Finissage izložbe 29. Slavonski biennale obilježio je cijelu veljaču uz pripremljen i organiziran program. Do kraja mjeseca održat će se još dvije radionice i jedno stručno vodstvo koje će obuhvatiti sve tri lokacije na kojima je izložba postavljena
Kasja Vukić
RADIONICA: Izrada voštanih pastela
Voditeljica radionice: Nataša Takač
Radionica izrade voštanih pastela, Nataše Takač, jedne od sudionica izložbene manifestacije 29. Slavonski biennale održat će se u srijedu 26. veljače u prostoru Kulturnog Centra Osijek, Kneza Trpimira 2/a, od 18 – 20h.


O voditeljici radionice:
Nataša Takač rođena je 14. 3. 2000. godine u Beogradu, Republika Srbija. Odrasla je u Osijeku gdje je završila srednjoškolsku stručnu spremu te gdje trenutno i studira. Pohađala je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna na kojoj je 2018. godine stekla zvanje slikarske dizajnerice. 2022. godine diplomira na preddiplomskom studiju Likovne kulture na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Trenutno je studentica druge godine diplomskog studija Vizualnih umjetnosti, odsjeka za Vizualne i medijske umjetnosti na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Nagrađena je dekaničinom nagradom za uspjeh i doprinos umjetničkom polju za preddiplomski studij Likovne kulture 2022. te 2024. za diplomski studij Vizualna umjetnost. Na završnoj izložbi AUKOS 2023. nagrađena je nagradom Odsjeka za vizualne i medijske umjetnosti za seriju naziva ‘Slojevi’ te na istoj izložbi 2024. godine osvaja nagradu za radove ‘13.83’ i ‘Metamorfoza’. Imala je priliku izlagati na nekoliko domaćih i međunarodnih skupnih i samostalnih izložbi. Članica je Hrvatskog Društva Likovnih Umjetnika Istok te se aktivno bavi radionicama i projektima u području vizualnih umjetnosti.
O radionici:
Na radionici će se izrađivati voštane pastele od pčelinjeg voska i uljanih boja. Proces je relativno brz i čist te će kroz njega polaznici imati slobodu stvaranja svojih pastela. Polaznici će odrediti boje po želji, a uz to će moći i regulirati pigmentiranost i tvrdoću pastele. Proces izrade voštanih pastela ne uključuje štetne materijale stoga je idealan predmet za radionicu – kako za djecu, tako i za odrasle. Kako proces zahtjeva tekući (zagrijani) vosak, polaznici bi po svoje pastele mogli doći sutradan – nakon što su se u potpunosti ohladile i očvrsnule.
RADIONICA: Izrada diorame
Voditelj radionice: Josip Pratnemer
Radionica izrade diorame Josipa Pratnemera, jednog od sudionika izložbene manifestacije 29. Slavonski biennale održat će se u četvrtak 27. veljače u prostoru Gradske Galerije Osijek- Galerija Waldinger, Fakultetska 4, od 18 – 20h.
O voditelju radionice:
Josip Pratnemer rođen je 1996. godine u Osijeku. 2020. godine završio je preddiplomski studij Likovna kultura na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Iste godine upisuje diplomski studij Likovna kultura, modul kiparstvo na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Godine 2018. dobiva Erasmus stipendiju te provodi jedan semestar na poljskoj akademiji – Akademia sztuk pięknych w Gdańsku u Gdańsku. Godine 2021. dobiva drugu Erasmus stipendiju te provodi jedan semester na rumunjskoj akademiji – Universitatea de artă și design din Cluj-Napoca u Cluj-Napoci. Godine 2023. dobiva treću Erasmus stipendiju te semestar provodi na Escola Superior de Media Artes e Design u Portu, Portugal. Godine 2021. dobiva nagradu Odsjeka na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku za najbolji umjetnički rad. Od 2021. godine je član Hrvatskog društva likovnih umjetnosti Osijek. Do sada je izlagao na nekoliko skupnih izložbi, jednoj samostalnoj te sudjelovao na brojnim radionicama.
O radionici:
Radionica nudi sudionicima priliku da istraže umjetnost minijature te izrade vlastitu dioramu. Na ovoj radionici polaznici će izrađivati male scene koristeći različite materijale i tehnike poput crtanja, slikanja, kolažiranja, maketarstva i slično. Kroz proces slaganja slojeva i izrade minijatura, konstruiranja prostora i oblikovanja detalja, istraživat će kompoziciju i načine prikazivanja prizora u minijaturnom formatu. Radionica potiče kreativno promišljanje, eksperimentiranje s teksturama, oblicima i bojama te razvoj osjećaja za prostor i perspektivu.
Tijekom radionice, voditelj će usmjeravati proces te proširivati ili usmjeravati ideje polaznika prema konkretnom ostvarenju radova. Na kraju, sudionici će imati jedinstvenu minijaturnu scenu koju mogu ponijeti sa sobom kao uspomenu ili inspiraciju za daljnji rad.
- Sudionici će se moći prijaviti putem google obrasca na obje radionice (za svaku radionicu zaseban google obrazac) koji će biti na facebook stranici Muzeja likovnih umjetnosti.
- Ulaz na radionice se ne naplaćuje!
Posljednji dan kada će posjetitelji moći pogledati izložbu bit će 28. veljače. Muzejska savjetnica i kustosica izložbe, Valentina Radoš, održat će stručno vodstvo za građanstvo u 18h počevši od Kulturnog centra te se laganom šetnjom uputiti do Kapucinske ulice te Gradske Galerije Osijek- Galerije Waldinger (trajanje vodstva cca 120 minuta).