Stjepan Gulin
49. GORANOVO PROLJEĆE – ZAGREB – LUKOVDOL – RIJEKA
Dobitnik Goranova vijenca 2012. godine ugledni je hrvatski pjesnik Stjepan Gulin, a nagradu Goran za mlade pjesnike dobio je Davor Ivankovac. – obavijestio je javnost i novinare Ivica Prtenjača, predsjednik odbora Goranova proljeća.
Gulinu i Ivankovcu nagrade će biti uručene na središnjoj manifestaciji Goranova proljeća, 21. ožujka u Lukovdolu. Određeno je da će ove godine , a na redu je 49. izdanje ove manifestacije, Goranovo proljeće započeti 20. ožujka zagrebačkim nastupima nagrađenih pjesnika, nastavlja se dodjelom nagrada u Lukovdolu te dvodnevnim programima u Klubu Palach te na riječkom Sveučilištu. Zaključni program Goranova proljeća bit će se 22. ožujka opet uZagrebu – u Studentskom centru.
Žiri je radio u sastavu: Miroslav Mićanović, Olja Savičević Ivančević, Dorta Jagić, Nikola Petković i Marko Pogačar, a njihovo obrazloženje za hrvatskoga pjesnika Stjepana Gulina je ovakvo: – Stjepan Gulin mašina je koja dugo turira. Na prvu knjigu naslov koje sugerira repromaterijal za strojeve, «Kovine» (1978), čitateljska je javnost čekala da danas ovjenčani pjesnik uđe u trideset i petu. Deset je godina tražila izdavača. Druga se knjiga se gotovo toliko godina pisala. Gulin-Mašina je tada, iz sadržajem prepunog lera pjesništva, zakurblavši posljednji krug, ubacila u mediteranski ritam rilkeanskog života: života u kruzima koji se šire. Uslijedilo je osam naslova. Gulin-Mašina je, preživjevši prvobitnu akumulaciju lirskog kapitala koji je pogonio industrijsko razdoblje Kovača stiha, lirskog tribuna epske energije, pretvorila u postindustrijsku tvrtku. Nagomilano znanje postalo je čista proizvodnja. Njezin učinak pak blagostanje čitatelja i uživanje u stihu. Ili anksija, jer ma koliko tih i neprimjetan u životu ovaj šibensko-zagrebački bard bio, njegov je tekst skandal verzija istina o svijetu izgovoren i izgovaran na beskrompomisne načine.
Snaga Gulinove kritike vanliterarne zbilje nesvakidašnje je jaka. A jaka je, jer je tiha. Čitatelju se ne unosi u lice. Svjestan da njegova sloboda prestaje u trenutku kada uđe u prostor slobode drugoga, ovaj pjesnik se čitatelju obraća bezinteresno ga estetski podsjećajući i upozoravajući na užas prezenta koji eto, barem što se nas koji smo za tu i sad zainteresirani, već dulje vrijeme, nestaje. Gulin je zapravo bespoštedni dijagnostičar zbilje. A užas otuđenja i raščovječenja o kojima piše, izvorno ne pripada imaginariju njegova stiha: on pripada svijetu. Istome svijetu kojemu, već toliko godina, jedan od posljednjih patricija stiha s ove bande Mediterana, uredno i strpljivo, bez milosti uzima anamnezu. – stoji u obrazloženju priosudbene komisije, kojega potpisuje Nikola Petković.
Stjepan Gulin rođen je 1943. u Šibeniku. Studirao je pravo na fakultetu u Zagrebu, gdje je i radio u struci. Četiri njegova teksta (Ti minuti sporo teču, Sve ti sritno bilo, Galeb, Funcutica) pjevaju šibenske klape „Šibenik“ i „Maslina“.
Objavio je knjige pjesama: – Kovine, Sveučilišna naklada Liber, Biblioteka Razlog, Zagreb 1978. – Istovjetne pjesme, Školske novine, Zagreb 1987.
– Protutijekovi, Mladost, Zagreb 1988. – Ljubavne pjesme, Ogranak Matice hrvatske Šibenik, 1992. – Riječi, Gradska knjižnica Juraj Šizgorić, Šibenik 1995.
– Mozartissimo, Gradska knjižnica Juraj Šizgorić i Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku, Šibenik 1998. – Nitko ne griješi ako šuti, Naklada MD, Zagreb 2003.
– Svete nesanice, Matica hrvatska, Zagreb 2003. – Katapult, Društvo hrvatskih književnika, Zagreb 2003. – Ne to, Meandar, Zagreb 2005. – Kovine, II izdanje, Naklada Breza, Zagreb 2005. – Kovine, DPKM, 2005. wwww.elektronickeknjige.com – Smokve od soli. Izabrane pjesme. (Izbor i pogovor Krešimir Bagić), Meandar, Zagreb 2009.
Goran Ivankovac
U žiriju za nagradu Goran za mlade pjesnike bili su Andriana Škunca, Slađan Lipovec i Branislav Oblučar. Jednoglasno su odlučili da nagradu dobije Davor Ivankovac, a ujedno su pohvaljeni Filip Žganjer i Darko Šeparović.
Obrazloženje žirija za nagradu Goran za mlade pjesnike 2012. za pjesnički rukopis Freud na Facebooku Davora Ivankovca glasi ovako: – Pjesnički rukopis „Freud na Facebooku“ Davora Ivankovca (1984) odlikuje upečatljiv spoj liričnosti i cinizma. Pjesnički tekst prostor je uranjanja u različite dimenzije zbilje, od one osobne, preko virtualne i književne do neizbježne društvene i povijesne, o čemu se progovara s beskompromisnom žestinom, ali i potrebnom sugestivnošću pjesničkoga jezika. –
Životopis je Davor Ivankovac (Vinkovci, 07. 02. 1984.) originalno sastavio:
Osnovna i srednja škola u Vinkovcima. Filozofski fakultet u Osijeku. Objavljivani mu književno-znanstveni radovi, pjesme i priče, ali osim Zareza više se ne sjeća gdje, što i kada. Živi u šinobusu Vinkovci-Nuštar, Nuštar-Vinkovci. Također i na biciklu.
U svakom slučaju odabirom najboljih kreće se u proljetnu pjesničku svečanost u zanku Ivana Gorana Kovačića, a u glavnim ulogama bit će ove godine Stjepan Gulin i Davor Ivankovac.
Nives Gajodbranski
Akademija-Art