Finnisage izložbe 29. Slavonski biennale trajat će cijelu veljaču uz pripremljen i organiziran program po danima. Održavat će se radionice i predavanja uz stručna vodstva za građanstvo
Katica Runje
Prva na programu bit će radionica koju će održati Valentina Stantić Koić, muzejska knjižničarka u četvrtak 6. veljače, naziva: Glasovi nevidljivih u književnosti. Radionica će biti književno stvaralački odgovor na izložbu 29. slavonski biennale: Institut nevidljivog – prostori percepcije, s naglaskom na istraživanje glasova, priča i perspektiva koje su „nevidljive“ u društvenom, povijesnom ili osobnom kontekstu. Rad Julija Knifera, osobito njegovi meandri koji kroz ponavljanje ispituju granice između vidljivog i nevidljivog, poslužit će kao ključna inspiracija. Sudionici će istraživati teme poput ponavljanja unutarnjih misli, rutine i emocionalne zarobljenosti, koristeći minimalističke književne tehnike za izražavanje snažnih poruka s malo riječi. Cilj ove radionice bitće navesti sudionike na promišljanje o nevidljivim aspektima umjetnosti i književnosti s fokusom na stvaranju kratkih književnih tekstova koji se oslanjaju na ideje apstrakcije, skrivenih značenja i onoga što nije fizički prisutno, ali ima snažnu emotivnu ili simboličku vrijednost.
Muzej likovnih umjetnosti, Osijek
MJESEC FINNISAGE-A
29. SLAVONSKI BIENNALE:
Institut nevidljivog – prostori percepcije
Kustosica izložbe: Valentina Radoš, muzejska savjetnica MLU
Radionica će se održati u prostoru Gradske Galerije Osijek – Galerija Waldinger od 18 – 20h.
Sudionici će se moći prijaviti putem facebook stranice Muzeja likovnih umjetnosti te na mail adresu: valentina.stantic@mlu.hr




Drugo na programu bit će predavanje Janke Vukmir, povjesničarke umjetnosti, kustosice i likovne kritičarke iz Zagreba te suosnivačice i predsjednice Instituta za suvremenu umjetnost, naziva: Nevidljivi Kniferi u petak 7. veljače. Predavanje Nevidljivi Knifer ukazuje na činjenicu da je Julije Knifer, jedan od najčešće spominjanih hrvatskih umjetnika, jedan od onih umjetnika čije je radove teško naći u stalnim postavima muzejskih ili galerijskih prostora. Istodobno, istraživanje njegovog velikog i preko pedeset godina stvaranog opusa, premda obrađivano, daleko je od dovršenog, i napreduje vrlo polagano. Tijekom 2024. godine, koja je obilježila 100 godišnjicu Kniferovog rođenja i 20 godišnjicu njegove smrti, organizirani su međunarodna konferencija Knifer 100, i izložba Julije Knifer: iz zbirki MSU, u suradnji Instituta za suvremenu umjetnost i Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu te više izložbi u galerijama u Europi i SAD-u. Projekt istraživanja i transkripcije Kniferovih dnevnika, koje je pisao od 1955., pa sve do svoje smrti 2004. godine, koji su velikom većinom još uvijek nepročitani, a o kojemu će govoriti predavanje, korak po korak otkriva metode i procese Kniferovog rada, njegova razmišljanja te razne do sada nepoznate detalje kojima nam pomaže razumjeti svoj rad i djela, a ponekad i život. 29. Slavonski biennale, koji je još uvijek u tijeku do kraja veljače 2025.,naslovljen Institut nevidljivog, oslanja se na značenja koja učimo iz Kniferovog rada, na procesuiranje i materijalizaciju apsurda.
Predavanje će se održati u prostoru Gradske Galerije Osijek – Galerija Waldinger u 19h.
Sudionici će se moći prijaviti putem google obrasca koji će biti pravovremeno postavljen na facebook stranici Muzeja likovnih umjetnosti.
U četvrtak 13.veljače bitI će organizirano vodstvo za građane u 19h u prostoru privremenog izlagačkog prostora Muzeja likovnih umjetnosti u Kapucinskoj 36.
U tjednu zatvaranja biennale-a od utorka 25. veljače do petka 28. veljače organizirane su dvije radionice te stručno vodstvo.
Prvu radionicu u srijedu 26. veljače vodit će Nataša Takač, jedna od sudionica izložbene manifestacije 29. Slavonski biennale. Na radionici će se izrađivati voštane pastele od pčelinjeg voska i uljanih boja.
Proces je relativno brz i čist te će kroz njega polaznici imati slobodu stvaranja svojih pastela. Polaznici će odrediti boje po želji, a uz to će moći i regulirati pigmentiranost i tvrdoću pastele. Proces izrade voštanih pastela ne uključuje štetne materijale stoga je idealan predmet za radionicu – kako za djecu, tako i za odrasle. Kako proces zahtjeva tekući (zagrijani) vosak, polaznici bi po svoje pastele mogli doći sutradan – nakon što su se u potpunosti ohladile i očvrsnule.
Radionica će se održati u prostoru Kulturnog centra Osijek od 18 – 20h.
Sudionici će se moći prijaviti putem google obrasca koji će biti pravovremeno postavljen na facebook stranici Muzeja likovnih umjetnosti.
Radionica Josipa Pratnemera, jednog od sudionika izložbene manifestacije 29. slavonski biennale održati će se u četvrtak 27. veljače te nosi naziv: Radionica izrade diorame. Radionica nudi sudionicima priliku da istraže umjetnost minijature te izrade vlastitu dioramu. Na ovoj radionici polaznici će izrađivati male scene koristeći različite materijale i tehnike poput crtanja, slikanja, kolažiranja, maketarstva i slično. Kroz proces slaganja slojeva i izrade minijatura, konstruiranja prostora i oblikovanja detalja, istraživat će kompoziciju i načine prikazivanja prizora u minijaturnom formatu. Radionica potiče kreativno promišljanje, eksperimentiranje s teksturama, oblicima i bojama te razvoj osjećaja za prostor i perspektivu. Tijekom radionice, voditelj će usmjeravati proces te proširivati ili usmjeravati ideje polaznika prema konkretnom ostvarenu radova. Na kraju, sudionici će imati jedinstvenu minijaturnu scenu koju mogu ponijeti sa sobom kao uspomenu ili inspiraciju za daljnji rad.
Radionica će se održati u prostoru Gradske Galerije Osijek – Galerija Waldinger od 18 – 20h.
Sudionici će se moći prijaviti putem google obrasca koji će biti pravovremeno postavljen na facebook stranici Muzeja likovnih umjetnosti.
Posljednji dan kada će posjetitelji moći pogledati izložbu bit će 28. veljače. Muzejska savjetnica i kustosica izložbe, Valentina Radoš, održat će stručno vodstvo za građanstvo u 18 h počevši od Kulturnog centra te se laganom šetnjom uputiti do Kapucinske ulice te Gradske Galerije Osijek- Galerije Waldinger (trajanje vodstva cca 120 minuta).
Muzejska savjetnica:
Valentina Radoš, kustosica izložbe
valentina.rados@mlu.hr
031/ 251-284
091/ 522-1416
Odnosi s javnošću:
Kasja Vukić
kasja.vukic@mlu.hr
031/251-283
099/300-0220
Marketing i promidžba:
Katica Kaniža
katica.kaniza@mlu.hr
031/251-283
091/183-9209