Povodom šezdesete godišnjice od osnutka ULUPUH-a, ULUPUH pod pokroviteljstvom Skupštine Grada Zagreba i predsjednika Skupštine Borisa Šprema dodjeljuje Veliku nagradu ULUPUH-a za životno djelo, Nagradu za najbolju izložbu u 2010. godini te Nagradu za najboljeg mladog umjetnika.
Upravni odbor i Umjetnički savjet ULUPUH-a donio je odluku da se:
Velika nagrada za životno djelo dodijeli Ivanu Antolčiću;
Nagrada za najbolju izložbuu 2010.godini dodjeli izložbi Sto godina hrvatske scenografije i kostimografije 1909. – 2009.;
Nagrada za najboljeg mladog umjetnika dodijeli Luki Jelušiću.
Nagrade će se uručiti na prigodnoj svečanosti u srijedu, 29. prosinca 2010. u 12 sati u Staroj gradskoj vijećniciu Zagrebu (Ulica Sv. Ćirila i Metoda 5).
Pored dodjele nagrada uručiti će se ULUPUH-ovo godišnje priznanje za poseban doprinos ugledu udruge dr.sc. Fedoru Kritovcu, članu ULUPUH-ove Studijske sekcije, za njegovu knjigu OTKRIVANJE GRADA kojom je, na sebi svojstven način, objedinio svoje višedesetljetno istraživanje urbanih fenomena unutar javnih prostora grada Zagreba.
Počasnim članovima ULUPUH-a ove će se godine proglasiti: dr.sc. Ivanka Reberski, povjesničarka umjetnosti i znanstvena savjetnica u mirovini te mr.sc. Mikica Maštrović, voditeljica Grafičke zbirke NSK.
Obrazloženje nagrada:
Velika nagrada za životno djelo
Ivan Antolčić svestrani je umjetnik – scenograf i ilustrator, kipar i medaljer, grafičar i dizajner, crtač i slikar. Rođen je 15.5. 1928. godine u Komarevu. Završio je Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu 1953. Od 1954. do 1955. radio je u HNK-u kao slikar maske, a poslije toga je preuzeo vodstvo scenskog kipara. Od 1965. radi kao slikar i scenski kipar u zagrebačkom HNK-u gdje je umirovljen.
Jedan je od najplodnijih i najnagrađivanijih hrvatskih ilustratora, napose dječjih knjiga. Čak pet puta je za ilustracije dobio nagradu Grigor Vitez (1975., 1980., 1987., 1989. i 1992. godine), tri puta nagradu Ivana Brlić-Mažuranić. Uz to, dobitnik je Zlatnog pera Beograda (1976.) te niza drugih nagrada. Redoviti je suradnik dječjeg lista Radost, povremeno i drugih izdanja Školske knjige, a ilustrira za brojne nakladnike dječju prozu i poeziju kao i one za odrasle.
Radi i reljefe, medalje i plakete, slobodnih oblika i simboličkih sadržaja. U grafici prikazuje drveno graditeljstvo Posavine, etnografske predmete i figuralne prizore. Jedan je od najvećih hrvatskih animalista. Objavio je nekoliko grafičkih mapa. Sedamdesetih godina intenzivno se bavio grafičkim dizajnom kazališnih plakata (koji se nalaze u zbirci Instituta za teatrologiju HAZU). U novije doba slika štafelajne slike često s motivima ptica. Napravio je nekoliko originalnih scenografija za kazalište „Komedija“ u Zagrebu i za Gradsko kazalište lutaka Rijeka 1999. Naslikao je svečani zastor za Kazalište lutaka u Zagrebu 2008. Nobelovca Vladimira Preloga kiparski je portretirao 2008. za Fakultet kemijskog inžinjerstva i tehnologije, a isti je portret izliven u bronci i postavljen na Fakultetu u Pragu. Naslikao je oltarnu sliku sv. Katarine za crkvu u Komarevu.
Antolčić je održao do sada nekoliko desetaka samostalnih izložbi diljem hrvatskih gradova, te mnoge zajedničke, između ostalih, na Biennalu varšavskog plakata, Praški kvadrienale, Biennale ilustracija u Barceloni, Biennale ilustracija u Bratislavi, Biennale ilustratora u Zagrebu… Mnogobrojne izložbe: samostalne, skupne, humanitarne, prodajne, učešća na likovnim kolonijama svrstavaju ovog autora među najangažiranije autore u nas.
Svestrani umjetnik Ivica Antolčić, baš kao što je sa svojih šest desetljeća neumornoga djelovanja iznimno zadužio hrvatsku kulturu, tako je svojom zaraznom vedrinom i životnom radošću oplemenio živote svih onih koji ga svakodnevno susreću.
Član je ULUPUH-a (od 1961. godine) i HDLU-a. Živi i radi u Zagrebu.
(priredila: Branka Hlevnjak)
Nagrada za najbolju izložbuu 2010.godini
Sto godina hrvatske scenografije i kostimografije 1909. – 2009.
Organizator: ULUPUH
Suorganizator: HNK Zagreb
Ovim kompleksnim projektom koji je od 22. prosinca 2009. do 22. siječnja 2010. realiziran u pet izložbenih cjelina obilježena je stogodišnjica struke scenografa i kostimografa. Brojem i značajem predstavljenih autora i izložaka, kao i rasponom vremenskog razdoblja koje obuhvaća, ovaj je projekt prvi takve vrste i najveći do sada u Hrvatskoj. Na izložbama su predstavljena reprezentativna ostvarenja eminentnih hrvatskih scenografa i kostimografa kroz povijest, uz prikaz suvremene kazališne i filmske likovne scene. Na središnjoj izložbi u zagrebačkom Domu HDLU autorice izložbe dr.sc. Ana Lederer i dr.sc. Martina Petranović izabrale su scenografska i kostimografska ostvarenja (u pravilu relevantnih) predstava različitih hrvatskih kazališta, nastojeći iz sto godina povijesti ovih umjetničkih struka odabirati one radove koji u istom prezentiraju i specifičnosti autorskoga stila određenoga scenografa ili kostimografa ali i stil određene kazališne epohe i dostignuća obiju struka. Ovisno o autoru, mjestu i vremenu nastanka predstave odabirani su različiti materijali odnosno mediji scenografskih i kostimografskih ostvarenja – od skica u različitih tehnikama i formatima preko fotografija do TV snimaka – kako bi se i kroz to pokazala raznovrsnost teatarske likovnosti, a važan dio izložbe činile su scenografske makete i kazališni kostimi. Izložba je zamišljena i kao svojevrstan poziv na bavljenje umjetnostima i umjetnicima od kojih mnogi dosada nisu dobili primjerena čitanja u svjetlu povijesti hrvatskoga kazališta i nacionalne kulture, te kao poziv na zaštitu struke. Uz središnju izložbu u Domu HDLU, ovaj se projekt realizirao u još četiri izložbene cjeline: Šetnja kostima (HNK Zagreb-Foaje, 23.12.2009.- 6.1.2010.), Suvremena kazališna i filmska scena (Galerija ULUPUH, 23.12.2009.-15.1.2010.), Izložba monografija (ULUPUH, Preradovićeva 44/I, 22.12.2009.-22.1.2010.), Izložba studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta – modul Kostimografija (Galerija ULUPUH, 19.1.2010.-22.1.2010.). Zadnjeg dana izložbe, 22.1.2010., održan je okrugli stol o aktualnom položaju struke scenografa i kostimografa, uz prisustvo predstavnika struke, redatelja, predstavnika kazališnih institucija te predstavnike medija.
Za izložbu je korištena građa u vlasništvu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Odsjeka za povijest hrvatskog kazališta, Muzeja za umjetnost i obrt, Muzeja grada Rijeka, iz arhiva kazališta, iz privatne zbirke gđe. Marije Šenoe i obitelji Sokolić, te iz privatnih arhiva scenografa i kostimografa.
Projektni tim:
Ivana Bakal, ravnateljica i idejna inicijatorica projekta
dr.sc. Ana Lederer – povijesni dio – stručni suradnik za scenografiju
dr.sc. Martina Petranović -povijesni dio – stručni suradnik za kostimografiju
Tehnički postav izložbe: Miroslav Bašić, Predrag Prpić
Partneri izložbe:MUO, Muzej grada Rijeke, MSU, Mimara, Klovićevi dvori, HDLU, HNK Split, HNK Ivan pl. Zajc Rijeka, HNK Osijek, HNK Varaždin, DK Gavella, GSK Kerempuh,GK Komedija, GD Histrion, GK Trešnja, Kazalište Virovitica, Lutkarsko kazalište Zadar, Lutkarsko kazalište Zagreb, ZKM, HRT
Nagrada za najboljeg mladog umjetnika
Luka Jelušić rođen je 1976. godine u Rijeci. Godine 2004. diplomira na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, studij Uređenja krajobraza. U okviru programa studentske razmjene, 4. godinu studija provodi na Biotehniški fakulteti u Ljubljani. Od 2004. u Rijeci vodi vlastiti studio za uređenje krajobraza.
Umjetnički talent Luke Jelušića prepoznaje se u odabiru biljnog materijala i kompoziciji prilagođenoj pojedinoj lokaciji. Riječ je uglavnom o projektima na malim površinama, ali jedinstvenima po cjelovitom, interdisciplinarnom pristupu u kojem autor potpisuje ne samo oblikovanje vrta ili parka, nego generalni koncept prostora i unikatnu, ručno izvedenu opremu (rasvjeta, ograde, vrata, nadstrešnice…). Svojim radovima Luka Jelušić potvrđuje kako krajobrazna arhitektura nije tek „zelenilo“ nego umjetnički doprinos ostvarenju kvalitetnog, ekološki osviještenog življenja.
Nagrade će uručiti predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba gospodin Boris Šprem.
Godišnja priznanja i proglašenje počasnih članova ULUPUH-a uručiti će predsjednica ULUPUH-a Ivana Bakal.