Na stranici Akademije Art pročitao sam članak o Miroslavu Vajdiću i kao ljubitelj fotografije ostao sam ugodno iznenađen i zaintrigiran te malo istražio i našao puno više od napisanog u članku
Posebno me iznenadio prilog u Time Out magazinu (https://www.timeout.com/croatia/art/a-view-from-croatia-miroslav-vajdic) koji je napisao Marc Rowlands. Tme out je ogroman magazin koji globalno prati 333 grada u 59 zemalja i velikim dijelom pokriva kulturu i kulturna događanja. Ispada da su informiraniji o jednom Hrvatu od hrvatskih medija, svaka čast izuzecima kao što je Vaša stranica.
Miroslav Vajdić više od 20 godina kontinuirano radi na dokumentiranju promjena u vizuri grada Zagreba te njegove fotografije predstavljaju vrijedan dio povijesti grada i mislim da je to jedini fotograf koji kontinuirano prati takve promjene. Na primjer dokumentirao je rušenje Motela Plitvice, tvornicu Kamensko od izvornog stanja do današnjih novih zgrada, izgradnju Muzičke akademije te još mnogo toga.
Posebno fasciniraju albumi fotografirani sa krovova i terasa grada Zagreba koje sam našao na https://sites.google.com/view/zagrebfromabove/home vrlo smisleno fotografirani dijelovi grada i to će biti vrijedni dokumenti kroz koje će se u budućnosti vidjeti promjene u vizuri grada.
Osim toga vrijedno dokumentira našu kulturnu i prirodnu baštinu što se dijelom može vidjeti na https://sites.google.com/view/castles/home/castles to su linkovi koje sam našao na njegovoj stranici.
Uistinu fascinantan opus iz kojeg se vidi da je zaslužniji za propagiranje kulturnih i prirodnih ljepota Hrvatske “od kompletne turističke zajednice”. Kako je sudjelovao i pobjeđivao u foto natječajima Wikipedije (Wiki loves earth, Wiki loves monuments) njegove fotografije dostupne su za javno objavljivanje te se nalaze se u stotinama pa i tisućama web stranica diljem cijelog svijeta ilustrirajući članke o Hrvatskoj.
I sve to uporno i samozatajno iako ispada da je u svijetu vrlo poznat i cijenjen, a u Hrvatskoj nitko nema spoznaje da postoji jedan takav fotograf s ogromnim i vrijednim dokumentarističkim opusom.
Gotovo je nevjerojatno i predugo za nabrajati koliko je truda i rada tu uloženo pa čak devastacija i propadanje industrijskih i vojnih objekata. Najtoplije zahvaljujem Vašoj stranici što mi je probudila zanimanje za Miroslava Vajdića. I.G.
