U mađarskom mjestu Koljnof, u vremenu od 4. do 7. studenoga 2010. godine održani su Drugi Koljnofski književni susreti na kojemu su sudjelovali književnici iz Hrvatske, Mađarske i Austrije.
Bio je ovo nastavak prošlogodišnjega susret članova Društva hrvatskih književnika (DHK) s hrvatskim piscima koji žive u Gradišću na austrijskoj i mađarskoj strani. Domaćin i organizator susreta bio je agilni dr. Franjo Pajrić, predsjednik „Hrvata“, manjinske Udruge gradišćasnskih Hrvata u Koljnofu. Kao pokrovitelj manifestacije koja ima namjeru prerasti u tradiciju javlja se Ferenc Grubić, načelnik općine Koljnof.
Na susretima su nastupili književnici iz Hrvatske, Tomislav Marijan Bilosnić, dobitnik nagrade za poeziju „Tin Ujević“, Đuro Vidmarović, Nenad Piskač, Igor Šipić, Josip Palada, Drago Čondić i Stanko Majdak. Bili su zastupljeni autori standardnog književnog jezika, kao i autori koji pišu na čakavskom i kajkavskom dijalektu. Hrvatskoj delegaciji priključio se i Zoran Bošković, vlasnik nakladničke kuće „Bošković“ iz Splita, izdavač više knjiga s temama iz hrvatske dijaspore.
S Mađarske i Austrijske strane nastupili su pisci Stjepan Blažetin, Branka Blažetin, glavni urednik „Hrvatskog tjednika“ iz Budimpešte, Jurica Černar, Peter Tyran, glavni urednik „Hrvatskih novina“ iz Austrije, dr. Robert Hajszan, urednik „Panonskog ljetopisa“ iz Austrije, dr. Herbert Gassner, te gosp. Ferenc Grubić, načelnik općine Koljnof, gđa. Agnes Sarkozi, ravnateljica škole u Koljnofu i dr. Franjo Pajrić, voditelj programa i Udruge „Hrvati“ u Koljnofu.
S djecom u školi u Velikom Borištofu u Austriji
Uz čitanje svojih književnih uradaka, mahom pjesničke produkcije, književnici su vodili i višesatnu iscrpnu diskusiju o suradnji pisaca iz matične domovine s piscima hrvatske manjine u Mađarskoj i Austriji, te o načinu integracije književnosti u dijaspori u matične književne tokove. Voditelj ovih razgovora bio je Đuro Vidmarović, autor više knjiga o hrvatskoj književnosti u rasuću. Sudionicima je podijeljen i „ Panonski ljetopis 2010.“ kojeg izdaje Panonski institut iz Pinkovca (Güttenbacha) u Austriji, koji je donio i rukovet pjesama iz nagrađene Bilosnićeve zbirke „Molitve“.
Višednevni program i nastup hrvatskih pjesnika iz Hrvatske, Mađarske i Austrije, odvijao se u motelu «Levanda» u Koljnofu, Domu kulture u Koljnofu, te Hrvatskoj samoupravi u Šopronu, Dvojezičnoj novoj srednjoj školi u Velikom Borištofu, prostorijama Literarnog i kulturnog društva u Filežu, župnim prostorijama Malog Borištofa, dok su sudionici posjetili i više drugih mjesta gdje žive gradišćanski Hrvati u Mađarskoj i Austriji.
Književnici uz spomen obilježje pada željezne zavjese