32. Zagreb salon, međunarodna izložba fotografije, svjetskoga ugleda i najznačajnija priredba Fotokluba Zagreb, otvara se u ponedjeljak 17. studenoga u 19.00 sati u Galeriji Kristofor Stanković u Starogradskoj vijećnici na Gornjem gradu u Zagrebu. Fotografije se mogu razgledati do 26. studenoga 2008.g.
Na izložbi je izloženo 150 fotografija, među kojima posebno mjesto zauzimaju nagrađene i pohvaljene fotografije ovogodišnjih laureata.
Zagreb salon je zasigurno najveća i najznačajnija umjetnička i tradicionalna manifestacija Fotokluba Zagreb. Pripreme za ovogodišnji Salon su zapravo započele još prošle godine, kada je Fotoklub Zagreb raspisao međunarodni natječaj koji je, za sve fotografe svijeta, bio otvoren do 31. srpnja ove godine. Tema Salona je bila slobodna.
Ivana Milić
Na natječaj se odazvalo 672 autora iz 47 zemalja s 2593 fotografije. Najviše autora zastupljeno je iz Hrvatske (288), Indije (71),Slovenije (64), Srbije (37), Ukrajine (25), potom slijede Finska, Argentina, Ruska Federacija, Velika Britanija, Austrija itd.
Svi stilovi i tendencije u suvremenoj međunarodnoj fotografiji pojavili su se u nevjerojatnom bogatstvu, kao da se radi o izboru za antologiju. Uz velika imena starih majstora došli su i mladi s mnoštvom ideja i obiljem talenta. Možda je perspektiva Zagreb salona upravo u promicanju suvremenog svjetskog fotografskog stvaralaštva.
Međunarodna prosudbena komisija (Mirko Bijuklič-Slovenija, Faruk Ibrahimović-Bosna i Hercegovina, Geza Lennert – Srbija, Branko Marinkov i Ivica Nikolac – Hrvatska) odabrala je 350 fotografija za izlaganje, ponudivši tako kulturnoj publici uvid u cjelovitu lepezu suvremenog svjetskog fotografskog umjetničkog stvaralaštva – različitih stilova, tehnika, žanrova, medija i tendencija.
Odabrane fotografije su istovremeno izložene u pet izložbenih salona i galerija u pet hrvatskih gradova. Uz već spomenutu zagrebačku izložbu sa 150 izloženih fotografija, po 50 fotografija izloženo je na izložbama u Karlovcu, Varaždinu, Splitu i Šibeniku. Time Fotoklub Zagreb nastavlja sjajnu tradiciju koju je započeo sa 14. Zagreb salonom (1968. godine) od kada priređuje međunarodne izložbe fotografija i u drugim gradovima Lijepe naše kao sastavni dio Salona. Tako je do danas , u sklopu Zagreb salona, održano preko 90 međunarodnih izložbi u skoro 30 gradova Republike Hrvatske (Zagreb, Bjelovar, Daruvar, Dubrovnik, Gospić, Hlebine, Ivanec, Karlovac, Koprivnica, Kukljica, Novska, Osijek, Pag, Rijeka, Rovinj, Split, Šibenik, Varaždin i Vinkovci), čime je Zagreb salon postao najveća međunarodna manifestacija kulture u nas.
Herman Čater
Na ovogodišnjem Salonu najbrojniji su autori iz Hrvatske (62), Slovenije (21), Indije (15), Srbije (15), Ukrajine (11), Argentine (10). Za najbolje od najboljih, prosudbena komisija dodijelila je ukupno 25 nagrada: Trofej grada Zagreba i Grand prix Fotokluba Zagreb, kao najviša i posebna priznanja, zatim nagrade Fotokluba Zagreb (zlatna, dvije srebrne i tri brončane plakete za pojedinačne fotografije; zlatna, srebrna i brončana plaketa za kolekcije i šest diploma), te Nagrade FIAP-a, Međunarodne federacije fotografskih umjetnosti (prva, druga i treća nagrada za pojedinačnu fotografiju; prva, druga i treća nagrada za kolekciju i šest pohvala).
Nagrađeno je 25 autora iz 14 zemalja za 15 pojedinačnih fotografija i 10 kolekcija. Najviše je nagrada je dodijeljeno autorima iz Slovenije (6), Hrvatske (5), te po dvije nagrade autorima iz Indije, Srbije i Poljske.
Nas, kao organizatore, posebno raduje vidljiva nazočnost domaćih autora. Nacionalna kolekcija je zastupljena velikim brojem sjajnih autora i izuzetno kvalitetnim radovima. Hrvatska fotografija već duže razdoblje uživa zavidan ugled, što potvrđuju i izjave mnogih fotografskih dužnosnika, od kojih mi je najdraža onu koju je prije nekoliko godina izrekao predsjednik FIAP-a, gospodin Emil Wanderscheid iz Luksemburga, „Iznenađen sam velikim napretkom hrvatske fotografije". Izjava gospodina Wanderscheida nije kurtoazna i uobičajena, o čemu svjedoče nagrade i priznanja koje hrvatski autori osvajaju već niz godina na međunarodnim izložbama pa tako i na ovogodišnjem Salonu.
Žiri je bio mudar i nepristran u svom poslu i otvoren samo za talent i prave vrijednosti. Kriteriji za odabir fotografija za izlaganje i nagrađivanje bili su isključivo kvaliteta fotografija i njihova suvremenost, bez obzira na to kakvom stilu, te kojem žanru ili izričaju pripadaju. Sloboda u izboru tema, medija i tehnika rezultirala je fotografskim radovima različitih stilova, žanrova i različitih postupaka i tehnika izvedbe, pri čemu se svojim umjetničkim izričajem, idejnošću i porukama izdvajaju upravo odabrane, a posebno nagrađene fotografije. Odabir fotografija za izložbe po rečenim gradovima bio je ujednačen i pravilan, čineći Zagreb salon jedinstvenom cjelinom i dajući cjelovitu sliku recentne svjetske fotografske umjetnosti.
Joanna Rybczynska
Likovni je postav (autor izložbe u Zagrebu – prof. Zdenko Kuzmić) iznimno pregledan i logičan, čime je podignuta kakvoća samih izložaka i likovnost izložbe. Kreativnost, inventivnost i maštovitost obilježja su radova većeg dijela izlagača. Najviše su zastupljeni radovi iz domene life i dokumentarne fotografije s naglašenom socijalno-političkom dimenzijom, fotografije koje vrlo dobro komentiraju svakodnevicu, među kojima se izdvajaju one s ironičnim stavom prema svom okruženju ili vlastitoj umjetnosti. Potom slijede fotografije prirode, romansiranog krajolika, portreta, akta, arhitekture, te eksperimentalna i apstraktna fotografija.
Važnu komponentu općeg dojma Salona čine njegov vizualni identitet, katalog, plakat i pozivnica što je vrlo maštovito, pregledno i vizualno-grafički dojmljivo dizajnirao Zlatko RebernjaK (Forma Ultima). Katalog, pored tekstualnog djela s podacima o samoj izložbi, sadrži reprodukcije 190 najuspjelijih fotografija.
Da zaključimo. Ovogodišnji Salon je zasigurno manifestacija svjetskog ugleda. To je zaista kvalitetna, ili bolje rečeno, to su zaista kvalitetne i dobre izložbe. Mogu ustvrditi da je ujedno i ugledna europska izložba. Ali ne zbog žirija, koji je zasigurno, na svoj način, dao oblik ovogodišnjem Salonu, već zbog fotografskih umjetnika iz cijeloga svijeta koji su počastili Zagreb salon svojim najboljim umjetničkim radovima.
To je vrlo kvalitetna izložba i po svom općem umjetničkom dojmu, izložba koja je sačuvala dignitet Fotokluba Zagreb, samog grada Zagreba i Hrvatske, kao i kontinuitet svog održavanja. Ovom izložbom nastavljamo slavnu tradiciju Kluba amatera fotografije, utemeljenoga 1892. godine pod okriljem Društva za umjetnost i obrt, čime je Zagreb istodobno s Bečom i Londonom postao Europsko fotografsko središte. Zagreb salon je, već punih 98 godina, još tamo od 1910, svjetski poznat izložbeni prostor na kojem su izlagali najpoznatiji svjetski fotografski majstori. Od 1951. godine održava se bijenalno, a od 1962. godine nosi svoje sadašnje ime – Zagreb salon.
Salon je rezultat velikog truda i volonterskog rada Organizacijskog odbora Fotokluba Zagreb i vanjskih suradnika, uz potporu i pomoć pokrovitelja Salona, prije svega Ministarstva kulture Republike hrvatske, Gradskog poglavarstva grada Zagreba, Hrvatskog foto saveza i Zagrebačkog foto – kino saveza.
Ponosni smo na Fotoklub koji, tako reprezentativno, nosi ime našega grada, jer je svojim dosadašnjim radom pokazao i dokazao da može djelovati promičući nacionalnu fotografiju držeći se svjetskih kriterija. A to su mogli postići jer dobro znaju što znači ne spavati na lovorikama, već neprestano raditi i učiti. U Fotoklubu Zagreb nema mladih i starih. Ima samo vrlo dobrih i – malo boljih. I svi zajedno su entuzijasti. Upravo zahvaljujući njihovu entuzijazmu Zagreb i Hrvatska imaju ovakvu međunarodnu izložbu.
Ole Suszkiewicz
Zapisnik sa žiriranja fotografija 32. Zagreb salona
Dobitnici
TROFEJ GRADA ZAGREBA
CITY OF ZAGREB TROPHY Ivana Milić – Ja nisam ja
Hrvatska
GRAND PRIX FOTOKLUBA ZAGREB
GRAND PRIX OF FOTOKLUB ZAGREB
Herman Čater – Waiting for meal, Ready for work, Old man
Slovenija –
NAGRADE I POHVALE FIAP-a za pojedinačne fotografije
FIAP PRIZES AND DIPLOMES
Zlatna plaketa / Gold Medal
Joanna Rybczynska – Stoic calm
Poljska
Srebrna plaketa / Silver Medal
Andrej Potrč – Neverending bridge
Slovenija
Brončana plaketa / Bronze Medal
Zoran Makarović – A land and girl
Hrvatska
Počasna vrpca Fiap-a/ Honorable Mentions FIAP
David Wheeler, FRPS MFIAP – Steaming Grasses
United Kingdom
Matjaž Čater – Symetry
Slovenija
Atanu Das – Frends
Indija
Bernard Gerout – Nelly
Francuska
Maja Šivec
Nagrade za kolekciju / Prizes for the Collection
Zlatna plaketa / Gold Medal
Maja Šivec – Pregnancy I. Pregnancy II. Pregnancy III Pregnancy IV
Slovenija
Srebrna plaketa / Silver Medal
Steva M. Sekerić – Dve kere i … -3627, Sakuljan 2, Seoba -4418, Vasa iz Loka -6238
Srbija
Brončana plaketa / Bronze Medal
Andrzej Borowiec – Landscape I. Landscape II. Landscape III.
Poljska
NAGRADE FOTOKLUBA ZAGREB za pojedinačne fotografije
PHOTO CLUB ZAGREB PRIZES
Zlatna plaketa / Gold Medal
Slobodan Simić – Before Rain
Srbija
Srebrna plaketa / Silver Medal
Darinka Mladenovič – Do posljednjeg daha 1
Slovenija
Guacyr Aranha – Invasao de Privacidade
Brazil
Brončana plaketa / Bronze Medal
Jayanta Shaw – Dog dreams
Indija
Eugeni Komarov – Among rock-5
Ukrajina
Valery Anzilov – Bathing 2
Ukrajina
Diplome / Diplomas
Tourwe Luc, AFIAP – No cash
Belgija
Damir Širola – Goran
Hrvatska
Igor Ivanov – Nails 2
Rusija
Nagrade za kolekciju / Prizes for the Collection
Zlatna plaketa / Gold Medal
Ole Suszkiewicz – Old tunnel, Meeting over, Grafitti painter, I am still here