Skip to content

Upisi u radionice art-terapije

Upisi u radionice art-terapije
Grupne i individualne radionice art-terapije
Voditeljica: Ana Božac

"Slikanje mi uvijek  pomaže pri rezoniranju , i u rješavanju problema.
Izraziti misao ne samo riječju, nego slikom i pokretom, predivan je i čaroban trik.
Umjetnost treba biti put, instrument, ne samo cilj ili produkt.
Umjetnost je predivna odskočnica do:  znanosti, svijesti, znanja, istine, sebe, srži."
Dario Fo

Radionice u ponudi:
1. Grupna radionica integrativne art-terapije (kombinirane tehnike likovne,  glazbene i dramske terapije, terapije pokretom i plesom, te gestalt psihoterapije)
2. Grupna radionica „Kreativni pokret“ (terapija kroz ples i pokret)
3. Osho dinamička meditacija (meditacija u pokretu)
Radionice su namjenjene svim uzrastima: djeci, mladima, odraslima, te ovisno o dobi prilagođene su teme i tehnike
Voditelj:
Ana Božac, umjetnica, prof.psihologije-dipl. psiholog (Filozofski fakultet u Rijeci, 2005, art-terapeut (Universita Roma 3, u Rimu 2009), u edukaciji za gestalt psihoterapeuta u Zagrebu (pri IGW Institutu iz Wurzburga)
Prijave i informacije: e.mail: ana.bozac@gmail.com
Kreativnost –osnovni princip mentalnog zdravlja i osobnog rasta
Kreativnost se može definirati kao kapacitet za postizanje novih rješenja problema. Ona je osnova mentalnog zdravlja. Psihički problemi se javljaju u situacijama kada je osoba "uhvaćena" u nefunkcionalni obrazac ponašanja i ne može ga promijeniti. Da bi se situacija mogla bolje sagledati, treba joj pristupiti sa što više mogućih aspekata. U tu svrhu se psihoterapija služi različitim kreativnim metodama, kao što je izražavanje kroz crtež, glazbu, pokret ili dramu. Kroz eksperiment i igru isprobavaju se različite mogućnosti i situacije i otkrivaju dotad nepoznati osjećaji. Odrasle osobe često kažu kako ne znaju crtati (pjevati/plesati/glumiti). No, treba istaknuti da se kreativna (art) terapija ne bavi umjetničkim talentom. Ona polazi od tvrdnje da svatko zna crtati, bez obzira na to koliko to estetski lijepo ili tehnički pravilno izgledalo jer to nije ni važno. Važno je ono što crtež izražava i sadržava te njegova emocionalna i komunikativna vrijednost. Važniji je proces crtanja od konačnog produkta. Kroz crtanje osoba prenosi unutarnji svijet u vanjski. Za razliku od govora, crtež je trajna zabilješka unutarnjeg procesa i uvijek mu se može iznova vraćati.
Art-terapija: što je to?
Radionice art-terapije integriraju znanja iz likovne,  glazbene i dramske terapije, terapije pokretom i plesom, te gestalt psihoterapije u svrhu upoznavanja sebe i razvitka naših pozitivnih i jakih strana. Za razliku od likovne radionice, u art terapiji kvalificirani art terapeut pomaže klijentu u razumijevanju izraženog materijala, te ga podržava u procesu promjene.
Osnovna tehnika na kojoj se bazira jest samo-osvješćivanje do kojeg se dolazi indirektnim putem, zaobilazeći uvijek na oprezu, otpore kreativnim medijima: crtanjem, slikanjem, modeliranjem gline, pisanjem, dramatiziranjem, plesanjem, glasom i spontanim pokretom koji se povezuje s dahom, emocijama i tjelesnim senzacijama kojim se dopire do  (i na taj način  priznaje i oslobađa)  skrivenih psihičkih procesa: blokada, nerazriješenih konflikata, rana, potisnute ljutnje i krivnje, ali i pozitivnih resursa moći i snage, izvora kreativnosti i radosti.
Za koga?
Ove radionice su za Vas ako želite bolje upoznati sebe, svoje emocije, potisnute sadržaje i izraziti ih slobodno u sigurnom okruženju kroz autentični pokret, glas, sliku, umjetnički, kreativni izraz čime ćete automatski postati zadovoljniji i ispunjeniji.
Ova je metoda za Vas ako želite stupiti u kontakt sa svojim osjećajima, sobom i svojom osobnom moći, skrivenim potencijalima, povećati samopoštovanje, raditi na osobnom razvoju.
Radionice su namijenjena svima Vama koji želite istražiti vlastitu kreativnost i pojačati svijest o sebi i okolini, bilo da imate konkretan problem na kojem žele raditi ili ste zainteresirani za osobni razvoj.

Akademija-Art.hr
19.11.2010.