Skip to content

Niz simfonijskih koncerata u “Zajcu” nastavlja se dvjema izvedbama

NASTAVAK LJETNE SEZONE RIJEČKOG SIMFONIJSKOG ORKESTRA UZ VELIČANSTVENU SIMFONIJU „IZ NOVOGA SVIJETA“

Niz simfonijskih koncerata u „Zajcu“ nastavlja se čak dvjema izvedbama koncerta „Iz Novoga svijeta“ Riječkog simfonijskog orkestra u četvrtak i petak, 2. i 3. srpnja 2020. s početkom u 21.00 sat.

Riječkim simfonijskim orkestrom prvi će put ravnati mladi maestro Valentin Egel, prošlogodišnji pobjednik Međunarodnog natjecanja mladih dirigenata „Lovro von Matačić” u Zagrebu. Iste je godine bio i laureatom  Natjecanja svih njemačkih muzičkih akademija te Dirigentskog natjecanja Radijskog simfonijskog orkestra Leipzig, a uvršten je na popis „dirigenti sutrašnjice” Njemačkog foruma dirigenata.

Dirigiranje je studirao na Muzičkoj akademiji „Franz Liszt” u Weimaru u Njemačkoj i u Bloomingtonu u Sjedinjenim Američkim Državama. S obzirom na to da potječe iz glazbene obitelji, bavio se glazbom od najranije dobi – klavir, violina i Dječački zbor katedrale u Freiburgu.

Ravnao je orkestrima kao što su Radijski simonijski orkestar iz Leipziga, Filharmonija BBC-ja Manchester, Državna filharmonija Nürnberg, Berlinska filharmonija, Bugarski komorni orkestar, Beogradska filharmonija, Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije i dr. Između ostalih, radio je sa solistima kao što su Bruno Delepelaire, Fabrice Millischer i Reinhold Friedrich.

Na programu koncerta naći će se  dvije devete simfonije: Deveta simfonija Wolfganga Amadeusa Mozarta i, naravno, Deveta simfonija Antonina Dvořáka, glasovita, veličanstvena „Iz Novoga svijeta“.

Četverostavačnu Devetu simfoniju, prvu svoju simfoniju u C-duru, Mozart je vjerojatno skladao u srpnju 1772. u Salzburgu, između dviju svojih turneja po Italiji na koje je kao „čudo od djeteta“ redovno odlazio jednako kao i diljem Europe, nastupajući pred kraljevima i caricama na brojnim dvorovima. Tijekom svog kratkog života uspio je skladati brojna djela, što ih i danas slušamo s ushićenjem i divljenjem.

Nakon Mozartove, slijedi i Dvořákova Deveta, simfonija „Iz Novoga svijeta“,  zasigurno najpopularnije i najizvođenije njegovo djelo. Riječ je o remek-djelu što ga je slavni češki skladatelj napisao za boravka u Americi. Naime, kada je Dvořaku bilo pedeset godina, američka milijunašica Jeannette Thurber željela je unaprijediti glazbenu kulturu u svojoj domovini, pa je osnovala konzervatorij koji je morao početi s radom, a bez velikog imena na mjestu direktora, to se nije moglo ostvariti. Tražilo se veliko, poznato i ugledno skladateljsko ime u Europi, a izbor je pao na Antonina Dvořaka. No, gospođa Thurber nije željela samo direktora nego i skladatelja, koji će stvoriti američku nacionalnu glazbu. A Dvořak je ispunio ne samo njezina, nego i očekivanja ostalih Amerikanaca, mnogo više nego što su se mogli i nadati. Upozorio ih je na to da Amerika ima vrijednu i originalnu, vlastitu narodnu glazbu, naročito u napjevima Afroamerikanaca i Indijanaca. Na čudesan način Dvořak je, upivši te napjeve i dodajući mnogo svoje slavenske češke duše, stvorio prvu američku nacionalnu simfoniju “Iz Novoga svijeta”, čijijeuspjeh  bio senzacionalan.

Milena Jerneić

Ovo se svakodnevnica u Dubaiju
Zamislite budućnost koja je već stigla. Grad u kojem su najviše tehnologije izmiješane s luksuzom, a granice mogućeg su izbrisane Od električnih bespilotnih letjelica koje vas …
Velike brodske nesreće snimljene kamerom
Nesreće na moru se stalno događaju, uzrokujući milijune dolara štete, ali malo tko je svjedok takvih događaja U današnjem videu ispričat ću vam o najstrašnijim brodolomima …
Ne može finiji 🎂 blagdanski desert 🎄 za nekoliko minuta
Iznenađujem sve, pripremam se za božićni stol, moji su oduševljeni. Jednostavni recept Savršeno za praznike i posebne prilike. Pretplatite se na naš kanal za više recepata! …
Nakupi se čovjeku – otvorena izložba Mateja Vukovića u Galeriji Galženica
Bubreća masa prekrivena je intenzivnom magenta bojom što joj daje dodatni semantički potencijal ambivalentnog karaktera Antonia Vodanović U petak, 22. 11. u Galeriji Galženica u Velikoj Gorici …
NJEMAČKA 🍂🍷ŽIVOT U TRADICIONALNOM VINSKOM SELU U PLANINAMA
Leinsweiler je mjesna zajednica u okrugu Südliche Weinstraße u pokrajini Rheinland-Pfalz. Pripada Verbandsgemeinde Landau-Land, unutar kojeg je najmanja lokalna zajednica po broju stanovnika. Leinsweiler je vinski …
Jedinstveni ciklus balerina Renate Facan Kušec
Moram priznati svaki me puta ugodno iznenadi susret sa svijetom baleta i balerina, to su obično akrili, manjeg i srednjeg formata, istaknute hrvatske suvremene likovne umjetnice, …
Otvorenje izložbe Helene Schultheis Edgeler u izložbenom salonu Galerije Kovačić Macolić
Povodom dana grada Varaždina u izložbenom salonu Galerije Kovačić Macolić u ponedjeljak, 2. prosinca 2024. u 18 sati održati će se svečano otvorenje samostalne izložbe Helene …
IZLOŽBA “SKRIVENI SIMBOLI U INFRAREDU” DIJANE NAZOR ČORDA OTVORENA U ĐAKOVU
U Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera 23. studenoga 2024. u 11.00 sati, otvorena je izložba „Skriveni simboli u infraredu“, iz crnog ciklusa dr. art.  Dijane Nazor Čorda Izložbu …
Komedija u “Zajcu” koja će vas nasmijati do suza, ali i dobro zamisliti
Premijera Il Papa / Ja, tata u Zajcu Milena Jerneić Monokomedija „Il papa“ / „Ja, tata“ Bjarnija Haukura Thorssona, koja je postala hit gdje god se …
Artmark Zimska aukcija: “virtuoznost” Vidovića i Meštrovića
Artmark Zimska aukcija održati će se 10. prosinca 2024. godine u 19 sati u prestižnom hotelu Sheraton Ines Bašić Ovaj događaj donosi pažljivo kuriranu selekciju umjetničkih …
Black Friday x Huawei: ponude koje redefiniraju pametnu kupovinu
Black Friday termin tradicionalno se koristi već preko 50 godina za akcije s velikim sniženjima i posebne ponude koje privlače milijune kupaca diljem svijeta, pogotovo kad …
U KRUGU, U SVJETLOSTI, U BOJI, U RADOSTI – skupna izložba keramike u Varaždinu
Netko je radio lirsko-poetski, netko asocijativno, netko narativno, a netko metaforički, simbolički, ili čak duhovito, dajući često svoj osobni kritički komentar Izlažu: ADELA MRAK (HR), ANA …