Skip to content

NOVI ČLANOVI KERAMEIKONA 2025. – Predstavljanje novoprimljenih članova na izložbi

Nakon natječaja raspisanog u siječnju 2025., odlukom Umjetničkog savjeta KERAMEIKON-a, predstavljamo nove članove Hrvatskog keramičarskog udruženja

Željka Bračko

NOVI REDOVITI ČLANOVI:

Davorka Borić, slikarica i keramičarka

Lea Maravić, interdisciplinarna umjetnica, kiparica i keramičarka

Lucija Leksić, interdisciplinarna umjetnica, kiparica i keramička dizajnerica

Zdravka Kramarić, keramičarka i likovna pedagoginja

NOVI POČASNI ČLANOVI:

Vlasta Jarnjak, keramičarka i dizajnerica

Svebor Vidmar, slikar, grafičar, kustos, pisac, esejist; voditelj Galerije

Vladimir Filakovac, viši stručni suradnik za likovne programe u NS Dubrava

Nove članove Kerameikona može se upoznati na izložbi koja je postavljena  u Kerameikonovoj Galeriji K10 / IZLOZI, u Varaždinu, Kukuljevićeva 10, na kojoj se autori predstavljaju izborom svojih radova.

Izložba se može razgledati do 9.4.2025.

U prilogu: biografije i izbor radova novoprimljenih članova.

Biografije novih članova KERAMEIKONA

REDOVITI ČLANOVI

DAVORKA BORIĆ,keramičarka i slikarica

Po zvanju dipl. oec., Davorka Borić posvetila se i slikarstvu i keramici. Educirala se i svoja likovna znanja usavršila pohađajući niz radionica i tečajeva pod znalačkim mentorskim vodstvima: u Muzeju Brdovec kod A.Laškarin i M.Biljan, u Hrvatskom likovnom društvu Zagreb kod M. Marenić, u „Glinariji“ Zaprešić  na tečaju kod A.Rade, u Udruzi Ivana Perkovca – Šenkovec kod Z.Kramarić, u Atelieru Vilus  na tečaju rakua kod J.Vilus, u HSK Karlovac  na tečaju skulpture kod V.Osojnički te kod Ive Gotovac završivši tečaj rada na lončarskom kolu. Autorica radi uporabne, dekorativne i skulpturalne predmete modelirajući ih ručno, ili na lončarskom kolu. Živi u Zaprešiću.

Samostalne izložbe

2022. Galerija Hrvatskog likovnog društva Zagreb

2023. Gradska knjižnica Ante Kovačića, Zaprešić

Skupne izložbe

2021. Izložbeni salon Hrvatskog likovnog društva Zagreb

2024. Galerija Kulturnog centra Travno

2024. Galerija Hrvatskog likovnog društva Zagreb

2024. Family Mall Zagreb, Exclusive Art Fair (priznanje)

2024. Galerija Prica, POU Samobor, 6.Međunarodni biennale autoportreta

LEA MARAVIĆ,interdisciplinarna umjetnica, kiparica i keramičarka

Lea Maravić trenutačno studira kiparstvo na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. U svom radu koristi brojna iskustva iz zemalja u kojima je, pored Hrvatske, do sada živjela i koje je posjetila: Japan, Velika Britanija, Kanada, Njemačka, Kina…kao i interese koji su je do sada okupirali: IT, dizajn vrtova, joga…. U umjetnosti je zanima interdisciplinarni pristup i nove tehnologije.

Živi na relaciji Rijeka – Zagreb.

LUCIJA LEKŠIĆ,interdisciplinarna umjetnica, kiparica i keramička dizajnerica

       Lucija Lekšić, kiparica i keramička dizajnerica, rođena je 1996. u Rijeci. Završila je kiparstvo na Školi za primijenjenu umjetnost u Rijeci, a svoje obrazovanje nastavila u Ortweinschule HTBVLA (Höhere Technische Bundeslehr- und Versuchsanstalt für Bautechnik und Kunst und Design) u Grazu /Austrija, gdje je uspješno završila Masterclass keramike. Nakon toga dobiva stipendiju Atelierschaumbad u Wiesu, gdje je realizirala samostalnu izložbu. Sudjelovala je na brojnim grupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. U svom radu njeguje suvremeni umjetnički izraz, kojeg karakterizira suvremeni pristup i eksperiment – s materijalima, formom i teksturom, pri čemu istražuje granice kiparstva i keramike. Za nju je proces stvaranja dijalog između fizičkog i metafizičkog, a materijal je medij za istraživanje nevidljivoga, intuitivnoga i konceptualnoga. Intrigira je percepcija međuodnosa dvodimenzionalnoga i trodimenzionalnoga.

          Živi i stvara u Rijeci.

ZDRAVKA KRAMARIĆ,keramičarka i likovna pedagoginja

Zdravka Kramarić rođena je 1974. u Brežicama (Slovenija). Nakon završene XI. gimnazije u Zagrebu, upisuje Filozofski fakultet zagrebačkog Sveučilišta, gdje diplomira kroatistiku i bohemistiku. Živi u Brdovcu, a radi kao profesorica hrvatskoga jezika i književnosti u SŠ Ban Josip Jelačić u Zaprešiću.

Tijekom srednjoškolskih dana završava tečaj keramike kod vrsne keramičarke Mirjane Mlinarić Maleković. Poduku dobiva i od likovnog pedagoga Drage Jančića. Redovito se usavršava na različitim radionicama u organizaciji Hrvatskog saveza učeničkih zadruga, u studiju „Ravitera“ u Samoboru i drugdje.

Članica je Udruge likovnih stvaralaca Zaprešić, Udruge Vladimir Maleković iz Brdovca te Udruge Ivana Perkovca za očuvanje kajkavske ikavice i nematerijalne kulturne baštine iz Šenkovca. Članica je predsjedništva Matice hrvatske – Ogranak Zaprešić, kao i Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva sa sjedištem u Zagrebu.

Svoje radove izlagala je na mnogobrojnim projektima – na skupnim i žiriranim izložbama u Brdovcu i Zaprešiću, kao i na samostalnim izložbama u Muzeju Brdovec i u Gradskoj knjižnici u Zaprešiću.

Osnivačica je Učeničke zadruge Ban u svojoj školi i voditeljica keramičke sekcije, pa svoje dugogodišnje iskustvo u radu s keramikom prenosi na mlađe generacije. Vodi i keramičke radionice s članovima Udruge Ivana Perkovca iz Šenkovca, kao i na manifestaciji Ljeto u Mariji Gorici. Redovito s učenicima izlaže radove na smotrama učeničkih zadruga Republike Hrvatske (četiri godine za redom njihov je keramički proizvod proglašen „naj-proizvodom“ državne smotre), a radionice vodi i s mnogobrojnim domaćim i međunarodnim gostima u svojoj  školi.

Godine 2023. na 16. Trijenalu zagorskoga suvenira osvojila je 2. mjesto za etno-nakit, kao suvenir Hrvatskoga zagorja, pod pokroviteljstvom Muzeja Hrvatskoga zagorja u Donjoj Stubici.

Autorica živi u Brdovcu.

POČASNI ČLANOVI

VLASTA JARNJAK,keramičarka i dizajnerica

Vlasta Jarnjak rođena je 1940. u Skopju (Republika Sjeverna Makedonija). Godine 1955. upisuje Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu, gdje 1959. diplomira keramiku kod profesorice Stelle Skopal i Blanke Dužanec. U Milanu boravi šest mjeseci, 1959/1960., kao gost ilustrator u časopisu “Novus”, ilustrirajući temu hrvatske  etno baštine i crtajući pin-up cipele. Od 1963. do 1964. radi kao modni ilustrator u Jugoslavenskom institutu kože i obuće, crta naslovnice časopisa “Styl” i kreacije ženskih cipela i torbica. Godine 1965. zapošljava se u „Tvornici obuće Frano Gorjup“ i tamo radi do 1972. Članicom ULUPUH-a postaje 1965. godine. Suradnju s Udruženjem modelara i kreatora obuće SFRJ na opremi časopisa “Košuta” započinje 1972. godine. Dizajnira naslovnice i crta vlastite modne kreacije ženskih cipela. Uz to, paralelno se bavi i kreiranjem unikatnog keramičkog nakita. Od 1973. do 1978. zaposlena je u Tvornici obuće “Astra”. U tom razdoblju odlazi na međunarodne kongrese Modeurop-a, a polaže i tečaj modelarstva kod vrsnog učitelja Miroslava Vaha. Godine 1975. postaje glavna i odgovorna urednica časopisa “Košuta”. Na beogradskom sajmu, 1976. godine, drži predavanja o modi u svijetu i dobiva Posebnu Diplomu i Priznanje.  Iduće godine, na 26. Međunarodnom tjednu kože i obuće u Zagrebu osvaja “Zlatnu cipelu Zagreba” za “Astru”, a na Beogradskom sajmu kože i obuće “Zlatnu košutu” i “Zlatni prsten” za isti model. Od 1978. do 1979. godine zaposlena je u “Tvornici dječje obuće Zagreb”. Udruženje kreatora i modelara kožne konfekcije i galanterije SFRJ (UKIM, nekadašnje Udruženjem modelara i kreatora obuće SFRJ) povodom svoje 20. obljetnice dodjeljuje joj “Priznanje za puni doprinos u radu udruženja”, a 1988. godine i “Zahvalnicu za puni doprinos radu UKIM-a”. Na Sajmu kože i obuće u Beogradu osvaja nagrada za dječju cipelicu – prsten “Zlatno lane”. Krajem 1980-ih postaje samostalna umjetnica i posvećuje se oblikovanju unikatnog umjetničkog nakita od keramike te priređuje svoju prvu samostalnu izložbu u Izložbenom salonu Zagrebačke banke u Palmotićevoj ulici u Zagrebu, na kojoj predstavlja nekoliko skupina nakita na temu starih kultura i narodne baštine. Godine 1995. sudjeluje na velikoj putujućoj izložbi „Suvremena keramika u Hrvatskoj“ (inicijatorica: Mirjana Rajković, realizatorica: Marina Baričević), gdje prilikom gostovanja u Lisabonu (Portugal) dobiva priznanje. Prvu nagradu za nakit dobiva 1999. godine na žiriranoj izložbi u Makarskoj. Godine 2000. kreira broš “Ragusa” za Madeleine Albright, a 2003. osvaja drugu nagradu žirija na izložbi “U potrazi za opatijskim suvenirom”. Godine 2017. objavljena joj je monografija u izdanju ULUPUH-a (autorica: Branka Hlevnjak).

Živi i djeluje u Zagrebu.

SVEBOR VIDMAR,slikar, grafičar, kustos, pisac, esejist; voditelj Galerije Vladimir Filakovac, viši stručni suradnik za likovne programe u NS Dubrava

Svebor Vidmar rođen je 1973. godine u Zagrebu. Maturirao je 1992. godine na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, na slikarskom odjelu, u klasi prof. Dušana Maleševića. Godine 1997. dobio je stipendiju u Kulturzentrum BINZ 39, Scuol u Švicarskoj. Diplomirao je 1999. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na nastavničkom odsjeku, slikarski smjer, u klasi prof. Miroslava Šuteja. Iste godine dobio je Nagradu Zagrebačke banke za najbolji diplomski rad. Godine 2000. primljen je u Hrvatsko društvo likovnih umjetnika. Od 2001. do 2005. godine bio je član Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Godine 2008. postao je članom Hrvatske udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti, u Sekciji za ilustraciju, karikaturu, strip, animirani film i primijenjeno slikarstvo. Godine 2013. postao je članom Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade. Godine 2018. dobio je Otkupnu nagradu Gradskog ureda za kulturu grada Zagreba na Petom hrvatskom trijenalu crteža. Izlagao je na više samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Objavljivao je ilustracije u časopisima: Smib, Radost, Zvrk, Zvrkov prvi i drugi razred, Tintilinić i Večernji list. Dosad je objavio više priča za djecu i odrasle, kao i likovnih predgovora. Bavi se grafičkim dizajnom i fotografijom. Od 2006. radi kao viši stručni suradnik-voditelj Galerije Vladimir Filakovac, a od studenoga 2024. kao viši stručni suradnik za likovne programe u Narodnom sveučilištu Dubrava. Živi u Zagrebu.

Predgovori likovnih izložbi (izbor):

2013.

  • Izložba Biljane Knebl „Boje, ljudi, gradovi», Fotoklub Zagreb – predgovor: „Fotografirajući slikarskim umijećem“

2016.

  • Izložba Biljane Knebl „Ulicama kružim“, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Biljana Knebl – suptilna kroničarka velegrada“

2017.

  • Izložba Vinka Šebreka „More mora“, Galerija Muzeja Prigorja – predgovor: «Refleksija neuhvatljive pojavnosti prirode“
  • Izložba Čedomila Grosa „Istra“, Fotogalerija Dubrava – predgovor:  „Fotografike Čedomila Grosa“

2018.

  • Izložba Gorana Žigolića „Aktovi“, Kulturni centar Dubrava – predgovor: „Obrisi      savršenstva“
  • Izložba Vlade Marteka „Grafički opus 1878. – 2017.“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovor: „Crtica o manifestaciji Likovni život Dubrave i umjetniku Vladi Marteku“
  • Izložba “Najfotografija 22. međunarodnog uličnog festivala Cest is d´Best”, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Ususret Najfotografiji 22. međunarodnog uličnog festivala Cest is d’Best 2018“
  • Izložba Darije Bareze ”Silent Places“, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Svjetlosna tišina“
  • Izložba Vladimira Vučinovića „Djeve sa zagrebačkih pročelja“, Fotogalerija  Dubrava – predgovor: „Skrivena ljepota zagrebačkih pročelja“
  • Izložba „50. obljetnica Galerije Vladimir Filakovac – Galerije Dubrava – Galerije mladih (1968. – 2018.)“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovo: „50 godina kontinuiteta

(Galerija mladih – Galerija Dubrava – Galerija Vladimir Filakovac)“

2019.

  • Izložba Darija Raffaellea Oriolija „Mala retrospektiva urbanih motiva“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovor: „Slikar suptilne metafizike grada“
  • Izložba Vinka Šebreka „O konjima i ljudima“, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Svjetlosni galop Vinka Šebreka“
  • Izložba Ivice Kiša „Plakati“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovor: „Kreativna igra slike i riječi Ivice Kiša“
  • Izložba Rikarde Matić i Alenke Tominac „Priča u priči“, Galerija Kontrast – predgovor: „Priča u priči“

2020.

  • Izložba Vande Čižmek „Mala retrospektiva“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovor: „Čarobni vektorski svijet Vande Čižmek“
  • Recenzija monografije Alfreda Freddya Krupe „Mislite!/Think!“
  • Izložba Roberta Budora „Mediteranski ciklus“, Galeriji Vladimir Filakovac –  predgovor: „Obrisi mediteranskog krajolka“

2021.

  • Izložba Karine Sladović „Ekvadorski dnevnik“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovor: „Doživljaj slobode“
  • Izložba „Dubrava u objektivu“, Fotogalerija Dubrava – predgovor: «Dubrava u objektivu»
  • Izložba Krešimire Gojanović „Mala retrospektiva“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovor: „U borbi protiv carstva sjena“
  • Izložba „Deset godina Fotogalerije Dubrava – Izbor iz fundusa Galerije”, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Deset godina postojanja Fotogalerije Dubrava“

2022.

  • Izložba Ljiljane Tršan i Jasenke Smrekar, Galerija Kontrast – predgovor: „Sinergija različitosti“
  • „Deset godina Fotogalerije Dubrava”, monografija, tisak: Denona – predgovor: „Deset godina postojanja Fotogalerije Dubrava“
  • Izložba 9. hrvatski biennale ilustracije, Galerija Klovićevi dvori – predgovor: „Plakat kao umjetničko djelo – izabrani primjeri“
  • Izložba „Dubrava u objektivu 2“, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Dubrava u objektivu 2“
  • Izložba Vesne Šantak „Mala retrospektiva“, Galerija Vladimir Filakovac –  predgovor: „Doba snova Vesne Šantak“

2023.

  • Izložba Ane Radić „Slike i crteži“, Galerija Kontrast – predgovor: „Tiha voda brege dere“
  • Izložba Dalibora Rubida „Bezvremenski krajolik“, Galerija Kontrast – predgovor: „Bezvremenski krajolik Dalibora Rubida“
  • Izložba „Dubrava u objektivu 3“, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Dubrava – mali grad u velikom gradu“
  • Izložba Ive Haramine Milinković „Tumačenje snova“, Galerija Vladimir Filakovac  – predgovor: „Ekspresivna utopija svijeta Ive Haramine Milinković“
  • Izložba Nede Rački i Zvonimira Radičanina, Fotoklub Zagreb – predgovor: „Za tango je potrebno dvoje“

2024.

  • Izložba Dalibora Slavenskog, Galerija Zlati Ajngel, Varaždin – predgovor: „Fotografske halucinacije Dalibora Slavenskog“
  • Izložba Ružice Geceg „Slike i crteži“, Galerija Kontrast – predgovor: „Likovna avantura Ružice Geceg“
  • Izložba Nenada Jalšovca, ”Overcast“, Galerija Vladimir Filakovac – predgovor: „Monokromatske vizure grada u mijeni“
  • Izložba Tetiane Maslyk „Albedo Tetiane Maslyk“, Galerija Kontrast –  predgovor: „Smislenom kreacijom prema željenom rezultatu“
  • Izložba „Dubrava u objektivu 4“, Fotogalerija Dubrava – predgovor: „Dubrava u objektivu 4“

2025.

  • Izložba Marca Antonija Cinottija i učenika Obrtničke i industrijske graditeljske škole u Zagrebu, Galerija Kontrast – predgovor: “Paralelni svjetovi Marca Antonija Cinottija i njegovih učenika iz Obrtničke i industrijske graditeljske škole u Zagrebu”

Davorka Borić, Korida, skulpturalna kompozicija
Davorka Borić, Korida, skulpturalna kompozicija
Lea Maravić, Ceramicscapes - Teče i ključa, mozaična keramička ploča, reljefirana
Lea Maravić, Ceramicscapes - Teče i ključa, mozaična keramička ploča, reljefirana
Lucija Lekšić, Opozit, reljef
Lucija Lekšić, Opozit, reljef
Svebor Vidmar - portret
Svebor Vidmar - portret
Vlasta Jarnjak, umjetnički nakit, keramika (1)
Vlasta Jarnjak, umjetnički nakit, keramika (1)
Vlasta Jarnjak, umjetnički nakit, keramika (2)
Vlasta Jarnjak, umjetnički nakit, keramika (2)
Zdravka Kramarić, Kamilica, keramička ploča
Zdravka Kramarić, Kamilica, keramička ploča