Skip to content

CrOz Festival – Aboridžini

  

Nikica Šarić
nikica_saric@yahoo.com

Australski Aboridžini

Aboridžini jest skupni naziv za domorodačka plemena Australije. Korijen ove riječi je ab origine što znači ‘od početka’ (prebivati na jednom mjestu od pamtivijeka), došla je iz latinskog, i poznata je u frazi Agnus, qui est occisus ab origine mundi koja znači jaganjca, koje će biti ubijeno od početka svijeta.

Jedno neidentificirano pleme s apeninskog poluotoka prvo je dobilo ime Aborigines. Kasnije se riječ internacionalizira, označava prastanovnika neke zemlje ili kontinenta. Danas je to uobičajeni naziv za australske domoroce. Domoroci Australije naseljavaju svoj kontinent najmanje 30,000 godina.

Prema mišljenjima znanstvenika na kontinent su se naselili još u vrijeme posljednjeg ledenog doba. Tada su veliki otoci Nova Gvineja i Borneo bili veći nego danas, a morski prolaz između njih i Australije mnogo uži. Sumnja se da su preci današnjih australskih domorodaca u Australiju došli iz tih područja. Premda današnji Papuanci i susjedni Melanezijci imaju crnu put poput Australaca, fizičke razlike su ipak očite, i na prvi pogled lako ih je razlikovati. Tipovi kulture su također različiti, no oni mogu nastati uslijed različitih klimatsko-geografskih uslova. Jezično se Australci danas klasificiraju u porodicu ‘Australian’.

Domoroci Australije podijeljeni su na više stotina plemena, govorilo se oko 600 jezika. Nekada ih je bilo mnogo više nego danas, mnogi su nestali ili su asimilirani u suvremeno australsko društvo. Svako njihovo pleme govorilo je vlastitim jezikom, a i razne lokalne grupe su vjerojatno razvile posebne dijalekte. Domoroci su bili organizirani po malenim bandama ili porodičnim grupama.

Svaka je imala vođu, obično starijeg iskusnijeg muškarca. Njihove socijalne porodice sastojale od očevog oca i često od njegovog brata ili braće, oni se po njihovom sistemu srodstva također nazivaju ‘očev otac’; njegove žene ili žena; oca; i možda njegove braće (to su ujaci). Otac se u njihovoj terminologiji često naziva ‘djetetov otac’. Vođa ovakve grupe odlučuje gdje će se i kada postaviti logor, odnosno krenuti dalje, i u kojem smjeru. Vođe su trebale dobro poznavati plemenski teritorij, gdje ima vode, gdje se i kada može što uloviti ili pronaći za hranu. Omladina je bila podvrgavana inicijacijama, često veoma zahtjevnim operacijama kao što su subincizija, klitoridektomija, pa čak i odsijecanje jednog testisa. Sva njihova plemena, osim plemena Bad imala su totemske klanove. Klanovi su bili podijeljeni unutar dvije ženidbene klase.

Domoroci se bave lovom i sakupljanjem. Koplje i bumerang bili su njihovo glavno oružje. Obalni domoroci sakupljali su mekušce, kao školjke i rakove. U pustinjskim predjelima hvatali su životinjeptice i razne reptile. Sva lovina koju je lovac uhvatio dijelila se s čitavom grupom. Hrana se pripremala nad otvorenom vatrom. Sakupljanje bilja i sjemenja također je bilo značajno. Poput kalifornijskih plemena, i Aboridžini su znali mljevenjem nekog sjemenja proizvesti brašno.

Neki logori ovih domorodaca znali su imati 6-10 osoba, a bilo ih je čak do 400. Njihove kolibe od kore drveta poznate su pod imenom gunyah. Količina hrane bez sumnje je utjecala na veličinu logora. Svaki dan članovi bande odlaze iz logora u potragu za hranom, da bi se zatim vračali natrag i dijelili je s ostalim članovima. Glavna svečanost poznata je pod imenom corroboree, a glazbala didgeridoo, štapići za udaranje i zvečke. Vjerovali su i u reinkarnaciju. Nakon smrti duša se ponovno vraća na zemlju u obliku neke životinje.

Popis glavnih plemena:

Araba (Arap, Aripa, Ngariba).
Awabakal (Awabakal, Awaba, Awabagal, Lake Macquaire Newcastle, Kuringgai, Ninyowa, Kuri).
Baada (Bad, Bard, Barda, Bardi).
Djakunda (Djakanda, Djaka-nde, Dakundair).
Eora (Eo-ra, Ea-ora, Iora, Yo-ra, Kameraigal, Camera-gal, Cammera, Gweagal, Botany Bay Tribe, Bedia-mangora, Gouia-gul, Wanuwangul, Kadigal).
Iliaura (Iliaura Illiaura, Iljaura, Ilyaura, Ilyowra Illyowra, Illura, Aliawara, Alyawara, Alyawarra, Ilawara , Jaljuwara, Yalyuwara, Alyawarre).
Mandandanji (Mundaeinbura, Mundainbara, Kogai, Cogai, ‘Fishing Net People’).
Tharawal (Darawal, Carawal, Turawal, Thurawal, Thurrawal, Thurrawall, Turuwal, Turuwul, Turrubul, Tutuwull, Ta-ga-ry, Five Islands).
Widjabal (Noowidal, Nowgyujul, Waibra, Ettrick, Watji, Watchee).


Zastava Aboridžina

CrOz – Festival australsko – hrvatskog prijateljstva je neprofitabilan, te će sav prikupljen novac ravnomjerno  biti doniran jednoj od institucija u Hrvatskoj, te australskoj Wirrpanda fondaciji, koja se brine o mladim Aboridžinima. Svi zainteresirani moći će donirati novac putem CrOz web stranice. Na Webu će se bilježiti sva zbivanja vezana uz predstojeći festival, kao i mogućnost volontiranja i sponzoriranja samog Festivala. Dobrodošli su i sponzori iz Hrvatske.

David Wirrpanda Foundation: http://www.dwf.org.au/

Akademija-Art.hr
16.10.2011.