Skip to content

Poziv: UrbanFestival, Zagreb

Od prvog izdanja, 2001. godine, UrbanFestival se kroz tematske fokuse, izbor programa, ali i specificne organizacijske oblike i eksperimentiranje s istima bavi pitanjima javnosti, a posebno javnoga prostora. Izabravsi istupiti izvan zasticenih zidova galerija i kazalista nastojimo prosiriti podrucje djelovanja i animirati javne prostore kao prostore su-postojanja, konfrontacije razlicitih pogleda, pa i mogucih antagonizama. U ozracju reprezentacijske kulture i rastuceg broja festivala, zamisljen je prije kao platforma, mjesto eksperimenta, struktura koja je spremna reagirati na lokalne potrebe i intervenirati u neposredni kontekst. Poimanje grada kao prostora koji postoji neovisno o objektima i praksama koji su u njega ugradeni, kao mjesta koje regulira nasu svakodnevnicu, grada kao izraza i sredstva drzavne moci ili surovog interesa kapitala, odlucili smo zamijeniti politickim poimanjem grada – grada kao mjesta koje uvijek i nanovo proizvode prakse njegovih gradana.

URBANFESTIVAL 10 Gornji grad rujan 2010

Tesko je reci sto nas u Orwelovoj distopiji vise plasi, neprekidni nadzor u prostoru, ili nadzor i kontrola sjecanja; Kako mozemo alternativno i subverzivno djelovati u javnom prostoru koji, iako nije
distopijski, kao da postaje pomalo utopijski – "ne-mjesto"; grada? Je li atmosfera dosade, usporenosti i praznine, koju citamo izmedu redaka forsiranja price o povijesti i tradiciji, zapravo strategija pripreme terena za ulazak krupnog kapitala i privatnih interesa?

Gornji grad gledamo istovremeno kao prostor kolektivnih mitova o kulturi i tradiciji Zagreba i kao intimni prostor osobnih sjecanja i kontinuiteta svakodnevnog zivota. Zelimo preispitati štoGornji grad predstavlja za gradane i gradanke, njegove stanovnike i korisnike, te otvoriti proces "dekonstrukcije sjecanja" brisuci granice izmedu kolektivne i individualne memorije. Na popristu konstruiranja romansiranih prica koje potom zovemo "povijest" i "nasljede", pitamo se sto ostaje presuceno i neispricano?

Tko odreduje cega cemo se sjecati?

Osim na nadzor sjecanja, osvrcemo se i na nadzor prostora – neizbjeznu gornjogradsku problematiku. Kako se s pozicije moci kontrolira javni prostor i ograničava njegovo koristenje? Koje su mogucnosti unosenja pomaka na lokaciji gdje cesto ima vise pripadnika policije nego slucajnih prolaznika, a dok uzivamo u pogledu na cijeli grad, znamo da cemo ulicu dalje biti promatrani s mnogo mocnije pozicije – sigurnosnom kamerom?

Zanimaju nas otvoreni, interaktivni, participativni radovi, drustveno angaziranog i "site specific" pristupa.

Rok za prijavu: 31. ozujak 2010.

Nacin prijave: Jedini nacin predlaganja radova je putem web-stranice
http://www.urbanfestival.hr/10/hr/poziv.html

i stoga vas molimo da ne saljete dodatne materijale.

Objava rezultata: Do 5. travnja 2010. kontaktirat cemo one predlagatelje ciji su radovi usli u uzi izbor.

organizator: [BLOK] Lokalna baza za osvjezavanje kulture je neprofitna nevladina organizacija koja producira i organizira inovativna umjetnicka dogadjanja, radi na sirenju i promjeni javnog prostora kroz poticanje participacije gradjana, hibridne umjetnicko-istrazivacke projekte usmjerene na promisljanje drustvenih fenomena i urbane strukture. [BLOK] radi na stvaranju i odrzavanju kontinuiteta umjetnickog djelovanja u javnom prostoru.

autorski tim: Ivana Hanaček, Petra Krolo, Ana Kutleša, Marijana Rimanić
kontakt: info@urbanfestival.hr

akademija-art.hr