje. – Možda kvaliteti poznatog ABC sira doprinosi upravo čarolija iz vode – navodi naš sugovornik. Predložili su im da se na njihovom području okušaju, primjerice, u preradi bresaka, ali ne samo u tome.
Cjevovod od 350 km
– Zašto se i pivo ne bi moglo proizvoditi ovdje? Kvaliteta piva ovisi isključivo o vodi – dodaje direktor. Slične dopise poslat će i na adresu Nestlea, Atlantic grupe i Podravke.
– Ta bi voda u tehnološkom procesu mogla samo doprinijeti kvaliteti prehrembenih proizvoda – uvjeren je. Kako je Ronhil sinonim Rovinja, Livada bi tako, slikovit je, mogla postati prepoznatljivi znak Belog Manastira. – Grad je sigurno spreman pomoći, od dodjele zemljišta do neplaćanja komunalnih priključaka. Imamo industrijsku zonu – kaže. Vodu bi isporučivali putem 350 kilometara dugog cjevovoda. Livadska voda njime dopire u kuće Belomanastiraca te stanovnika u Općinama Petlovac, Popovac, Čeminac i dijelu Općine Kneževi Vinogradi.
Foto: Davor Javorović / Pixsell
Izvor: Suzana Lepan / Vecernji.hr
Akademija-Art