Otvorenje Dvorane Franjo Krežma događaj je od povijesne važnosti za grad Osijek
Boris Markuš
Gradnja koncertne dvorane događa se jednom u sto godina i pripadnici smo generacije koja će tome svjedočiti. Bit će to četiri uzastopna dana proslave umjetnosti u Osijeku, tijekom kojih kojih će umjetnici obilježiti svoj (novi) prostor, umjetnička djela ga dupke ispuniti od predvorja do krova i nazad(!), a publika udahnuti život u njega!
Live performans„ From zero to one“ hrvatske plesne umjetnice s nizozemskom adresom Valentine Lacmanović, u srijedu, 25.9. s početkom u 18.00 sati, plesom, pokretom i snažnom simbolikom odvrtit će krug početka i kraja završetka radova na dvorani, prvi ulazak umjetnika u prostor, a koji će simbolički predstavljati brojne umjetnike koji će u budućem djelovanju Dvorane postati sastavni dio nove osječke pozornice.
Izvedba se sastoji od dva dijela: prvi uključuje oslikavanje znakova, slova i riječi na podu- u ovom slučaju karakteristika grada Osijeka. Koristeći te simbole, koji obilježavaju tlo pod njenim nogama, Valentina Lacmanović konstruira mandalu koja će u drugom dijelu izvedbe biti izbrisan stopalima u stalnom vrtlogu, spirali. Uništenje mandale služi kao podsjetnik na važnost trenutka; značaj otvorenja dvorane Franjo Krežma. Vrtnjom umjetnice, ovaj prostor prolazi kroz energetsku transformaciju i tako postaje platforma za iskustva koja nadilaze razum i perpcepciju, a time i Kulturni centar Osijek simbolično postaje napokon dovršena, zaokružena cjelina.
Koncept i performans potpisuje Valentina Lacmanović, a autor zvučnog pejzaža je Ranko Šajfar.
U četvrtak, 26.9. s početkom u 19.00 sati u sklopu Svečanosti otvorenja dvorane, otvara se samostalna izložba „Memento“ talijansko-brazilskog arhitekta i umjetnika Viniciusa Libardonija.
Izložba je to koja istražuje sudbinu poslijeratne poljske modernističke arhitekture, prikazujući ikonične građevine kroz monokromatske otiske na papiru. Libardoni prikazuje ove nekoć monumentalne i slavne građevine u distopijskim krajolicima, reflektirajući njihovo propadanje i nestanak. Izložba poziva posjetitelje na razmišljanje o očuvanju baštine. Serija radova je hommage arhitekturi prošlog doba, ali promišljanje o očuvanju monumentalnih struktura kao odgovornost prema budućim generacijama koje imaju pravo na bogatstvo povijesnih slojeva u svojoj okolini.
Izložba ostaje otvorena sve do 12. listopada u Galeriji Kulturnog centra, a ulaz na otvorenje i izložbu je slobodan.
U petak, 27.9. s početkom u 20.00 sati centralnu svečanost otvorenja Dvorane Franjo Krežma uveličat će Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem svog šefa dirigenta Pascala Rophéa te tako, zajedno s pijanistom Konstantinom Krasnitskim koji će Rahmanjinov 2. koncert za klavir i orkestar izvesti na novom Yamahinom koncertnom klaviru, pokazati sve mogućnosti novog koncertnog prostora koje Osijek dosad nije imao, a Dvoranom Franjo Krežma konačno dobiva.
Posveta Franji Krežmi, osječkom violinskom virtuozu po kojem je Dvorana dobila ime, a kojeg je čak i veliki Giuseppe Verdi prozvao nasljednikom Paganinija, na najljepši mogući način bit će iskazana izvedbom njegova Scherzina u interpretaciji mladog osječkog glazbenika Zvonimira Krpana u pratnji Domagoja Guščića na klaviru. Osim Rahmanjinova i Krežme, na koncertnom programu koncerta Otvorenja je i orkestralna suita iz baleta Žar ptica Igora Stravinskog.
Tradicija izvrsnosti zborske glazbe i zborova u Osijeku nadaleko je poznata pa je zato drugi koncert u sklopu Svečanog otvorenja, u subotu, 28. rujna s početkom u 20.00 sati, posvećen upravo tom dijelu glazbenog stvaralaštva. Vokalni ansambl Brevis pod ravnanjem njihove umjetničke voditeljice i dirigentice Antoanete Radočaj Jerković uz klavirsku pratnju Davora Dedića i operne soliste praizvest će djela hrvatskih skladatelja Tomislava Uhlika i Brune Vlaheka te Davora Dedića na temu Branka Mihaljevića, posvećene upravo VA Brevis, dirigentici Jerković i napisane za i u povodu svečanog otvorenja nove koncertne dvorane kojom ne samo Osijek, nego i Hrvatska postaje bogatija za još jedno istinsko glazbeno i kulturno središte. Program koji slavi hrvatsku skladateljsku baštinu te čuva i njeguje zborsku tradiciju na ovim prostorima upotpunit će i izvedbe antologijskih djela hrvatske
zborske literature ( Papandopulo, Bukvić, Zlatić…) za ženski zbor koje je Vokalni ansambl Brevis izvodio na brojnim koncertima u Hrvatskoj i inozemstvu. Ulaznice za drugi koncert u prodaji su na porti Kulturnog centra Osijek (pon-pet 8-16 sati) ili online, putem sustava prodaje Core Event ( core-event.co)
Program otvorenja donose vam Grad Osijek, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Kulturni centar Osijek te Osječko-baranjska županija.