GRAD ZADAR PROSLAVIO SVOJ ROĐENDAN OTVARANJEM 18. INTERKULTURALNE ART PROMOCIJE – ZADAR 2024.
Božo Rupčić Boško
Zaokupljeni borbom za egzistenciju i okruženi svakodnevnom banalnošću ali i zabrinuti nailaskom tmurnih oblaka koji su se ponovno nadvijaju nad globalno čovječanstvo, zatečeni smo događajima i/ili ponašanjima u kojima mržnja, neosjetljivost za patnje drugih, ljudska glupost, pohlepa ili mana, nažalost postaju vrijednost i vrlina. Postajemo svjedoci, a istovremeno i neposredne žrtve životnih okolnosti i vremena u kojima se zanemaruje humanost, tolerantnost, kreativnost, rad i poštenje, a potencira jednoobraznost pogleda, stavova i mišljenja. Jednom riječju živimo u okolnostima u kojima se potiskuje tolerantnost prema svemu što je različito od nas i time negira nasušna ljudska, civilizacijska i socijalna potreba za mirom, snošljivošću i zajedništvom, a osobito potreba za prihvaćanjem različitosti bilo koje vrste. Svjedoci smo da, nažalost, u prvi plan izbijaju ponašanja, aktivnosti i osobine koje bi čovjeku, zajednici i ljudskoj civilizaciji trebale odavno biti prevaziđene, strane i odbojne, da pojedinci i centri moći zdravom razumu, humanizmu i etici ponovo suprotstavljaju tezu da povijest „ nije učiteljica života“ te zamjenjuju teze u kojima zlo postaje dobro. U takovim kaotičnim okolnostima i vremenima poremećenih sustava vrijednosti najčešće nismo u stanju prepoznati i u vremenu zaustaviti trenutak u kojem se nešto , iako malo, nepretenciozno i skromno pred našim očima rađa, ostvaruje i pretvara u nešto trajno i vrijedno naše pažnje, pa i našeg divljenja.
Da se to ne dogodi i ove godine su se godine pobrinuli vrijedni entuzijasti Likovne udruge Art forum Zadar, koji su svome gradu povodom njegova rođendana podarili otvorenje 18. Interkulturalne Art promocije „ Ljepota različitosti“ koja je u petak, 15. studenog 2024. otvorena u Maloj izložbenoj dvorani Kneževe palače u Zadru.
Osamnaest godina u životu običnog čovjeka je istovremeno i malo i puno. Za osobu koja puni 18 godina to je značajni trenutak kojim napušta bezbrižni svijet djetinjstva i kroči u svijet odraslih, u kojem započinje preuzimati odgovornost za svoje ponašanje i svoje daljnje korake, a osamnaest godina u životu neke udruge ili ideje znače godine i godine uloženog mukotrpnog rada, one ukazuju na istrajnost, upornost i dosljednost u ostvarivanju postavljene misije. Upravo je ta obljetnica ovih dana pokazala svu posvećenost zadarskih likovnih neimara koji su svoju inicijalnu ideju s velikom pažnjom, zalaganjem i ljubavlju njegovali, oplemenjivali i godinama vodili i doveli, eto i do 18-te obljetnice.
Inicijator ove ideje i predsjednik Likovne udruge Art forum Zadar, eminentni zadarski likovni umjetnik Boris Žuža, na otvorenju izložbe, pred respektabilnim brojem poklonika likovne umjetnosti iznosi:
“Intencija same izložbe je izlaganje djela likovnih autora iz različitih sredina u Hrvatskoj ali i različitih destinacija u inozemstu, s čime se ostvaruje mogućnost promocije bogatstva i ljepote različitosti umjetničkog izraza. Ova izložba, koja se održava u sklopu Interkulturalne Art promocije, ima za cilj promicanje kulture, umjetnosti i različitosti kroz radove umjetnika iz različitih kulturnih i etničkih zajednica. Stoga će posjetitelji imati priliku uživati u bogatom spektru umjetničkih djela koja odražavaju ljepotu različitosti i bogatstvo likovnog izraza umjetnika i potaknutom kreativnom dijalogu među njima”.
U svome katalogu pod nazivom “ Globalni fluid umjetnosti” Boris Žuža ističe važnost izložbe kao mjesta susreta različitih umjetničkih vizija i kultura. Prema njegovim riječima:
“Ključna svrha ovakve izložbe je istovremeno i inspiracija za sam naziv izložbe pošto živimo u vremenu apsolutne dominacije vizualnih informacija”.
U svome inspirativnom uvodu Žuža je također citirao poznatog teoretičara komunikacije medija Marshalla McLuhana koji u svojoj knjizi Gutenbergova galaksija iz 1962. godine piše kako je razvoj satelitskih komunikacija doveo do toga da svijet postaje globalno selo.
“Ova tehnologija omogućuje trenutačno dijeljenje slikovnih poruka s jednog kraja svijeta na drugi, što otvara nove mogućnosti za interkulturalnu komunikaciju i razmjenu umjetničkih ostvarenja. A ova izložba predstavlja mali interkulturalni dijalog, primjer mogućnosti ostvarivanja takvog oblika komunikacije, čime dobiva i svoj pravi smisao”, naglašava Žuža, dodavši: kako nikada nije kasno za proširivanje znanja o posebnostima likovnog jezika, kao i za vlastito obogaćivanje kroz likovno-umjetničke kreacije.
Izložba okuplja ukupno četrdesetak autora, među kojima se ističe trinaest autorica – Biserka Komac, Emilija Tocinovski, Karolina Kulier Čulina, Lucija Čulina, Josipa Smojver, Rozarija Perović Lučić, Marija Joza, Marija Vidović, Margita Megyeri Zubčić, Miroslava Kos, Pina Perović, Sylvia Perovic i Tatjana Rogačeva, koje kroz ovu izložbu donose jedinstven uvid u raznolikost ženskog izraza, senzibiliteta i vizija kroz različite tehnike i metode rada.
S druge strane, “muški senzibilitet” donose Alfred Freddy Krupa, Alen Biočić, Anđelo Jurlina, Ante Rogić, Ante Skazlić, Boris Martinović, Boris Žuža, Božo Rupčić, Goran Jeličić, Harold Frković, Marko Tomas, Marin Bralić, Mario Congreve, Milan Ciglar, Miroslava Kos, Milorad Rupčić, Nebojša Ružić Varda, Petar Franulović, Predrag Gol, Ranko Ajdinović, Rudolf Kapović, Stipe Zrilić, Stojče Tocinovski, Venco Jadravec, Željko Kolić, Željko Roško, Željko Šimac, Želimir Šiško, Zoran Durbić i Zvonko Čulina.
“Dakle, postav uključuje brojna umjetnička imena iz Hrvatske, ali i šire regije, što zasigurno donosi posebnu priliku da se publika upozna s aktualnim strujanjima u suvremenoj umjetnosti. Može se zaključiti kako izložba »Ljepota različitosti« nije samo naziv izložbe, već i njezina ključna misija – slaviti raznolike umjetničke perspektive te povezati ljude kroz umjetnost, što svakako otvara prostor za dijalog i međusobno razumijevanje u kontekstu interkulturalnog komuniciranja”- završava Boris Žuža.
Jedna od inicijalnih ideja koje od samog početka prate zadarsku Interkulturalnu Art promociju i ovu izložbu kao njen sastavni dio, je da se različiti likovni umjetnici predstavljaju u individualnom viđenju vlastitog likovnog pogleda, s čime istovremeno otvaraju mogućnost dijaloga ne samo o različitosti likovnih pristupa i potrebi međusobnog uvažavanja već dijaloga i na bilo kojem drugom području života i stvaralaštva jer je spremnost na uvažavanje i prihvaćanje drugih preduvjet da – i sami budu uvaženi i prihvaćeni.
Stoga zastupljeni umjetnici svojim autorskim radovima posjetiteljima ove izložbe omogućavaju da razgledavanjem ove raznovrsne likovne postave, ponovo, 18-tu godinu zaredom, uoče ljepotu različitosti likovnih izraza, i naravno- da ponovno uživaju u njoj. Takav pristup tolerantnosti i uvažavanja, koji autore različitih likovnih pogleda i izraza spaja u jednu raznovrsnu kreativnu cjelinu, i posjetiteljima izložbe daje sinergijsku poruku o potrebi da i oni uoče, private i usvoje sposobnost uvažavanja različitosti likovnih pristupa, pogleda i izraza, a time i uvažavanja različitosti bilo koje vrste. Ovako koncipirana postava i posjetiteljima ukazuje kako ih različitosti koje postoje kako u likovnosti tako i u drugim oblastima života ne trebaju uznemiravati ili plašiti, odnosno provocirati njihovu reakciju ili poziv na bunt, kritiku, omalovažavanje, izoliranje, difamiranje ili etiketiranje drugih i/ili drugačijih od sebe, već samo otvarati prostor na promišljanje, uvažavanje i prihvaćanje drugih koji likovnost ili bilo koju drugu oblast života vide ili doživljavaju drugačije .U tome i Likovna udruga Art forum Zadar daje svoj skromni doprinos i nastavlja ostvarivati svoju promotorsku, prosvjetiteljsku i misionarsku ulogu.
Čestitajmo zadarskim likovnim promotorima ali i svim sudionicima ove likovno i moralno dojmljive postave na njihovoj trajnoj i dosljednoj usmjerenosti na promicanju istinskih civilizacijskih vrijednosti, među koje tolerancija spram različitosti zauzima dominantno mjesto.