Spajam fizičko i mentalno, vanjsko i unutarnje stanje u žensko biće
Katica Runje
U sklopu performativnog programa projekta „Vidljive“ u subotu, 11. 1. u Kulturnom centru u Osijeku održat će se izvedba umjetnice Nikoline Komljenović pod nazivom „Objekt u subjekt prelazi #kralježnica“, praizvedena 2015. godine u Zagrebačkom plesnom centru. U središtu izvedbe, koju Komljenović godinama kontinuirano gradi i razvija, je tijelo s fokusom na preispitivanje njegovih (ne)mogućnosti te granica boli.
„Objekt – žensko tijelo u prostoru – Moje Tijelo – izvodi naizgled jednostavne radnje koje su za to specifično tijelo izrazito bolne. Rastavljam ga kroz izolaciju općih, prepoznatljivih pokreta i istražujem dijelove pojedinačno. Idem kroz svoje granice boli. Svaki dio tijela najprije tretiram kao jedan sloj, a zatim slojeve spajam rekonstruirajući cjelinu ljudskog, mog, ženskog tijela što postaje način za redefiniranje iskustva boli kao aktivističkog i self-care impulsa.
Subota, 11. 1. 2025. u 19 sati
Kulturni centar Osijek
Autorica: Nikolina Komljenović u suradnji s Miodragom Gladovićem i Marinom Frankola
Spajam fizičko i mentalno, vanjsko i unutarnje stanje u žensko biće. Odvajam se od norme tijela s ograničenim mogućnostima ka tijelu iznenađujućih mogućnosti. Kako je tijelo prostor u kojem se ostvaruje društvena moć i kontrola, ja preuzimam moć i kontrolu za svoje tijelo, nad svojim tijelom čime preispitujem složenost odnosa između tijela, kulture i društva. Skolioza, kao moj zdravstveni problem, postaje točka otpora i izazova, a ne prepreka.“
Nikolina Komljenović je koreografkinja, suvremena plesačica i zračna akrobatkinja, performerica i izvedbena umjetnica koja se bavi prisutnošću i multipliciranjem intro(impro)spekcija kroz medij performansa. Autorskim se radom bavi od 2005. godine, kada je koreografirala i plesala u performansima i predstavama “Idem!” festival alternativnog kazališta, gostovanje u Sisku; “59 jutra, 59 početaka, 59 izdaja” rezidencija u Sisku; “Here’s to now” izvedenom na zadarskom festivalu Monoplay te u HNK Varaždin. Godine 2006. sudjeluje u osnivanju Kazališta Aruša, svojevrsnog izvedbenog laboratorija koji se bavi istraživanjem jedne predstave s istom temom. Temom koja je strukturalno i izvedbeno uvijek drukčija i eksperimentira s totalnim kazalištem tijela. S Kazalištem Aruša osvojila je brojne nagrade za najbolju predstavu u cjelini (33. Susretu kazališnih amatera Zagreba, 13. Festivala zagrebačkih kazališnih amatera, Festival studentskog kazališta ‘Megafon’ u Bochumu(DE)). U nizu kazališnih produkcija u Hrvatskoj i inozemstvu radila je kao akrobatkinja, plesačica, glumica, žonglerka i koreografkinja. Godine 2010. osnovala je udrugu S.vila s kojom koreografira i izvodi predstave, performanse te komercijalne evente. U istoj se bavi pedagoškim radom na raznim događanjima i edukativnim projektima. Cirkuskim vještinama bavi se od 2002. godine vježbajući žongliranje, akrobalans, štule, klauna te zračne akrobacije. U području likovnih djelatnosti izvela je instalacije “Plakatiranje poezije” i “Gaženje poezije” u Studentskom centru u Zagrebu te performans “Ispadanje” izvedeno u sklopu konceptualnog interdisciplinarnog umjetničkog projekta “Pomicanje” u galeriji Kortil, Rijeka. Kreativna direktorica Udruge Eksperimentalne Slobodne Scene (ekscena) te članica međunarodne umjetničke platforme Bacači sjenki.
*Međuinstitucionalni projekt i izložba „Vidljive“ je nastao u suradnji Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb, Muzeja likovnih umjetnosti Osijek, Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, Umjetničke galerije Dubrovnik i Galerije umjetnina u Splitu. Ovim se projektom i izložbom daje pregled recentnog stvaralaštva umjetnica kako bi se osvijestila nužnost za ravnopravnom vidljivošću i zastupljenošću autorica u muzejskim kolekcijama i programskim realizacijama. Produkcija autorica obuhvaća širok raspon tema i senzibiliteta te nedvojbeno zaslužuje veću vidljivost i pozornost stručne i šire javnosti. Međuinstitucionalni projekt i izložba Vidljive predstavlja više od devedeset autorica, a plod je istraživanja zastupljenosti umjetnica u umjetničkim zbirkama muzejskih institucija. Ujedno predstavlja određene aspekte i mapiranje suvremene umjetničke prakse autorica u Hrvatskoj. Projektom želimo ukazati na suvremenu likovnu produkciju autorica koja je visokih dometa, ali slabo vidljiva.
Kroz tematske cjeline izložba, uz radove iz fundusa, predstavlja i suvremenu umjetničku produkciju autorica koje su se kroz svoj umjetnički rad kvalitetom visoko pozicionirale na umjetničkoj sceni, ali ne i u fundusima muzejskih zbirki. Fokus istraživanja ovoga projekta je na umjetničkoj produkciji nakon devedesetih (tzv. tranzicijska generacija), od vremena kada promjenu paradigme u umjetnosti prate smjena ideologija, tranzicije i socio-politička previranja. Navedene društvene promjene uvelike su utjecale na vidljivost umjetničkih produkcija autorica koje su ostvarile radove visoke umjetničke kvalitete, ali okolnosti (rat, geopolitičke promjene, migracije) su na neki način njihovu produkciju stavile na margine vidljivosti što je utjecalo i na muzejske otkupe, kao i na njihovu nedostatnu kritičku i teorijsku vidljivost.