Lara Kuš
Dovršena je instalacija fotonaponskog sustava na krovu bečkog stadiona Ernst Happel. Na krovu se sada nalazi 9.300 solarnih ploča koje godišnje mogu proizvesti 3.880 megavatsati električne energije. Spomenuta količina energije odgovara godišnjoj potrošnji 1.100 kućanstava i više je nego što sam stadion potroši.
Stadion bez emisija nekada je bio samo vizija, a danas je sve bliže ostvarenju cilja. Održivost i inovativnost ključni su kriteriji u obnovi sportskih objekata u Beču, a ovaj je sportski objekt pravi primjer toga. Stadion će tako doprinijeti ne samo zaštiti klime, već i zaštiti okoliša u dvomilijunskom gradu čiji je cilj do 2040. godine postići klimatsku neutralnost.



Plan izgradnje jedne od najvećih bečkih solarnih elektrana bio je itekako ambiciozan, a zbog dodatne utakmice između Austrije i Srbije u okviru međunarodnog nogometnog natjecanja Liga nacija, montaža je morala biti dovršena mnogo ranije od planiranog.
Digitalni 3D model stadiona olakšao je planiranje i omogućio preciznu izvedbu. Eliptičan oblik krovišta te njegova mala nosivost predstavljali su poseban izazov za montažu solarnih panela, a valja naglasiti i činjenicu da spomenuto krovište ima status zaštićenog spomenika. Solarni su paneli na visinu od preko 20 metara podizani škarastim dizalicama, potom ručno nošeni na odgovarajuće mjesto i ondje sastavljani. Dodatni izazov za izvedbu ovako preciznih radova, koji su trajali od kraja studenog do početka ožujka, predstavljali su jaki vjetrovi, niske temperature noću i visoka vlaga zbog čega je nerijetko dolazilo do višednevnih prekida radova.
S fotonaponskim sustavom na krovu i geotermalnom energijom ispod obnovljenih terena za treniranje postavljeni su preduvjeti za stadion bez štetnih emisija. U planu su i dizalice topline te spremnici, kao i povezivanje sa susjednim bazenskim kompleksom Stadionbad u kojem će se koristiti višak energije sa stadiona.