Prema podacima sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnim i nekomercijalnim objektima te nautičkom charteru (sustav eCrew), u Hrvatskoj je tijekom 2024. godine ostvareno više od 21,3 milijuna dolazaka i više od 108,7 milijuna noćenja, što je odnosu na 2023. rast od 4 posto u dolascima i 1 posto u noćenjima. Od toga je na Jadranu ostvareno 103,3 milijuna noćenja, što je 1 posto više nego 2023., na kontinentu je ostvareno 2,7 milijuna noćenja, što predstavlja rast od 5 posto, dok je u gradu Zagrebu također ostvareno 2,7 milijuna noćenja, što je rast od 6 posto u odnosu na 2023.
Pripremio: Tomislav Radić
„Svim ostvarenim turističkim rezultatima u 2024. godini, uključujući i financijske pokazatelje, možemo biti jako zadovoljni, jer po svim parametrima smo ostvarili još jednu rekordnu godinu. Ono što nas posebno veseli je što smo najizraženiji rast napravili upravo u pred i posezoni te time potvrdili kako postajemo destinacija cjelogodišnjeg turizma. Tako smo u predsezoni, odnosno od 1. siječnja do 31. svibnja ostvarili 11% više dolazaka i 12,5% više noćenja dok smo od 1. listopada do 31. prosinca ostvarili 10,3% više dolazaka i 9,7% više noćenja. Važni reformski procesi koje provodimo te snažna financijska podrška Vlade Republike Hrvatske ulaganju u javni i privatni turistički sektor temelj su za nastavak uspješnosti i konkurentnosti hrvatskog turizma te s tim aktivnostima nastavljamo i u ovoj godini“, rekao je ministar turizma i sporta Tonči Glavina te naglasio kako će u 2025. poseban fokus turista prilikom biranja odredišta za odmor biti odnos cijene i kvalitete i zato je jako važno da svi turistički dionici racionalno formiraju cijene usluga odnosno, kako je već više puta naglasio, a što su potvrdili i pokazatelji s naših emitivnih tržišta uoči ove godine, turisti će ponajprije tražiti vrijednost za novac i na taj način je bitno formirati ponudu.
Gledano prema županijama najviše je noćenja tijekom prošle godine ostvareno u Istri (30 milijuna noćenja), a zatim slijede Splitsko-dalmatinska županija (20,7 milijuna noćenja), Kvarner (18,2 milijuna noćenja), Zadarska (15,4 milijuna noćenja), Dubrovačko-neretvanska (9,1 milijun noćenja), Šibensko-kninska (6,6 milijuna noćenja) i Ličko-senjska županija (3,4 milijuna noćenja), dok je gledano prema odredištima najviše noćenja tijekom 2024. ostvareno u Dubrovniku, Rovinju, Splitu, Poreču i Umagu.
„Hrvatski je turizam u 2024. ostvario odličan rezultat i to unatoč vrlo zahtjevnim tržišnim okolnostima. Potvrda je to snage i prepoznatljivosti hrvatskog turističkog brenda, ali i predanosti hrvatskih turističkih djelatnika kojima se i ovom prilikom zahvaljujem na iznimnom doprinosu u ostvarenju ovih rezultata. Pred nama je nova godina koja sa sobom donosi nove izazove, industriju putovanja će ponajprije obilježiti cjenovna konkurentnost, sigurnost destinacija i održivost turizma. To su segmenti kojima ćemo morati dati posebnu pozornost ako želimo nastavak pozitivnih trendova te daljnji rast prometa s posebnim naglaskom na razdoblja pred i posezone, kao i na kontinentu naše zemlje“, rekao je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, naglasivši kako je hrvatski turizam ostvario odlične rezultate i tijekom posljednjeg mjeseca u godini.
U Hrvatskoj je u prosincu ostvareno 416 tisuća dolazaka i 992 tisuće noćenja, što u odnosu na prosinac 2023. predstavlja rast od 4 posto u dolascima i noćenjima. Posebno dobri rezultati su ostvareni u vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana, odnosno u razdoblju od 24. prosinca do 1. siječnja tijekom kojeg je u Hrvatskoj ostvareno 169 tisuća dolazaka i više od 467 tisuća noćenja, što je u odnosu na isto prethodno razdoblje rast od 8 posto u dolascima i 2 posto u noćenjima. Pritom je najviše noćenja ostvareno u Zagrebu, Opatiji, Poreču, Dubrovniku i Splitu, a gledano prema vrsti smještaja u hotelima (251 tisuća noćenja) i objektima u domaćinstvu (108 tisuća noćenja).
Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB) u devet mjeseci 2024. godine, prihodi stranih turista iznosili su 13 milijardi i 188,7 milijuna eura što je rast od 1,7 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. godine, odnosno prihodovano je 224 milijuna eura više.
Prema podacima Porezne uprave u 2024. godini u djelatnostima vezanim za turizam fiskalizirano je računa u vrijednosti 7 milijardi i 299 milijuna eura, odnosno 11,5% više nego u istom razdoblju 2023. godine. U tom razdoblju je u tim djelatnostima izdano 431 milijun računa, odnosno 5% više nego u istom razdoblju protekle godine.
U 2024. godini na dionicama autocesta pod upravljanjem HAC-a ostvaren je promet od 76.528.869 vozila i naplaćena cestarina u iznosu 496.914.295,28 eura što je povećanje prometa od 8% u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a naplaćena cestarina veća je za 13%.
U pomorskom prometu, prema informacijama Jadrolinija u 2024. godini prevezla je 12,6 milijuna putnika i 3,7 milijuna vozila, čime su dosegnute nove rekordne brojke. Također, sve zračne luke u 2024. godini imale su rast prometa, pa je tako zračna luka Franjo Tuđman 1. prosinca dočekala četiri milijuntog putnika, što je prvi puta u povijesti da je ta zračna luka ostvarila ovoliki promet, dok je ZL Zadar milijuntog putnika ove godine dočekala 10. kolovoza, odnosno mjesec dana ranije nego prošle godine, a već s posljednjim danom kolovoza ostvarila je ukupni promet iz 2023. godine.