Pero Pavlović: Jedan od najljepših mjeseci u godini
Nekada se govorilo: Veljača – premetača, sada to možemo reći i za travanj
Kada zatravi do koljena, pjesmom se sav u proljeće obuče. Čeznutljiv tren tlapnje osja. Olistan, raspilitan buja. Soči. Smaragdne širi vidike, uzvisuje se miljem. Tako bi mogla glasiti pjesma u prozi posvećena jednom od najljepših mjeseci u godini. Miriše travanj na med i tamjan. Odjenuo se čarolijom boja cvijeća i grimizom mladog zelenja. Pčele, sovice i leptiri razmilili se od cvjetka do cvjetka. Laste su ovog proljeća zakasnile. Domaći vrapci svojim živkanjem svjedoče da ptičji svijet nije zaboravio na radosti života i buđenje prirode. Ljubičice, tratinčice, šumarice, maslačci, kostrijež i jagorčevina u punom su cvatu. Tilovina je uranila s cvatnjom. Kadulja samo što nije otvorila plave očice. Voćke se okitile bjelinom. Azaleja se smije. Bungevilije, glicinije i gerberi prosinuli jarkim bojama. Travanj u svoj ljepoti sja. Kako li ovaj mjesec na hrvatskom nosi lijepo ime – travanj. Po travi koja u ovo doba niče, buja i raste.
Po gregorijanskom kalendaru travanj je četvrti mjesec u godini. Na njemačkom jeziku ovaj mjesec nosi naziv – april, na engleskom – april, na francuskom – avril, na španjolskom – abril, na talijanskom – aprile, na ruskom – aprel’. Po jednoj verziji naziv april (aprilis) dolazi od latinskog glagola aperire što znači otvoriti. Aludira se na otvaranje i buđenje prirode. Po drugoj verziji mjesecu je dano ime u čast Venere, božice ljubavi i ljepote. U rimskom kalendaru travanj je bio drugi mjesec u godini. Što se tiče vremenskih prilika ovaj mjesec je u novije vrijeme postaje dosta nestabilan. Nekada se govorilo: veljača – prometača. Sada to možemo reći i za travanj. Pokazuju li to sadašnje nepogode i povodnji? Opet je u pitanju čovjekov neodgovoran odnos prema prirodi i okolišu. Poremećena je opća cirkulacija zraka u atmosferi. Utjecaj sibirske anticiklone u ovo doba godine na našem području oslabi, dok azorska anticiklona počinje više utjecati na ovo podneblje. Ona donosi vlažni i hladniji zrak koji se zagrijava zbog toplijeg kopna te se penje u visinu i nastaju oblaci koji se mogu razviti u kumulonimbuse koji onda prouzrokuju grmljavine, pljuskove i tuču. Čovjek se neodgovorno odnosi prema prirodi koja onda uzvraća udarac. Kada govorimo o paradoksima u prirodi i društvu nešto slično se događa i u odnosima čovjeka prema čovjeku i čovjek prema Bogu. U današnjem zapadnom svijetu čovjeku je potrebno duhovno ozdravljenje. Čovjek današnjice ne gradi svoju kuću opstanka i bitka na čvrstim temeljima. Nadođu gromovi, oluje, trešnje i druge katastrofe i od te kuće ostane samo velika ruševina.
Planeta Zemlja dana je čovjeku da njome mudro i pametno gospodari. Dan planete Zemlje obilježava se diljem svijeta 22. travnja. Četvrte nedjelje u travnju od 1981. održava se najpoznatiji svjetski maraton u Londonu radi skupljanja novca za humanitarne udruge. Četvrtog četvrtka u travnju u SAD-u obilježava se ”Take Our Daughters And Sons To Work” (Dan kada vodimo svoje kćeri i sinove na posao). Tada roditelji odvode svoju djecu na posao i pokazuju im što ondje rade. Školska godina u Japanu započinje 1. travnja. U mnogim zemljama svijeta 5. travnja obilježava se kao Dan drveća. U SAD-u travanj je proglašen mjesecom američke poezije. Travanj je mjesec fuge u čast Bachova rođendana. Svjetsko dan zdravlja obilježava se 7. travnja. Jedan od najpoznatijih ranokršćanskih mučenika je sveti Juraj koga prizna istočna i zapadna Crkva, njegov blagdan slavi se 23. travnja. Ubijen je za Dioklecijanova progona kršćana. U hrvatskoj pučkoj tradiciji taj dan shvaćen je kao prvi dan proljeća, odnosno kao početak gospodarske godine. Tako se za travanj koristi i naziv jurjevščak. Na Jurjevo bi se stoka izgonila na ispašu te kitila vijencima od cvijeća i raznog bilja. U zapadnoj Hrvatskoj održava se tradicija paljenja jurjevskih krjesova. Poznati su i jurjevski ophodi. Ophodnici (jurjaši, jurjevčani, jurjaki, đurđani) išli su u obilaske seoskih kuća, pjevali su i izvodili razna kola. Za to su dobivali darove: meso, vino, jaja i novac. Često ime u hrvatskom narodu je Jure i razne izvedenice imena.
Počastimo travanj stihovima: ”Travanj/ Trpak ticaj tankoćutja/ Tamjanika tajanstva// Treperi trusi travi/ Til tirkizan/ Tka// Trnac/ Trčak/ Trputac/ Timijan tilovina tratinčica// Trnoružica// Tršljikova trepetljika/ Tirs/ Tihan tren tlapnje”
Izvor: Večernji list, BiH
